Acne (aknė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Acne (aknė) - tai dažna odos problema. Brendimo metu ir mergaitėms, ir berniukams padidėja vyriškų lytinių hormonų (androgenų) gamyba, tada labiau stimuliuojamos riebalinės liaukos. Didėja odos riebalų gamyba, siaurėja riebalų liaukų latakėliai, trinka riebalų išsiskyrimas iš liaukų
Spuogus paprastai sukelia propionebacterium acnes – bakterija, mintanti odos riebalais. Šios bakterijos išskiria riebiąsias rūgštis ir kitas medžiagas, sukeliančias riebalų liaukų uždegimą.

Pasidomėkite daugiau - spuogai.

Patarimai ir profilaktika

  1. Odos higiena.

Probleminei odai reikalingas kruopštus valymas. Nors aknė nėra nešvaros pasekmė, pirmas žingsnis siekiant turėti sveiką ir švarią odą – tinkama odos higiena. Kiekvieną rytą ir vakarą nuprauskite veidą riebiai ar mišriai odai skirtu prausikliu arba specialiai į aknę linkusios odos biologijai pritaikytu miceliniu valomuoju vandeniu. Rekomenduojama naudoti švelnius preparatus, kurių sudėtyje nėra alkoholio, o pH yra artimas odai.

  1. Odos šveitimas.

Veido odos šveitimas pašalina suragėjusias odos ląsteles ir atkemša poras. Tačiau per daug intensyvus ir dažnas šveitimas gali sudirginti odą – riebalai apsaugo odą nuo išsausėjimo ir žalingo aplinkos poveikio. Jei per daug gaminamų odos riebalų bandoma atsikratyti intensyviai šveičiant, valant agresyviomis priemonėmis (pvz. spiritu), per dažnai prausiant prausikliu, galima pasiekti atvirkštinį efektą – oda, netekusi riebalų (apsaugos), ims jų gaminti dar daugiau.

  1. Spuogų spaudymas.

Neteisingai spaudžiant spuogus, gali būti pažeidžiama uždegiminė zona – bakterijos pasklinda ir sėja uždegimą po visą veidą. Taigi išspaudę vieną spuogą, galime pasiekti atvirkštinį rezultatą – paskatinti naujų spuogų atsiradimą.

  1. Odos drėkinimas.

Aknės pažeistą odą būtina drėkinti. Dažna klaida yra manyti, kad odos riebalų perteklius reiškia, kad oda yra pakankamai sudrėkinta. Priešingai, į aknę linkusi oda, dažnu atveju, yra praradusi drėgmę.

Tik gaudama pakankamai drėgmės, oda gali sveikti nuo aknės. Be to, tiek vietiniai, tiek geriamieji vaistai sausina odą, taigi nepakankamai ją drėkinant, oda išsausėja, sudirgsta, rausta, pleiskanoja... Šios problemos sprendžiamos kartu su odos ligų gydytoju parenkant konkrečius drėkiklius, kurie ne tik atstato odos drėgmę ir apsauginę jos funkciją, bet ir pagerina gydymo rezultatus.  

  1. Tinkama kosmetika.

Labai svarbu rinktis odos tipą ir poreikius atitinkančias odos priežiūros priemones. Probleminės odos priežiūrai, kosmetikos vertėtų ieškoti vaistinėse ir naudoti tikslingą dermatologinę kosmetiką. Ją kuriantys mokslininkai bei gydytojai puikiai išmano odos biologiją ir žino aknę sukeliančias priežastis, todėl ši kosmetika yra pritaikyta konkrečiai odos būklės problematikai.

Turintiems probleminę odą, rekomenduotina prieš renkantis kosmetiką pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kad būtų nustatyta ligos forma. Gydytojas papasakos, kokios priežiūros odai reikia ir kokia kosmetika būtų tinkamiausia. Dažnu atveju, siekiant efektyvaus spuogų gydymo, yra derinamas medikamentinis gydymas ir dermatologinė priežiūra.

  1. Gyvenimo būdas.

Vidinė įtampa, emociniai išgyvenimai ir stresas (egzaminų sesija, naujas darbas) gali padidinti hormonų pusiausvyros disbalansą, o tai skatina aknės formavimąsi.

Subalansuota mityba, daugeliu atveju, taip pat yra sveikos odos rezultatas. Venkite nesveiko, aukštą glikeminę apkrovą turinčio maisto (pvz. picų, mėsainių, bulvių traškučių), taip pat pieno produktų – jie skatina odos riebalinių liaukų veiklą, taigi aknė pablogėja.

  1. Saulės poveikis.

Saulės poveikis aknei vertinamas nevienareikšmiškai. Iš vienos pusės, saulės spinduliai sausina aknės bėrimus, juos maskuoja ir naikina bakterijas, taigi spuogų gali sumažėti. Tačiau iš kitos pusės, odos poros kemšasi ir aknė pablogėja (taip dažnai nutinka atostogų metu, ypač išvykus į karšto klimato zonas, kur daug saulės, karščio ir drėgmės).

Bet kokiu atveju, rekomenduojama saule mėgautis atsakingai ir naudoti priemones saugančias nuo kenksmingų UVA/UVB spindulių. Veidui naudokite tik tas priemones, kurios yra pritaikytos riebios ar mišrios, į aknę linkusios odos poreikiams.

  1. Aknei reikia laiko.

Aknės gydymas – ilgas procesas, kuriam reikia laiko. Turint probleminę odą ir gydant spuogus, būtina apsišarvuoti kantrybe! Spuogas nepranyks per naktį – deje, tokių stebuklingų vaistų dar niekas neišrado. Normalu, kad gerai toleruojamų priemonių efekto reikėtų laukti bent 4-6 savaites, tačiau gali prireikti ir kelių mėnesių, norint pamatyti maksimalų rezultatą. O dažniausia priežastis, kodėl spuogų gydymas neduoda pakankamo efekto yra ta, kad žmonės per anksti nutraukia gydymą – ima eksperimentuoti, naudoja per daug ir netinkamų priemonių, taip tik dar labiau išbalansuodami savo odą.

Svarbu teisingai prižiūrėti riebią ir mišrią odą net tuomet, kai spuogų sumažėja, nes aknė yra atsinaujinanti odos būklė. Nuolatinė, dermatologinė odos priežiūra turi tapti įpročiu.

Į viršų

Gydytojai

Dermatologas, Dermatovenerologas

Vilnius, Marijampolė

Dermatovenerologas

Vilnius

Dermatovenerologas

Vilnius

Į viršų