Fotodermatitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Fotodermatitas – tai atvirų odos vietų uždegimas, atsiradęs dėl išoriškai ant odos ar į organizmo vidų patekusių medžiagų sąveikos su ultravioletiniais spinduliais.

Priežastys

Svarbiausia fotodermatito atsiradimo sąlyga yra odos kontaktas su ultravioletiniais spinduliais.
Paprastasis dermatitas prasida po vienkartinio kontakto su stipriu dirgikliu arba po pakartotinio kontakto su vidutinio stiprumo dirgikliu. Lėtinis dermatitas susiformuoja po pakartotinių, ilgiau trunkančių kontaktų su dirgikliu. Dėl to oda sustorėja (apsauginė reakcija), pleiskanoja, kartais ryškiai infiltruojasi, smarkiau ragėja (hiperkeratozė).
Į alergologus besikreipiančių pacientų padaugėja kas vasarą. Daugelis jų prisipažįsta manę, kad sunegalavo persikaitinę saulėje. Atviros jų kūno vietos būna nusėtos pūslių, odą smarkiai niežti. Šių negalavimų priežastis – ne per ilgas buvimas saulėje, o alerginė reakcija į saulės spindulius arba nusideginimas augalais arba dėl saulės šviesos ir išgertų vaistų reakcijos (pav.: amiodaronas, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, tetracikliniai, sulfonamidai gali sukelti fototoksines reakcijas). Dažniausiai beria itin jautrios odos žmones, žydraakius, šviesiaplaukius, strazdanotus. Neretai pasitaiko, kad į medikus vasarą kreipiasi ir tie, kurie vartoja įvairių vaistų, naudoja nemažai kosmetikos ir parfumerijos priemonių.
Fotodermatitą gali sukelti ir deginimasis soliariume.

Į viršų