Acne (aknė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Acne (aknė) - tai dažna odos problema. Brendimo metu ir mergaitėms, ir berniukams padidėja vyriškų lytinių hormonų (androgenų) gamyba, tada labiau stimuliuojamos riebalinės liaukos. Didėja odos riebalų gamyba, siaurėja riebalų liaukų latakėliai, trinka riebalų išsiskyrimas iš liaukų
Spuogus paprastai sukelia propionebacterium acnes – bakterija, mintanti odos riebalais. Šios bakterijos išskiria riebiąsias rūgštis ir kitas medžiagas, sukeliančias riebalų liaukų uždegimą.

Pasidomėkite daugiau - spuogai.

Priežastys

Aknė gali būti įvairaus sunkumo formų. Tai priklauso nuo sergančiojo odos priežiūros, imuninės sistemos, prevencijos, gydymo ir kitų veiksnių. Stresas, vidinė įtampa, emociniai išgyvenimai gali pabloginti ligos eigą. Ligai progresuojant, susiformuoja uždegiminiai aknės bėrimai-pūlinukai, skausmingi raudoni mazgeliai ar didesni pūlingi infiltratai-cistos.

Aknė – tai odos riebalinių liaukų veiklos sutrikimas. Tačiau spuogų atsiradimo priežasčių yra ne viena. Aknės atsiradimą lemia genetika, hormonų disbalansas, stresas, riebalų sintezės pokyčiai, odai netinkančios kosmetikos naudojimas, įtakos gali turėti ir vaistai, bei nepilnavertė mityba.

Kas vyksta? Riebalinė liauka (jų daugiausiai yra veide) atsiveria į plauko (odos gyvaplaukio) išvedimo į odą lataką (folikulą) ir gamina odos riebalus (sebumą). Sebumas yra išskiriamas į odos  paviršių ir atlieka itin svarbią funkciją – saugo odą nuo išsausėjimo. Tačiau, ypač paauglystėje pasireiškiantis hormonų disbalansas, suaktyvina riebalinių liaukų veiklą. Riebalinės liaukos padidėja, pradeda gaminti per daug sebumo, pasikeičia jo sudėtis – išsivysto hiperseborėja. Hormonai taip pat stiprina odos ragėjimą (hiperkeratinizaciją). Raginės odos ląstelės užkemša plauko maišelio lataką ir riebalai negali prasiskverbti į odos paviršių – taip susidaro pirmieji aknės bėrimai komedonai.

Dėl seborėjos ir suaktyvėjusio odos ragėjimo ant odos normaliai gyvenančios bakterijos pradeda daugintis plauko folikuluose. Tuomet pasireiškia odos uždegimas ir susidaro uždegiminiai aknės bėrimai – papulės, mazgeliai, mazgai, cistos. 

Kas gali paskatinti aknės proveržius?.. Stresas, netinkama mityba (saldumynai, pieno produktai, greitas maistas), netinkama odos priežiūra (per daug intensyvus ar agresyvus odos prausimas ir valymas, odos priežiūros priemonės, kurios kemša poras), taip pat intensyvus sportas, saulė. Visa tai įtakoja riebalinių liaukų veiklą, taigi skatina inkštirų susidarymą.


Į viršų

Gydytojai

Dermatologas, Dermatovenerologas

Vilnius, Marijampolė

Dermatovenerologas

Vilnius

Dermatovenerologas

Vilnius

Į viršų