Odos piktybiniai navikai (odos vėžys). Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų. Odos vėžiu dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, moterys dažniau nei vyrai.

Odos piktybinių navikų (odos vėžio) SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Pagrindinė priežastis, lemianti odos vėžio atsiradimą – ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai. Kitas svarbus rizikos veiksnys – tam tikras žmogaus pigmentinis tipas. Nustatyta, kad šviesiaplaukiai, rusvaplaukiai, mėlynakiai, strazdanoti, sunkiai įdegantys saulėje, kurių oda jautri saulės spinduliams, linkę dažniau sirgti odos vėžiu. Manoma, kad reguliarus deginimasis soliariumuose taip pat gali padidinti riziką susirgti šia liga.

Kiti veiksniai, sąlygojantys odos vėžio išsivystymą yra pernelyg ilgas chemikalų, naudojamų pramonėje, poveikis žmogui. Chemikalai susiję su odos vėžiu – akmens anglies dervos, arsenas, skystų degalų deriniai, parafinas, degutas.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Išskiriama 2 pagrindinės odos vėžio formos – bazalioma (iš bazinių epitelinių ląstelių išsivystęs navikas) ir plokščialąstelinis odos vėžys (iš epidermio plokščiųjų ląstelių išsivystęs vėžys).

Bazalioma auga lėtai, į kitus kūno organus metastazuoja ypač retai, lengvai pagydoma.

Plokščialąstelinis odos vėžys agresyvesnis nei bazalioma, gali išplisti ir metastazuoti į limfmazgius bei kitus organus ar pasikartoti toje pačioje vietoje.

Melanoma – tai iš epidermyje esančių ląstelių, gaminančių odos pigmentą melaniną, išsivystantis navikas. Melanomai būdingas itin greitas naviko augimas. Melanoma dažniausiai serga 40-60 metų amžiaus žmonės, moterys dažniau nei vyrai.

Bazalioma ir plokščialąstelinis vėžys gali būti įvairių formų. Tai gali būti rausvas, kietas, nedidelis, virš odos iškilęs mazgelis, balzgana apvali ar ovali plokštelė, 1-2 mm pakilusi virš odos lygio, nedidelė opelė ar nedidelis paraudęs odos lopinėlis šiurkščiu, pleiskanojančiu paviršiumi. Visi darinukai gali kraujuoti ar apsitraukti šašeliu, jie gali atrodyti taip lyg tuoj užgis, tačiau jie neužgyja. Darinukai dažniausiai neskausmingi, palaipsniui didėjantys.

Melanomos pirmieji požymiai – tai tamsi, netaisyklingos formos dėmelė ten, kur anksčiau buvo visai švari oda, arba padidėjęs apgamas arba patamsėjusi jo spalva. Navikui augant, darinio paviršius tampa gruoblėtas, navikas pradeda kilti į aukštį, tampa mazgo pavidalo, gali išopėti.

Jūsų šeimos gydytojas įtaręs, kad Jūs galite sirgti odos vėžiniais susirgimais, nukreips Jus pas gydytoją specialistą – dermatologą arba onkologą.

Gydytojas specialistas apžiūrės odos pakitimus akimi ir dermatoskopu (tai prietaisas, kuris daug kartų padidina apžiūrimo objekto vaizdą). Vien tik apžiūros metu atskirti ar darinukas piktybinis ar gerybinis neįmanoma, todėl gydytojas paims medžiagos citologiniam tyrimui. Specialia mentele gydyojas keletą kartų pagrandys odos naviką, o gautą medžiagą paskleidęs ant stiklelio nusiųs į laboratoriją ištyrimui. Jeigu įtaiama melanoma, atliekama odos biopsija ir histologinis ištyrimas.

Jei gydytojas įtars, kad odos vėžys gali būti metastazavęs, jis gali rekomenduoti atlikti papildomus tyrimus ligos išplitimui nustatyti.

Į viršų

Ligos eiga

Bazalioma prasideda nedideliu kietos konsistencijos mazgeliu ar tiesiog rausva pleiskanojančia dėmele, kurios paviršius lygus, vėliau darosi grublėtas. Navikinis židinys gali būti pilkšvos spalvos ar pigmentuotas, su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis. Sukietėjimo kraštai dažniausiai blizga ir primena perlą. Vėliau navikas gali išopėti, opa būna lygiais kraštais su kietu, blizgančiu voleliu. Opos paviršius pasidengia kietais, gelsvais šašais. Svarbiausi melanomos simptomai: greitas apgamo augimas ir sustandėjimas, gali atsirasti kietas mazgelis pačiame apgame, pakisti apgamo pigmentacijos intensyvumas, oda aplink apgamą gali parausti, joje atsiranda metastazių (satelitai) iki 5 cm nuo pirminio židinio. Paviršius gali būti įvairus – lygus, gruoblėtas, iškilęs virš odos arba išopėjęs, padengtas šašeliais. Pigmentacija taip pat gali būti įvairi, vienoda ar dėmėta, rudos, pilkos, juodos, violetinės spalvos. Odos mazgelis su voleliu. Sergant spinalioma, ant odos atsiranda karpos ar mazgelio formos židinėlis. Mazgelio paviršius šiurkštokas, kietas, padengtas pilku šašeliu, kraujuoja. Bazalioma. Dažnai pasitaiko ant veido, nosies sparnelių, vidinio akių kampo, kaklo, kaktos, smilkinių. Opa gali intensyviai augti ir greitai sunaikinti aplinkinius audinius, pvz.: nosies sparnelius, akies obuolį, ausies kaušelį, lūpą, skruostą. Bazalioma ligos pradžioje niekada nebūna gleivinėje. Į šalia esančius audinius arba sistemas nepersimeta, tačiau savaime neišnyksta ir plinta odos paviršiumi bei gilyn. Spinalioma. Šiems navikams būdinga dažniausiai vienas, karpos ar mazgelio formos židinėlis, kuris greitai didėja. Mazgelis kietas, gali augti į plotį ir viršų. Ilgainiui aplinkiniai audiniai sukietėja, sumažėja jų paslankumas. Vėžinės ląstelės plinta į sritinius limfmazgius, plaučius, kaulus. Melanoma. Gali atsirasti iš melanocitų (pigmentinių ląstelių) sveikoje odoje, bet dažniau vystosi iš pigmentinių apgamų. Tiek apžiūros būdu, tiek histologiškai melanomas sunku diagnozuoti, nes jos būna labai įvairios. Odos vėžys vystosi lėtai. Tačiau ligoniai turi būti budrūs ir neuždelsti, kitaip reikės ilgesnio ir sunkesnio gydymo.

Į viršų

Gydytojai

Onkologas, Krūtinės chirurgas, Chirurgas-onkologas

Klaipėda

Onkologas, Urologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas, Onkologas

Reitingas

Kaunas

Į viršų