Gimdos kūno vėžys. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Gimdos kūno vėžys- tai gimdos glievinės piktybinis navikas, kuris skverbiasi į gimdos raumeninę sienelę ir gimdos kaklelį, vėliau plinta už gimdos ribų, limfiniu keliu plinta į dubens ir prieaortinius limfmazgius, o krauju metastazuoja į kitus organus.

Gimdos kūno vėžiu dažniausiai serga 55–65 m. moterys.

Priežastys

Gimdos kūno vėžio rizikos faktoriai:

1. Vėlyvos pirmos mėnesinės 14–17 m. ir vėliau. (norma 11–13 m. amžiaus).

2. Užsitęsusi (vėlyva) menopauzė (per 50 m. ir daugiau). Kaip kurie autoriai nurodo, kad

šios moterys gimdos kūno vėžiu serga 60–61 % dažniau negu kitos. Mažiausiai kyla pavojus susirgti gimdos kūno vėžiu tada, kai menopauzė prasideda 45–46 m. ir baigiasi 48–50 m. amžiuje.

3. Dažniau gimdos kūno vėžiu serga moterys, turinčios viršsvorį. Didele dalimi tai priklauso nuo sutrikusios hipofizio veiklos. Šios moterys endometro vėžiu gali sirgti dažniau už kitas nuo 26 iki 72 %.

4. Cukrinis diabetas. Pas moteris, sergančias cukriniu diabetu, kaip taisyklė, yra sutrikusi endokrininė sistema, kas priklauso nuo kasos veiklos. Šios moterys paprastai turi ir kūno priesvorį. Jų rizika susirgti gimdos kūno vėžiu siekia iki 59,5 %.

5. Hipertoninė liga ir kepenų funkcijos sutrikimai. Joms rizika susirgti gimdos kūno vėžiu padidėja nuo 25 iki 75 %.

6. Susirgti gimdos kūno vėžiu rizikuoja negimdžiusios arba nedaug gimdžiusios moterys. Jų rizika yra iki 29,4 %. (Patartina, kad moterys gimdytų kas 3–4 m., o ne pamečiui 2–3 vaikus).

7. Daugelis autorių nurodo, kad daugiau rizikos susirgti gimdos kūno vėžiu turi ir moterys, kurioms buvo pirminis nevaisingumas, ypač jeigu jisai buvo dėl kiaušidžių funkcijos sutrikimų (hormonų balanso) ir buvo gydytos hormonų preparatais. Jų rizika yra iki 17,6 %. Tai priklauso nuo to, kaip ir kokiomis hormonų dozėmis jos buvo gydytos.

8. Nemažai įtakos susirgti gimdos kūno vėžiu turi ir įvairūs genitalijų uždegimai.

9. Amžius neturėtų būti rizikos faktorius, tačiau analizė rodo, kad žymiai dažniau gimdos kūno vėžiu serga moterys vyresnės kaip 50 m.

10. Kai sutampa keli rizikos faktoriai, galimybė susirgti gimdos kūno vėžiu padidėja jau ne procentais, bet kartais (iki 9–10 kartų).

11. Be abejo, susirgti gimdos kūno vėžiu riziką sukelia ir nėštumo nutraukimai, yač nekvalifikuoti. 12. Jeigu įvyksta gimdos ertmės uždegimai.

13. Gimdos patologijai, tuo pčiu ir endometro vėžio rizikai įtakos gali turėti ir priešnėštuminės spiralės gimdoje, ypač kai jos laikomos be saiko ilgai.

Į viršų