Odos niežėjimas


Niežėjimas – tai savotiškas pojūtis, sukeliantis norą kasytis. Jis susijęs su didesniu jautrumu egzogeniniams ir endogeniniams dirgikliams. Skiriamas fiziologinis ir patologinis niežėjimas. Fiziologinis niežėjimas atsiranda dėl adekvačiu dirgiklių, o patologinis – dėl įvairių patologinių būsenų.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Odos niežėjimas dažnai esti ne savarankiška liga, o subjektyvus alergijos ar kitų odos ligų (raudonosios kerpligės, egzemos, dilgėlinės, žvynelinės, niežulio, niežų, utėlėtumo, blusėtumo, Diuringo herpetiškojo dermatito, vaistaligės, grybelinių ligų ir kt.) simptomas. Dažnai niežėjimu skundžiasi cukriniu diabetu ir necukriniu diabetu, miksedema, hipertireoidizmu, piktybiniais navikais, autoimuninėmis ligomis, neuroze, psichopatija, psichoze, smegenų džiūtimi sergantys žmonės, taip pat nėsčiosios ir moterys, vartojančios kontraceptines tabletes. Kartais oda ima niežėti nuo fiziologinių veiksnių: šalčio, pavasario klimatinių veiksnių, senėjimo. Niežėjimą gali sukelti alergija maistui (maisto alergenai), alergija medikamentams, alergija įvairioms cheminėms medžiagoms, alergija augalams ir kiti dirgikliai.

Į viršų

Ligos eiga

Odos niežėjimas gali būti generalizuotas (bendras) ir lokalinis (ribotas). Skiriamas ir senatvinis niežėjimas, dažniau pasitaikantis 60-70 metų vyrams. Jo priežastis – bendroji, inkstų sklerozė ir kt. Sezoniniu niežėjimu dažniau skundžiasi žmonės pavasarį ir rudenį, ypač sergantys vegetacine distonija.

Vietinio (riboto) niežėjimo skiriamos šios klinikinės formos:

  1. išangės srities niežėjimas, kurį sukelia skausmingi itrūkimai, pūlinė, grybelinė infekcija, alerginis kontaktinis dermatitas (dėl nešvaros, asmens higienos taisyklių nesilaikymo, netinkamo popieriaus, muilo), hemorojus, helmintai, obstipacijos, kolitas, proktitas, tiesiosios žarnos vėžys, odos ligos (žvynelinė, egzema, atopinis dermatitasir kt.);
  2. išorinių lytinių organų niežėjimas. Jis dažniau vargina moteris. Jo priežastys yra baltosios, trichomoniazė, seksualinės neurozės, helmintai, muilas, kontraceptinės priemonės, makšties kraurozė, pedikuliozė, smailiagalės kondilomos, cukrinis diabetas, podagra, įvairūs dirgikliai (šlapimas, sintetiniai drabužiai ir kt.);
  3. galvos niežėjimas. Jis būdingas seborėjai, bet gali būti ir ankstyvasis limfogranulomatozės simptomas;
  4. nugaros niežėjimas. Jis būdingas seborėjai;
  5. nosies gleivinę paprastai niežti vaikams, turintiems helmintų;
  6. skruostų gleivinę ir liežuvį gali niežėti dėl skirtingų metalų dantų protezų;
  7. lūpas – nuo dantų pastų, lūpų dažų;
  8. ryklės ir trachėjos gleivinę – dėl viršutinių kvėpavimo takų uždegimo.

Į viršų

Tyrimas

Visada esant niežuliui ligonį reikia kruopščiai tirti. Ligonis apklausiamas (išsiaiškinamas niežėjimo pobūdis, ligonio aplinka, darbo pobūdis, vartoti medikamentai), kliniškai ištiriamas (apčiuopiami ir apžiūrimi limfmazgiai, oda), atliekamas kraujo , šlapimo, kepenų fermentų, kraujo biocheminiai tyrimai. Tyrimų planas kiekvienam ligoniui parenkamas individualiai.

Į viršų

Medicininis gydymas

Gydomas pagrindinis susirgimas. Jei jokių priežasčių nerandama, gali būti psichikos sutrikimas ir todėl ligonį turi konsultuoti psichiatras. Simptominiam gydymui skiriami vietiniai (emolientai – minkštinantys, drėkinantys kremai, losjonai (mentolis 0,25 proc.-2proc.) ir bendriniai preparatai (antihistamininiai vaistai, sedatyviniai preparatai, membranų stabilizatoriai) ir kt. vaistai.

Į viršų

Gydytojai

Į viršų

Komplikacijos

Niežėjimas dažnai komplikuojasi antrine bakterine infekcija.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Odos drėkinimas emolientais (pav.:Excipial losjonu, kremu ar tepalu) patartina emolientus naudoti dažnai – 4–6 kartus per dieną.
Vengti medžiagų, galinčių sukelti histamino išsiskyrimą (pvz., aspirino, vėžiagyvių, braškių, raudonojo vyno, produktų su maisto dažo medžiagomis, konservantais ir kt.).
Kiek galima mažiau odą trinti ir dirginti. Dėvėti laisvus (neaptemptus) drabužius iš minkštos, nešiurkščios, natūralaus pluošto medžiagos. Vilnonių ir sintetinių drabužių reikia vengti   
Kuo mažiau kasytis. Išplitęs niežėjimas sukelia stiprų, beveik nesuvaldomą norą kasytis. Ūminiam lokalizuotam niežėjimui sumažinti galima naudoti suvilgytus vėsiame vandenyje kompresus.

Vengti kraujagyslių dilataciją sukeliančių veiksnių (pvz., pernelyg aktyvių fizinių pratimų, streso, aukštos aplinkos temperatūros ir drėgmės, karšto dušo ar vonios, aštrių prieskonių, kofeino ir alkoholio).

Į viršų

FLUCINAR 0.025%, UNG. 15G
FLUCINAR 0.025%, UNG. 15G
2.84 Eur
9.81 Lt
PSILO BALSAM, 20 g
PSILO BALSAM, 20 g
3.82 Eur
13.19 Lt
BEPANTHEN CREAM 5% 30 g
BEPANTHEN CREAM 5% 30 g
3.63 Eur
12.53 Lt

Raktiniai žodžiai

Niežėti, Kasytis, Niežulys, Skausmas, Fiziologija, Odos, Ligos, Gydyti, Vaistai

SUSIJUSIOS TEMOS

Grožis ir kūno priežiūra
Grožis ir kūno priežiūra

Grožis, tausojantis sveikatą. Todėl rinkimės tai, ką manome esant sveika ir saugu naudoti. Praktiški patarimai, tendencijos ir priemonės .

SUSIJĘ STRAIPSNIAI