Kepenų vėžys


Kepenų vėžys – tai piktybinė kepenų liga. Pirminis kepenų vėžys Lietuvoje yra gana retas.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Pagrindinis kepenų vėžios išsivystymo rizikos faktorius yra kepenų cirozė. Cirozė yra kelepnų liga, kuriai būdingas besikartojantis kepenų audinio tirimas bei atsistatymas, galiausiai sutrikdantis kepenų funkciją. Kepenų cirozės vystymąsi skatina šie rizikos veiksniai: virusiniai hepatitai (hepatitas B, hepatitas C), nesaikingas alkoholio vartojimas, pelėsių toksinai. Hepatoceliulinę karcinomą gali tiesiogiai sukelti hepatito B infekcija, anabolinių steroidų vartojimas bei paveldimos ligos.

Į viršų

Tyrimas

Gydytojas įtaręs, kad Jūs galite sirgti kepenų vėžiu, rekomenduos atlikti šiuos tyrimus:

  • Laboratorinius kepenų funkcijos rodiklius (AST, ALT, šarminė fosfatazė, gamaGT)
  • Alfa-fetoproteino kiekio nustatymą kraujo serume. AFP – tai baltymas, kurio padidėjęs kiekis dažnai randamas sergant kepenų hepatoceliuline karcinoma.
  • Vidaus organų echoskopiją. Echoskopuojant kepenis aiškiai matomi pakitimai jose.
  • Pilvo kompiuterinė tomografija, branduolių magnetinis rezonansas
  • Diagnozės patvirtinimui gali būti atlikta kepenų darinio biopsija

Kepenų vėžys gali būti diagnozuotas ir atsitiktinai, atliekant vidaus organų echoskopiją ar kompiuterinę tomografiją.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Kepenų vėžys gali būti skirstomas į pirminį ir antrinį. Pirminiu kepenų vėžiu vadinamas toks navikas, kuris išsivystė kepenyse. Jei vėžys metastazavo į kepenis iš kitų lokalizacijų vėžio, toks vėžys vadinamas antriniu.

Dažniausia pirminio kepenų vėžio forma – hepatoceliulinė karcinoma, sudaranti apie 90 procentų visų pirminių kepenų navikų. Hepatoceliulinė karcinoma yra kilusi iš kepenų ląstelių. Hepatoceliuline karcinoma dažniaus serga vyrai nei moterys. Jei vėžys kyla iš tulžies latakų, jis vadinamas cholangiokarcinoma. Tai labai reta vėžio forma.

Į viršų

Medicininis gydymas

Kepenų vėžio gydymas priklauso nuo kepenų vėžio tipo ir stadijos, kepenų funkcijos ir bendros paciento sveikatos būklės. Jei vėžys neišplitęs už kepenų ribų, galimas chirurginis vėžio gydymas – atliekant kepenų rezekciją ar kepenų persodinimo operaciją.  Kepenų rezekcija atliekama, kuomet navikas yra mažas, jis yra vienoje kepenų skiltyje. Kuomet kepenyse yra daug navikų, kepenų cirozė yra pažengusi, galima svarstyti kepenų persodinimo galimybę.

Jei kepenų vėžys neišplitęs, tačiau chirurginis gydymas yra negalimas, galima taikyti kitus gydymo metodus: etanolio injekciją į naviką, radiodažnuminę abliaciją, kriochirurgiją (naviko užšaldymas skystu azotu ir atšildymas), naviko arterijų embolizacija ir chemoembolizacija.

Išplitusiam kepenų vėžiui gydyti gali būti taikoma chemoterapija.

Į viršų

Gydytojai

Edgaras Kulikauskas

Onkologas, Echoskopuotojas, Pilvo chirurgas

Vilnius, Utena

Jekaterina Šemetova-Pocė

Onkologas, Radiologas, Echoskopuotojas

Vilnius

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Kepenų vėžio išsivystymo riziką galima sumažinti:

  • Skiepijantis nuo hepatito B. Hepatito B vakcina 90 procentų pasiskiepijusių apsaugo nuo hepatito B infekcijos.
  • Saugantis nuo užsikrėtimo hepatito C virusu. Šiuo metu nėra vakcinos nuo hepatito C viruso. Tačiau užsikrėtimo riziką galima sumažinti vengiant nesaugių lytinių santykių, intraveninių narkotikų vartojimo, tatuiruočių, auskarų vėrimo sanitarinių sąlygų nesilaikančiose įstaigose.
  • Vengiant vartoti alkoholį
  • Sergant kepenų ciroze profilaktiškai tikrinantis sveikatą.

Į viršų

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Raidė E produkto sudėtyje. Ką turime žinoti apie maisto priedus
Raidė E produkto sudėtyje. Ką turime žinoti apie maisto priedus

Maisto priedai - tai natūralios ar sintetinės cheminės medžiagos, kurios, nebūdamos maisto sudėtinės dalys, sąmoningai dedamos į maistą gamybos metu, siekiant suteikti pageidaujamų skonio ar kitų technologinių savybių. Kiekvienas maisto priedas turi savo cheminį pavadinimą ir žymimas E raide ir skaičiumi. Daugiau...