Žaizdos


Žaizdos – tai odos, gleivinių, gilesnių audinių vientisumo pažeidimas. Pjautinės, draskytos ir traiškytos, durtinės, muštinės, kąstos, šautinės žaizdos.

žaizdų SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Pagal tai, kaip mes susižeidžiame, žaizdos skirstomos į įvairius tipus. Susižeidus stiklo šuke, peiliu ar kitu aštriu daiktu bus pjautinė žaizda. Plėštinių žaizdų atsiranda transporto traumos, sprogimo metu. Žaizdos, padarytos smogus buku daiktu ar kumščiu, vadinamos muštinėmis. Esant šioms žaizdoms dažnai trūksta kraujagyslės ir susidaro mėlynių. Gali būti sužaloti ir vidaus organai. Kąstų žaizdų atsiranda įkandus gyvūnui ar žmogui. Jos dažnai būna infekuotos, pūliuoja, sunkiai gyja.

Į viršų

Ligos eiga

Pjautinės žaizdos dažniausiai būna lygiais kraštais. Jos gausiai kraujuoja, tačiau paprastai sugyja greičiau ir rečiau pūliuoja. Tokios delne žaizdos pavojingos, nes gali būti pažeistos sausgyslės.
Draskytos ir traiškytos žaizdos – nelygiais, draskytais kraštais, kraujuoja nelabai gausiai, būna sužalota daugiau audinių. Gyja blogiau, dažniau pūliuoja.
Esant durtinėms žaizdoms oda pažeidžiama neplačiai – 1-2 cm, tačiau būdingas gilus kanalas. Gali būti sužalotos kraujagyslės ar vidaus organai.
Kąstos žaizdos pavojingos tuo, kad į jų vidų patenka pavojingų bakterijų ar virusų (stabligės, pasiutligės sukėlėjų), kartais – nuodų (gyvatės, skorpiono ir kt.).
Šautinės žaizdos gyja blogai, nes aplink kulkos kanalą susidaro audinių kontuzijos zona, patenka drabužių dalelių, parako, dūmų. Kulka gali pažeisti nervus, kraujagysles, kaulus, vidaus organus.
Pavojinga, kai į žaizdą patenka dirvožemio, mėšlo. Galima susirgti anaerobine infekcija (pvz.: stablige). Žaizdos gyja pirminiu arba antriniu būdu.
Pirminiu būdu žaizdos sugyja per 7-8 dienas. Dažniausiai tai aseptinės, chirurgiškai apdorotos žaizdos.
Antriniu būdu žaizdos gyja gerokai ilgiau. Tai plačiai prasivėrusios žaizdos, kurioms būdinga pūlinga infekcija, audinių nekrozė, gali būti svetimkūnis. Tokioms žaizdoms sugijus, lieka randas.

Į viršų

Žaizdų medicininis gydymas

Gydymo tikslas – atstatyti audinių bei organų vientisumą ir išsaugoti jų funkciją. Tam reikalinga:

  • laiku suteikta ir teisinga pirmoji medicininė pagalba;
  • kvalifikuotas pirminis chirurginis žaizdos gydymas;
  • žaizdos priežiūra.

Jei žaizda kraujuoja negausiai, tuomet pirmiausiai prieš einant prie žaizdos, reikia pačiam nusiplauti rankas po tekančiu vandeniu ir prieš tvarkant žaizdą užsidėti medicinines pirštines. Tuomet nuplauti žaizdą po tekančiu vandeniu. Galima dezinfekuojančiom medžiagom nuplauti žaizdos kraštus. Labai svarbu, kad dezinfekuojamųjų medžiagų nepatektų į žaizdos vidų. Po to steriliu bintu užbintuojame žaizdą ir nukentėjusįjį nukreipiame pas gydytoją. Jei žaizda kraujuoja gausiai, pirmiausia stabdome kraujavimą ant žaizdos uždėdami spaudžiamą sterilų tvarstį. Jei žaizdos didelės – rekomenduojama sutvarsčius imobilizuoti galūnę, net ir tuo atveju, kai kaulai nesulaužyti (imobilizacija sumažina galūnės judrumą, skausmą).
Jei pro žaizdos kraštus kyšo organai, kaulai – negalima jų kišti atgal, gilyn į žaizdą. Tokią žaizdą reikia uždengti drėgnu steriliu tvarsčiu (sudrėkinti fiziologiniu tirpalu), sutvarstyti ir ligonį kuo greičiau gabenti į gydymo įstaigą. Suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Net ir nedidelė žaizda, susiūta ligoninėje, sugyja kelis kartus greičiau. Be to, chirurgas gali patikrinti, ar neliko žaizdoje svetimkūnių, ar nenupjautos sausgyslės, nervai, kraujagyslės. Jei žaizda gyja be komplikacijų, siūlus galima išimti po 5-7 dienų. Odą ir randelį patepame dezinfekuojamuoju tirpalu ir dar 1-2 dienas galima pridengti steriliu tvarsčiu. Jei žaizda pūliuoja, skiriama antibiotikų (leidžiamų arba geriamų), žaizda drenuojama, ant jos dedami pavilgai su hipertoniniais tirpalais. Keičiant tvarstį, praplaunant žaizdą svarbu laikytis aseptikos taisyklių. Pastaruoju metu atsirado priemonių, kurios ne tik atstoja tvarstį, leisdamos organizmui pačiam sugydyti žaizdą, bet ir dalyvauja žaizdos gijimo procese, teikdamos tam tikras statybines medžiagas arba skatindamos kraujo pritekėjimą ir gijimą. Tai ir trombocitų augimo faktoriai, ir fibrino tinklelio atsidėjimą skatinančios medžiagos, ir įvairūs kolageno tinkleliai. Jos tinka visoms trauminėms žaizdoms gydyti nuo jų atsiradimo pradžios iki gijimo pabaigos.

Į viršų

Gydytojai

Edita Naruševičiūtė-Skripkienė

Dermatologas, Dermatovenerologas

Vilnius

Algirdas Šumila

Dermatologas, Dermatovenerologas

Vilnius

Galina Sargautienė

Dermatovenerologas

Vilnius

Į viršų

Komplikacijos

Esant didelėms, kraujuojančioms žaizdoms, gali išsivystyti šokas, ūmi mažakraujystė, sutrikti organų funkcijos.
Netinkamai prižiūrint žaizdą (nesilaikant aseptikos taisyklių), atsiranda antrinis uždegimas, žaizda supūliuoja, gali vystytis net sepsis.
Gyjant ir formuojantis didesniems randams šalia sausgyslių, atsiranda kontraktūrų (susitraukia sąnarys), sutrinka sąnarių funkcijos.
Jei sutrikusi kraujo apytaka, pasireiškia inervacija, žaizda gali ilgai negyti ir komplikuotis trofine negyjančia opa.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Negalima į žaizdą pilti jodo, spirito tirpalo, nes patekę į žaizdą jie ardo ląsteles ir sukelia stiprius skausmus. Į žaizdą negalima berti jokių miltelių, tepti jokiais tepalais. Šios priemonės tinka nubrozdinimams gydyti. Negalima dėti vatos. Jos plaušelių lieka žaizdoje ir trukdo gyti. Liaudies medicina pataria ant sužeistos odos dėti paparčio sultyse sumirkytus tvarsčius. Sumušimus ir mėlynes greičiau užgydyti padeda alyvų žiedų pavilgai, su tvarsčiu sumušimo vietoje užteptas medus. Visų pirma susižeidusį žmogų reikia nuraminti, paguosti, paaiškinti, kas atsitiko. Patys privalome tvardytis, nepasimesti ir akimirksniu nustatyti, ar žaizda pavojinga gyvybei.

Į viršų

SENEBACTUM 100mg/ml,25ml
SENEBACTUM 100mg/ml,25ml
PIGU
2.77 Eur
9.56 Lt
Skruzdzių rūgštis VALENTIS 12 mg/...
Skruzdzių rūgštis VALENTIS 12 mg/ ml odos tirpalas 50ml
PIGU
0.59 Eur
2.04 Lt
Tvarstis MEPILEX BORDER 10*10...
Tvarstis  MEPILEX BORDER 10*10 cm,5vnt (295300).
16.96 Eur
58.56 Lt

Raktiniai žodžiai

Žaizdos, Žaizda, Pjautinė žaizda, Muštinė, Šauitnė

SUSIJUSIOS TEMOS

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Pikta votis?! Švelnus ir greitas gydymas!
Pikta votis?! Švelnus ir greitas gydymas!

Šunvotė, piktvotė, abscesas, plauko maišelio uždegimas, landuonis. Vien tik išgirdus šiuos žodžius, pasijuntame nemaloniai. O ką kalbėti, jeigu tai nutinka iš tikrųjų? Išeitį pasiūlė pati gamta, o pagalbą – medicinos ir farmacijos mokslas. Daugiau...

Oda šaukiasi pagalbos!
Oda šaukiasi pagalbos!

Kaip padėti savo odai nudegus nuo saulės spindulių, esant naujagimių odos dermatozei, odos įtrūkimams, egzemai, susižeidus, priežiūrai apie odos pūlinį, kūdikių iššutimų profilaktikai ir gydymui? Daugiau...

Eukaliptų eterinis aliejus
Eukaliptų eterinis aliejus

Pagrindinės eterinio eukaliptų aliejaus savybės, dėl kurių jis vartojamas aromaterapijoje: antiseptinės, analgetinės, spazmas malšinančios, diuretinės, stimuliuojančios smegenų veiklą, slopinančios kosulį, mažinančios glikemiją ir karštį, silpninančios reumatinius skausmus, antiparazitinės, taip pat atbaidančios uodus, moskitus, skruzdėles. Daugiau...

Žolynėliai, margos pievos
Žolynėliai, margos pievos

Natūraliosios medicinos puoselėtoja, žolininkė Ingrida Merkevičienė žoliauti pradeda vos tik nutirpus sniegui. Prieš dvidešimt metų patyrusi žolelių rinkimo teikiamą malonumą, dabar be to neįsivaizduojanti savo gyvenimo. Daugiau...

Kas yra taukmedžių sviestas?
Kas yra taukmedžių sviestas?

Taukmedžių sviesto sudėtyje yra apie 10% biologiškai aktyvių (gydomųjų) ingredientų, kurie greitina žaizdų gijimą, nuramina sudirgusią odą, mažina niežėjimą, gydo probleminę – išsausėjimų pažeistą, senstančią, suskeldėjusią – odą, slopina uždegimus. Daugiau...

Aromaterapija vaikams
Aromaterapija vaikams

Eteriniai aliejai – tai gryna aromatinė augalų esencija. Verta atminti, kad tik keletas eterinių aliejų tinkami vaikams; kiti nėra naudojami ir netgi gali būti vaikams pavojingi. Daugiau...

Arbatmedžio eterinis aliejus
Arbatmedžio eterinis aliejus

Arbatmedžio eterinis aliejus – tai gelsvas stipraus kvapo skystis, pasižymintis stipriu antibakteriniu, priešvirusiniu ir priešgrybeliniu poveikiu, todėl jau daugiau nei šešiasdešimt metų plačiai naudojamas gydymo tikslais. Daugiau...

Vitaminas B2
Vitaminas B2

Vitaminas B2 - tai lengvai pasisavinamas vitaminas, kurio organizme kaupiama labai mažai, todel jo atsargos turi būti papildytos kasdien. Daugiau...

Žaizdų gydymas
Žaizdų gydymas

Atostogos gamtoje tik prasidėjo, o sūnus, nugriuvęs nuo dviračio, jau nusibrozdino kelius, dukra, raikydama duoną, įsipjovė pirštą, vyras su meškerykočiu įsitaisė mėlynę... Vaizdelis gal kiek ir perdėtas, bet nors viena situacija tikrai dažnas ne tik aktyvaus poilsio, bet ir kasdieninės buities palydovas.

Daugiau...