Odos niežėjimas. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Niežėjimas – tai savotiškas pojūtis, sukeliantis norą kasytis. Jis susijęs su didesniu jautrumu egzogeniniams ir endogeniniams dirgikliams. Skiriamas fiziologinis ir patologinis niežėjimas. Fiziologinis niežėjimas atsiranda dėl adekvačiu dirgiklių, o patologinis – dėl įvairių patologinių būsenų.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Odos niežėjimas dažnai esti ne savarankiška liga, o subjektyvus alergijos ar kitų odos ligų (raudonosios kerpligės, egzemos, dilgėlinės, žvynelinės, niežulio, niežų, utėlėtumo, blusėtumo, Diuringo herpetiškojo dermatito, vaistaligės, grybelinių ligų ir kt.) simptomas. Dažnai niežėjimu skundžiasi cukriniu diabetu ir necukriniu diabetu, miksedema, hipertireoidizmu, piktybiniais navikais, autoimuninėmis ligomis, neuroze, psichopatija, psichoze, smegenų džiūtimi sergantys žmonės, taip pat nėsčiosios ir moterys, vartojančios kontraceptines tabletes. Kartais oda ima niežėti nuo fiziologinių veiksnių: šalčio, pavasario klimatinių veiksnių, senėjimo. Niežėjimą gali sukelti alergija maistui (maisto alergenai), alergija medikamentams, alergija įvairioms cheminėms medžiagoms, alergija augalams ir kiti dirgikliai.

Į viršų

Ligos eiga

Odos niežėjimas gali būti generalizuotas (bendras) ir lokalinis (ribotas). Skiriamas ir senatvinis niežėjimas, dažniau pasitaikantis 60-70 metų vyrams. Jo priežastis – bendroji, inkstų sklerozė ir kt. Sezoniniu niežėjimu dažniau skundžiasi žmonės pavasarį ir rudenį, ypač sergantys vegetacine distonija.

Vietinio (riboto) niežėjimo skiriamos šios klinikinės formos:

  1. išangės srities niežėjimas, kurį sukelia skausmingi itrūkimai, pūlinė, grybelinė infekcija, alerginis kontaktinis dermatitas (dėl nešvaros, asmens higienos taisyklių nesilaikymo, netinkamo popieriaus, muilo), hemorojus, helmintai, obstipacijos, kolitas, proktitas, tiesiosios žarnos vėžys, odos ligos (žvynelinė, egzema, atopinis dermatitasir kt.);
  2. išorinių lytinių organų niežėjimas. Jis dažniau vargina moteris. Jo priežastys yra baltosios, trichomoniazė, seksualinės neurozės, helmintai, muilas, kontraceptinės priemonės, makšties kraurozė, pedikuliozė, smailiagalės kondilomos, cukrinis diabetas, podagra, įvairūs dirgikliai (šlapimas, sintetiniai drabužiai ir kt.);
  3. galvos niežėjimas. Jis būdingas seborėjai, bet gali būti ir ankstyvasis limfogranulomatozės simptomas;
  4. nugaros niežėjimas. Jis būdingas seborėjai;
  5. nosies gleivinę paprastai niežti vaikams, turintiems helmintų;
  6. skruostų gleivinę ir liežuvį gali niežėti dėl skirtingų metalų dantų protezų;
  7. lūpas – nuo dantų pastų, lūpų dažų;
  8. ryklės ir trachėjos gleivinę – dėl viršutinių kvėpavimo takų uždegimo.

Į viršų

Gydytojai

Dermatologas

Reitingas

Vilnius

Dermatovenerologas

Vilnius

Dermatologas, Trichologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų