Prakaitavimas gausus (hiperhidrozė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pernelyg gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) - ligų ar padidėjusio nervingumo pasekmė.

Hiperhidrozei būdingas matomas prakaitavimas, besitęsiantis ne mažiau 6 mėn., be akivaizdžios priežasties ir kai yra ne mažiau kaip du iš šių požymių:

  • abipusis ir maždaug simetriškas prakaitavimas,
  • prakaitavimas trukdo normaliai kasdienei veiklai,
  • padidintas prakaitavimas būna nors kartą per savaitę,
  • prasideda iki 25 metų,
  • paveldėjimas,
  • neprakaituojama miegant.

Patarimai ir profilaktika

Kaip panaikinti nemalonų prakaito kvapą? Pirmiausia pačiu seniausiu ir paprasčiausiu būdu – vandeniu ir muilu. Tačiau jis veikia neilgai. Tada į pagalbą pasitelkiamas dezodorantas ar antiperspirantas. Dezodorantas neutralizuoja kūno kvapą. Jo sudedamosios dalys sustabdo bakterijų augimą, kuris sukelia nemalonų kvapą. Tačiau dezodorantai nereguliuoja išskiriamo prakaito kiekio. Antiperspirantai sumažina prakaitavimą ir neutralizuoja prakaito kvapą. Bet kuri prakaitą mažinanti priemonė naudojama tuojau pat išsimaudžius, kai oda švari. Antiperspirantai negali būti naudojami ant pažeistos odos, pavyzdžiui, iš karto po skutimosi.

Dėl streso imama prakaituoti gausiau, o reagavimo būdas į sudėtingas situacijas dažniausiai būna įgytas. Psichoterapija arba relaksacija padeda sumažinti jo pasekmes. Psichoterapeuto pagalba tikrai gali būti reikalinga, ypač kai dėl prakaitavimo kyla stiprus stresas, panašus į stresą sergant žvyneline ar atopiniu dermatitu.

Kartais užtenka laikytis tam tikros dietos – valgyti mažiau aštrių produktų, riebaus maisto, saikingai vartoti alkoholį, gerti mažiau kavos ir kofeino turinčių gėrimų. Reiktų valgyti daugiau vaisių, daržovių, žuvies.

Į viršų