Sėklidžių vėžys


Sėklidžių vėžys yra vienas iš retesnių onkologinių susirgimų, tačiau paskutiniuoju metu Lietuvoje juos suserga vis daugiau jaunų vyrų. Sėklidės vėžys nustatomas 1-2 iš 100 000 vyrų.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Sėklidžių vėžio atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios. Riziką susirgti sėklidžių vėžiu didina endokrininiai susirgimai (hormonų disbalansas), kuriuos gali sąlygoti genetiniai veiksniai ir mitybos ypatumai. Persirgtos infekcinės bei venerinės ligos taip pat didina sėklidžių vėžio riziką. Neįrodyta, kad sėklidės sužeidimas ar trauma padidintų sėklidės vėžio riziką.

Sėklidės vėžio rizikos veiksniai:

 • Amžius. Dažniau serga 20-45 metų amžiaus vyrai
 • Vyrai, kurių artimieji sirgo sėklidžių vėžiu, turi didesnę riziką susirgti šia liga
 • Vyrai, kurie sirgo vienos sėklidės vėžiu, turi didesnę riziką susirgti kitos sėklidės vėžiu
 • Vyrai, kuriems yra sėklidžių nusileidimo sutrikimai (kriptorchizmas) serga dažniau
 • Nenormalus sėklidės išsivystymas (pvz., sergant Kleinfelter‘io sindromu).

Į viršų

Ligos eiga

Dažniausiai sergant sėklidžių vėžiu dažniausiai būna šie simptomai:

 • Mazgelis sėklidėje
 • Skysčio susikaupimas sėklidėje
 • Padidėjusi, patinusi sėklidė
 • Sunkumas, maudimas, neįprastas pojūtis kapšelyje
 • Sėklidžių skausmas

 

Kiti simptomai gali būti susiję su sėklidės vėžiu, bet galimi ir dėl visai kitų priežasčių:

 • apatinės pilvo dalies ar kirkšnies srities maudimas ar bukas skausmas,
 • nugaros maudimas ar skausmas,
 • krūtų ar krūtų spenelių padidėjimas (kai kurie sėklidžių navikai produkuoja moteriškus hormonus),
 • skausmas krūtinėje, padažnėjęs kvėpavimas, atsikosėjimas kraujingais skrepliais – ligai išplitus (metastazės plaučiuose).

gali atsirasti tokios problemos, kaip nevaisingumas, lytinės potencijos sumažėjimas ar išnykimas.

Į viršų

Tyrimas

Gydytojas išklausęs Jūsų nusiskundimų, atliks kruoščią sėklidžių apžiūrą. Radus pakitimų, gydytojas rekomenduos atlikti ultragarsinį sėklidžių tyrimą, kuriuo bus galima tiksliau įvertinti apčiuopos metu rastus pakitimus.

Sėklidžių vėžys labai dažnai gamina tam tikras medžiagas (naviko žymenis), kurios patenka į kraują. Tai alfa fetoproteinas (AFP) ir b chorioninis gonadotropinas (b-HCG). Kai kurie sėklidžių navikai gamina vieną, kiti kitą, dar kiti - abu žymenis. Jie labai svarbūs, nustatant sėklidžių vėžio diagnozę, jo išplitimą bei atsaką į gydymą. Būtina pažymėti, kad kartais sėklidžių navikai šių žymenų negamina.

Ligos diagnozė patvirtinima operacijos metu paėmus nedidelį gabalėlį sėklidės audinio ir ištyrus per mikroskopą. Ligos išplitimui įvertinti gydytojas gali rekomenduoti atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą, pilvo organų echoskopiją, izotopinį tyrimą, kompiuterinę tomografiją, magnetinio rezonanso tomografiją.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Kaip ir bet kurios kitos lokalizacijos vėžys, sėklidžių vėžys tipuojamas remiantis ląstelių morfologinės sandaros ypatumais. Didžioji dauguma sėklidės piktybinių navikų išsivysto iš sėklinių latalėlių epitelio. Šie navikai yra skirstomi į seminomas ir neseminomas (germinogeninius navikus). Seminomos paprastai auga lėtai, yra jautrios gydymui, o neseminomoms būdingas greitesnis augimas ir metastazavimas. Yra keli skirtingi neseminominiai navikų tipai: choriokarcinoma, embrioninė karcinoma, teratoma ir trynio maišo navikas. Labai retai sėklidės vėžys gali būti kilęs iš sėklidės stromos ląstelių. Šie navikai vadinami Leidigo ir Sertolio ląstelių navikais.

