Inkstų vėžys


Inkstų vėžys – tai piktybinis inkstų darinys. Dažniausiai serga 50-70 metų žmonės. Vyrai inkstų vėžiu serga dažniau nei moterys. Lietuvoje kasmet nustatoma beveik 700 naujų inkstų vėžio atvejų.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Inkstų vėžio priežastys nėra žinomos. Rizikos veiksniai inkstų vėžio atsiradimui yra tabako dūmai ir cheminės medžiagos naudojamos pramonėje (kadmis, asbestas, švinas). Yra ir genetiškai perduodamų inkstų vėžio formų (Vilmso navikas). Esant paveldimam inkstų vėžiui, gali būti keli navikai inkste, taip pat gali būti pažeisti abu inkstai.

Į viršų

Ligos eiga

Iš pradžių jokių simptomų nebūna. Tik esant jau nemažam navikui, atsiranda šono, pašonės skausmas, galima naviką užčiuopti pilve, matomas kraujas šlapime. Vienintelis inksto naviko požymis gali būti nepaaiškinamas karščiavimas. Ligoniai dažnai skundžiasi nuovargiu, kūno masės mažėjimu, dažnai būna padidėjęs arterinis kraujospūdis, pilnakraujystė (padaugėja kraujyje eritrocitų, hemoglobino). Jei vyrams kairiojo inksto navikas perauga į lytinę veną, atsiranda varikocelė (išsiplėtusios sėklidės ir sėklinio virželio venos), kuri ligoniui gulint neišnyksta. Čiuopiamas darinys pilve – tai gana vėlyvas simptomas, kai navikas jau būna gana didelis. Simptomai išryškėja tik ligai pažengus. Kai inksto navikas apima inksto taureles ar geldelę, tai dažnai pasireiškia kraujavimu. Kraujui tekant šlapimtakiu, jis sukreša ir susidaro sliekų pavidalo krešuliai. Krešuliui sutrikdžius šlapimo nutekėjimą, gali prasidėti inkstų diegliai. Kraujavimas gali būti tik vieną kartą šlapinantis arba tęstis keletą valandų, dienų ir netikėtai išnykti. Kraujavimas gali pasikartoti po kelių dienų ar mėnesių ir net po kelerių metų. Ne visada ligoniai pastebi raudoną šlapimą. Kraujas šlapime gali būti nustatomas tik atlikus šlapimo tyrimą, todėl vyresniems žmonėms atlikus šlapimo tyrimą ir radus jame eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių), visada reikia išsitirti dėl galimo inkstų naviko. Skausmas juosmenyje, pašonėje kyla navikui apėmus inksto kapsulę ar aplinkinius audinius, esant didesnėms metastazėms sritiniuose limfmazgiuose. Skausmas paprastai būna bukas, gana plačiame plote, pastovus, pasitaiko ir stiprių, priepuolinių skausmų. Kadangi dabar gana dažnai net profilaktiškai atliekama pilvo organų echoskopija, tai aptinkami dar visai nedideli inkstų navikai. Anksti atlikus operaciją, pašalinus pažeistą inkstą, kol dar nėra metastazių, galima tikėtis visiško pasveikimo. Esant išplitusiam navikui, ligoniai dažniausiai miršta nuo kitų organų (kepenų, plaučių, smegenų) pažeidimo.

Į viršų

Tyrimas

Gydytojas, įvertinęs Jūsų nusiskundimus ir apžiūrėjęs jus, atliks šlapimo ir kraujo tyrimus. Sergant inkstų vėžiu šlapime gali būti aptinkama kraujo. Kraujyje kartais būna padidėjęs eritrocitų kiekis. Įtaręs, kad Jūs galite sirgti inkstų vėžiu, gydytojas rekomenduos atlikti pilvo organų echoskopiją, intraveninę urogramą. Echoskopijos metu apžiūrimi inkstai, įvertinama jų forma, dydis, nustatoma, kuriame inkste yra navikas, apžiūrima gretimi limfmazgiai, kiti pilvo organai. Echoskopuojant galima atlikti ir inksto naviko biopsiją. Biopsijos medžiaga toliau siunčiama į laboratoriją, kur nustatoma ar darinys inkstuose yra inkstų vėžys.

Labai tikslūs tyrimo metodai yra kompiuterinė tomografija ir branduolinis magnetinis rezonansas. Šiais metodais įvertinamas ne tik naviko dydis, gretimų audinių peraugimas, bet ir išplitimas į limfmazgius, kepenis. Metastazėms nustatyti atliekama plaučių rentgenograma, kaulų scintigrafija.

Į viršų

Medicininis gydymas

Pagrindinis gydymas yra inksto pašalinimo operacija, dažniausiai kartu pašalinamas ir antinkstis, limfmazgiai. Mažų navikų, vienintelio inksto naviko arba abiejų inkstų navikų atvejais galima pašalinti tik dalį inksto. Prieš operacija galima dirbtinai užkimšti pažeisto inksto arteriją (embolizacija), tada palengvėja operacija. Embolizacija atliekama ir tada, jei operacija negalima, o ligonis kraujuoja. Ikioperacinis ir pooperacinis spindulinis ir chemoterapinis gydymas mažai veiksmingas, išskyrus vaikų inkstų navikus (Vilmso navikai), kai chemoterapija  būtina. Neoperuojami inkstų navikai gydomi hormonais (oksiprogesterono kapronatu), imunoterapija (interferonu, interleukinu 2). Esant išplitusiam navikui, skausmams malšinti skiriami nuskausminantys vaistai, metastazes galima švitinti. Esant metastazėms kauluose skiriami bifosfonatai, tada sumažėja kaulų skausmai, kaulų lūžiai. Esant metastazėms kauluose, galima tas vietas švitinti.

Į viršų

Gydytojai

Kastytis Pauža

Onkologas, Proktologas, Pilvo chirurgas

Vilnius

Genovaitė Michalina Rožukienė

Akušeris ginekologas, Onkologas

Kaunas

Į viršų

Komplikacijos

Piktybiniams navikams būdingas nekontroliuojamas augimas, navikinių židinių formavimasis kituose organuose. Inkstų navikai plinta į limfmazgius, kepenis, plaučius, smegenis, kaulus. Metastazės sutrikdo šių organų veiklą. Inkstų navikas gali sukelti inkstų funkcijos nepakankamumą, kraujavimą iš inkstų ir šlapimo takų. Ligoniams būna nuslopintas imunitetas, todėl dažnesnės sunkios infekcinės ligos.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Reikėtų atsisakyti žalingų įpročių, ypač rūkymo. Svarbūs yra profilaktiniai sveikatos patikrinimai, kurių metu atliekamas šlapimo tyrimas. Pastebėjus raudoną šlapimą, būtina kreiptis į gydytoją.

Į viršų

CAMITOTIC 20MG/ML KONCENTRATAS INFUZ....
CAMITOTIC 20MG/ML KONCENTRATAS INFUZ. TIRP.4ML  N1
123.34 Eur
425.87 Lt
ZARZIO 48MV/0.5ML INJ./INF. TIRP....
ZARZIO 48MV/0.5ML INJ./INF. TIRP. UZPILDYTAS SVIRKSTAS N5
294.74 Eur
1,017.68 Lt
CALUMID150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N30
CALUMID150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N30
114.12 Eur
394.03 Lt

SUSIJĘ STRAIPSNIAI