Krūties vėžys. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Krūties vėžys – tai dažniausia onkologinė moterų liga Lietuvoje ir daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių. Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Verta paminėti, jog krūties vėžys būna ir vyrams.

Ligos eiga

Vėžio pradžia – maža pakitusi ląstelė, kuri ima elgtis ne taip, kaip turėtų. Sveika ląstelė bręsta, funkcionuoja, sensta ir sunyksta tam tikru biologiniu ritmu, užkoduotu jos branduolyje. Kai normalus ritmas dėl kažkokios priežasties sutrinka, ląstelė ima dalintis ir daugintis, kaip nori. Tokios sutrikusio vystymosi ląstelės pradeda kauptis kokiame nors organizme. Iš jų per ilgus metus susidaro perteklinė audinio masė arba navikas. Mokslininkai tvirtina, jog pusės centrimento mazgelyje yra 2 milijonai genetiškai pakitusių ląstelių ląstelių ir tiek jų susidaro per 12–15 metų laikotarpį. Negydomos piktybės ląstelės atskyla nuo pirminio židinio ir krauju ar limfa nunešamos į limfmazgius ar kitus organus. Pasiekusios naują vietą, šios ląstelės ten „prigyja”, dauginasi, susidaro nauji dukteriniai navikai, vadinami metastazėmis. Terminais „invazinis” ir „neinvazinis” pasakoma, plinta vėžys į kitas kūno dalis ar dar ne. Krūties vėžys dažniausiai prasideda pieno latakuose, tačiau jis taip pat gali atsirasti pieną gaminančiose mažosiose liaukutėse ar kitame krūties audinyje.
Ankstyvas krūties vėžys nesukelia skausmo, o dažnai neturi ir kitokių simptomų.
Čia išvardyti krūtų pakitimai, dėl kurių neretai galima įtarti krūties vėžio diagnozę:
  • krūtų dydžio pakitimai – viena krūtis gali gerokai padidėti arba prarasti formą ir nukabti;
  • spenelio pakitimai – spenelis būna išverstas (arba įtrauktas), keičiasi jo padėtis ar forma;
  • išbėrimas – spuogeliai, pleiskanos ant spenelio arba aplink jį;
  • išskyros iš vieno arba abiejų spenelių;
  • susiraukšlėjimas arba įdubimas aplink spenelį;
  • patinimas – padidėję limfmazgiai pažastyje arba virš raktikaulio;
  • gumbelis arba sustorėjimas – darinys, kuris čiuopiant yra kitoks nei įprastas krūties audinys;
  • nuolatinis skausmas vienoje krūties dalyje arba pažastyje.
Jeigu radote gumbelį krūtyje arba kitų įtartinų pakitimų, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Tai gali būti šeimos gydytojas, ginekologas arba mamologas–onkologas. Pirmas žingsnis prieš paskiriant bet kokius tolesnius tyrimus yra pirminis fizinis krūtų ištyrimas apčiuopos būdu gydytojo kabinete.

Į viršų