Į viršų

Medicininis gydymas

Sėklidžių vėžio gydymas paprastai būna sėkmingas, dauguma vyrų visiškai pagydomi, net jeigu vėžys ir peržengęs sėklidės ribas. Gydymas parenkamas priklausomai nuo vėžio rūšies (seminoma ar neseminoma), išplitimo laipsnio, bendrosios paciento sveikatos būklės. Yra 3 pagrindiniai sėklidės vėžio gydymo būdai – chirurginis gydymas, chemoterapija, radioterapija. 

Chirurginis gydymas itin efektyvus ankstyvose sėklidės vėžio stadijose. Sergant sėklidžių vėžiu, būtina pašalinti sėklidę. Atminkite, kad vienos sėklidės pakanka normaliam lytiniam gyvenimui ir vaisingumui. Vėlesnėse ligos stadijose chirurginis gydymas gali būti taikomas kartu su spinduliniu gydymu ar chemoterapija.

Spindulinė sėklidės vėžio terapija taikoma seminomos tipo navikams. Spindulinė terapija gali būti taikoma ir kai kuriais neseminominio sėklidžių vėžio atvejais. Spindulinės terapijos metu specialiais aparatais, kuriuose randasi radioaktyvus elementai, yra švitinamos tam tikros kūno vietos. Paprastai gydymo kursas trunka ilgai nuo 10 iki 20 seansų. Kurios kūno vietos bus švitinamos priklauso nuo tyrimų metu nustatytų pakitimų.

Tam tikrais atvejais Jums gali būti skirtas chemoterapinis gydymas. Gydytojas gali rekomenduoti taikyti chemoterapiją po operacijos ar prieš limfmazgių pašalinimą.

 

Vienas pagrindinių klausimų, kurie kyla vyrams prieš sėklidžių vėžio gydymą, - ar jų seksualinis gyvenimas ir vaisingumas bus paveikti? Deja, tam tikras sėklidžių vėžio gydymas gali sukelti nevaisingumą, todėl pacientai, kurie planuoja turėti vaikų, prieš gydymą privalo užsišaldyti spermą ir saugoti ją vadinamajame spermos banke.

Jeigu pašalinta tik viena sėklidė, nėra jokios priežasties nerimauti, kad dėl to negalėsite susilaukti vaikų ar nukentės lytinis pajėgumas. Sveika sėklidė pagamins daugiau testosterono (vyriško lytinio hormono) ir spermos, kad kompensuotų pašalintos sėklidės funkciją. Pastebėta, kad kai kurių sėklidžių vėžiu sergančių vyrų sperma dar prieš pradedant gydymą būna prastos kokybės. Tai gali būti nevaisingumo priežastis.

Gydymas chemoterapija paprastai sukelia laikiną nevaisingumą, kuris išlieka ir kurį laiką po gydymo. Apytiksliai praėjus 18 mėnesių po gydymo pabaigos daugumai vyrų spermos kokybė atsikuria pati. Būtina pabrėžti, kad vyrams, kurie gauna dideles chemoterapijos dozes, nevaisingumo pavojus yra gerokai didesnis ir paprastai negrįžtamas.

Į viršų

Gydytojai

Genovaitė Michalina Rožukienė

Akušeris ginekologas, Onkologas

Kaunas

Karapet Babajan

Chirurgas, Onkologas

Vilnius

Gintaras Byčius

Chirurgas, Onkologas

Vilnius

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Pakitimus sėklidėse galite aptikti patys, nuolat atlikdami savo sėklidžių savityrą. Geriausia savityrą atlikti iškart po vonios ar dušo, kai kapšelis nuo šilumos atsipalaidavęs, tuomet lengviausia pajusti sėklidės. Sveikos sėklidės konsistencija standi, paviršius slidus, lygus. Norėdami pasitikrinti sėklides, paimkite jas į rankas taip, kad nykštys ir pirštai gerai jaustų visas sėklidės puses, tuomet lengvu spausdami čiuopkite kapšelyje esančius organus. Jei rado kokius nors pakitimus (mazgelius, sukietėjimus, sėklidės padidėjimą), kreipkitės į gydytoją. Atminkite, jog normalu, jei viena sėklidė šiek tiek didesnė nei kita, ir guli šiek tiek žemiau nei kita.

Į viršų

CALUMID150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N30
CALUMID150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N30
PIGU
91.30 Eur
315.24 Lt
MATRIFEN 12MCG/VAL. TRANSDERMINIAI...
MATRIFEN 12MCG/VAL. TRANSDERMINIAI PLEISTRAI N5
PIGU
4.46 Eur
15.40 Lt
XELODA 150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N60
XELODA 150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N60
PIGU
18.48 Eur
63.81 Lt

SUSIJĘ STRAIPSNIAI