Žaizdos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Žaizdos – tai odos, gleivinių, gilesnių audinių vientisumo pažeidimas. Pjautinės, draskytos ir traiškytos, durtinės, muštinės, kąstos, šautinės žaizdos.

Medicininis gydymas

Gydymo tikslas – atstatyti audinių bei organų vientisumą ir išsaugoti jų funkciją. Tam reikalinga:

  • laiku suteikta ir teisinga pirmoji medicininė pagalba;
  • kvalifikuotas pirminis chirurginis žaizdos gydymas;
  • žaizdos priežiūra.

Jei žaizda kraujuoja negausiai, tuomet pirmiausiai prieš einant prie žaizdos, reikia pačiam nusiplauti rankas po tekančiu vandeniu ir prieš tvarkant žaizdą užsidėti medicinines pirštines. Tuomet nuplauti žaizdą po tekančiu vandeniu. Galima dezinfekuojančiom medžiagom nuplauti žaizdos kraštus. Labai svarbu, kad dezinfekuojamųjų medžiagų nepatektų į žaizdos vidų. Po to steriliu bintu užbintuojame žaizdą ir nukentėjusįjį nukreipiame pas gydytoją. Jei žaizda kraujuoja gausiai, pirmiausia stabdome kraujavimą ant žaizdos uždėdami spaudžiamą sterilų tvarstį. Jei žaizdos didelės – rekomenduojama sutvarsčius imobilizuoti galūnę, net ir tuo atveju, kai kaulai nesulaužyti (imobilizacija sumažina galūnės judrumą, skausmą).
Jei pro žaizdos kraštus kyšo organai, kaulai – negalima jų kišti atgal, gilyn į žaizdą. Tokią žaizdą reikia uždengti drėgnu steriliu tvarsčiu (sudrėkinti fiziologiniu tirpalu), sutvarstyti ir ligonį kuo greičiau gabenti į gydymo įstaigą. Suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Net ir nedidelė žaizda, susiūta ligoninėje, sugyja kelis kartus greičiau. Be to, chirurgas gali patikrinti, ar neliko žaizdoje svetimkūnių, ar nenupjautos sausgyslės, nervai, kraujagyslės. Jei žaizda gyja be komplikacijų, siūlus galima išimti po 5-7 dienų. Odą ir randelį patepame dezinfekuojamuoju tirpalu ir dar 1-2 dienas galima pridengti steriliu tvarsčiu. Jei žaizda pūliuoja, skiriama antibiotikų (leidžiamų arba geriamų), žaizda drenuojama, ant jos dedami pavilgai su hipertoniniais tirpalais. Keičiant tvarstį, praplaunant žaizdą svarbu laikytis aseptikos taisyklių. Pastaruoju metu atsirado priemonių, kurios ne tik atstoja tvarstį, leisdamos organizmui pačiam sugydyti žaizdą, bet ir dalyvauja žaizdos gijimo procese, teikdamos tam tikras statybines medžiagas arba skatindamos kraujo pritekėjimą ir gijimą. Tai ir trombocitų augimo faktoriai, ir fibrino tinklelio atsidėjimą skatinančios medžiagos, ir įvairūs kolageno tinkleliai. Jos tinka visoms trauminėms žaizdoms gydyti nuo jų atsiradimo pradžios iki gijimo pabaigos.

Į viršų