Žmogaus papilomos viruso infekcija


Žmogaus papilomos viruso infekcija yra papilomos viruso sukeliamas epitelinio audinių sluoksnio pažeidimas. Tai virusas, sukeliantis karpas. Yra apie 100 šio viruso tipų. Vieni iš jų sukelia karpas ant pėdų odos, kiti sukelia karpas ant veido ir rankų odos. Yra apie 40 viruso rūšių, kurie pažeidžia lytinius organus. Daugelis iš tų 40 rūšių sukelia paprastas karpas, tačiau kai kurie tipai sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Žmogaus papilomos viruso infekcijos SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Papilomos virusas paplitęs įvairiose amžiaus grupėse. Jį užsikrėtęs žmogus platina kontaktiniu, lytiniu būdu. Rizikos veiksniai: didelis lytinių partnerių skaičius (taip pat reikia tureti omenyje, kad jūs galite turėti vieną lytinį partnerį, bet jeigu jis yra turėjęs daug lytinių partnerių, jis gali būti užsikrėtęs ir šį virusą perduoti jums), cigarečių rūkymas, nusilpęs imunitetas, peroralinių kontraceptikų rūkymas, daugybiniai nėštumai, lytiškai plintančios ligos. Užsikrėtusi nėščioji gali perduoti virusą vaisiui. Šiuo metu yra sukurta žmogaus papilomos viruso vakcina, kuri leidžia išvengti šių susirgimų.

Į viršų

Ligos eiga

Infekcija pasireiškia karpomis, kurių būna rankų, kelių, padų odoje. Pacientams, kurių imunitetas nusilpęs, karpos išplinta. Karpų būna ir burnos gleivinėje. Kai kurios gali suvėžėti.
Juvenaline gerklų papilomatoze, kurią taip pat sukelia papilomos virusas, dažniausiai serga vaikai iki 5 metų, kurie užsikrečia dar nėštumo metu nuo motinos. Šiai ligai būdingos išaugos ant balso stygų, kurios sutrikdo kalbą, oro cirkuliaciją viršutiniuose kvėpavimo takuose.
Lytinių santykių metu užsikrečiama papilomos virusais, kurie sukelia smailiagalių kondilomų (lytinių organų karpų) susidarymą. Tai yra įvairaus dydžio rožinės ar odos spalvos išaugos.
Kai kurie šio viruso serotipai gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Paprastai tie serotipai nesukelia lytinių organų karpų, taigi moteris gali net nežinoti, kad yra užsikrėtusi. Nuo užsikrėtimo iki gimdos kaklelio vėžio atsiradimo gali praeiti 10-12 metų. Taigi paprastai užsikrečiama jauname amžiuje, o serga 40-50 metų amžiaus moterys. Šis vėžys ankstyvose stadijose nesukalia jokių neigiamų požymių, taigi privalu darytis kas trys metai Pap tepinėlį.

Simptomai:

  • Karpos ant išorinių lytinių organų. Tai gali būti karpos, kaip ant delnų, gali būti kalafioro pavidalo gleivinės išvešėjimas arba tiesiog plona stiebo pavidalo išaugėlė. Moterims dažnai karpos atsiranda netoli liežuvėlio, įėjimo į makštį arba netoli išeinamosios angos. Vyrams ant varpos ar kapšelio, taip pat apie išeinamąją angą.
  • Dažnos karpos ant kūno odos;
  • Delninės karpos;
  • Lygios karpos. Tai karpos, kurios atrodo tik kaip lygus odos patamsėjimas.

Į viršų

Tyrimas

Infekcija dažniausiai diagnozuojama pagal odos ar gleivinių pakitimus.

Gimdos kaklelio vėžio diagnostika:

  1. Pap tepinėlis (Papanicolauo būdu dažytas tepinėlis). Tai citologinis turimas, kuomet mažu šepetėliu yra paimama nedaug gimdos kaklelio ląstelių ir jos mikroskopuojamos-žiūrima, ar nėra piltybinių ląstelių. Reikia jį kartoti kas trys metai.;
  2. Liquid-based citologija (naujas Pap tepinėlio variantas).

Į viršų

Žmogaus papilomos viruso infekcijos medicininis gydymas

Odos ir gleivinių pažeidimai gali būti gydomi specialiais vaistais (podofiliniu toksinu ir kt.), prideginama šalčiu ar karščiu, karpos šalinamos lazeriu ar chirurginiu būdu. Stiprinamas imunitetas.

Vėžio gydymas apima chirurginį (naviko pašalinimą), spindulinį (vietinį ir viso kūno retais atvejais) ir chemoterapinį gydymą.

Į viršų

Gydytojai

Dainora Tumienė

Dermatologas, Kosmetologė, Grožio terapeutas

Kaunas

Jūratė Garbaravičienė

Dermatovenerologas

Vilnius

Jūratė Grigaitienė

Dermatologas, Alergologas

Vilnius

Į viršų

Komplikacijos

Šis virusas gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Yra pirminė profilaktika ir antrinė.

Pirminė. Dar neužsikrėtusioms moterims ir jaunoms, lytinio kontakto neturėjusioms, mergaitėms yra vakcina nuo pavojingiausių vėžį sukeliančių serotipų (18 ir 16), apsauganti nuo viruso sukeltų ląstelių pokyčių.

Antrinė. Patikra (pap tepinėlis) ir visų pakitimų savalaikis gydymas.

Į viršų

Kojų kremas DEO KONTROL apsaugantis...
Kojų kremas DEO KONTROL apsaugantis 24 val.,80 ml
-60%
0.82 Eur 2.06 Eur
2.83 Lt 7.11 Lt
Stangrinamasis veido kremas BIO...
Stangrinamasis veido kremas BIO RETINOL Q10 E, 50ml
-50%
1.21 Eur 2.42 Eur
4.18 Lt 8.36 Lt
Maitinamasis veido kremas BIO RETINOL...
Maitinamasis veido kremas BIO RETINOL Q10 E, 50 ml
-50%
1.21 Eur 2.42 Eur
4.18 Lt 8.36 Lt

Raktiniai žodžiai

ŽPV, Žmogaus papilomos virusas, Gimdos kaklelio vėžys, Karpos, Virusas, Pėdos, Veidas, Rankos

SUSIJUSIOS TEMOS

Intymu
Intymu

Intymus gyvenimas viešai.
Asmeniškas. Artimas. Draugiškas. Nuoširdus.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI