Acne (aknė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Acne (aknė) - tai dažna odos problema. Brendimo metu ir mergaitėms, ir berniukams padidėja vyriškų lytinių hormonų (androgenų) gamyba, tada labiau stimuliuojamos riebalinės liaukos. Didėja odos riebalų gamyba, siaurėja riebalų liaukų latakėliai, trinka riebalų išsiskyrimas iš liaukų
Spuogus paprastai sukelia propionebacterium acnes – bakterija, mintanti odos riebalais. Šios bakterijos išskiria riebiąsias rūgštis ir kitas medžiagas, sukeliančias riebalų liaukų uždegimą.

Ligos tipai ir etapai

Aknė gali būti įvairių sunkumo formų. Tai priklauso nuo sergančiojo genetikos, imuninės sistemos, odos priežiūros, prevencijos, gydymo ir kitų veiksnių. Priklausomai nuo aknės sunkumo, pasireiškia skirtingi išoriniai ligos simptomai:

* Atviri komedonai: tai dažniausias aknės bėrimas. Atviri komedonai – tai 1-3 mm diametro mazgeliai (taškeliai) juoda viršūne. Jį sudaro susikaupusios suragėjusios ląstelės, riebalai ir bakterijos. Plauko maišelio anga dar nėra pilnai užakusi, odos riebalai, kontaktuojant su oru, oksiduojasi ir patamsėja (susidaro juoda spalva).

* Uždari komedonai: savo prigimtimi uždari komedonai yra panašūs į atvirus – tai 1-3 mm diametro mazgeliai (taškeliai) balta viršūne. Jį sudaro susikaupusios suragėjusios ląstelės, riebalai ir bakterijos. Šiuo atveju, plauko maišelio anga yra užakusi ir odos riebalai negali patekti ant odos paviršiaus (nevyksta oksidacinis procesas).

* Papulės: rausvi iki 5 mm diametro odos nelygumai. Būdingi sunkesnei uždegiminei aknės formai.

* Pustulės (arba pūlinukai): taip pat vienas iš uždegiminės aknės požymių – tai smulkūs odos bėrimai pūlinga gelsva viršūne.

* Mazgeliai (ir mazgai): tai gilesni odos bėrimai susiformavę dėl odos uždegimo (giluminiai spuogai). Būdingi sunkesnėms aknės formoms.

* Cistos: tai ertmės pripildytos skysčio, dažniausiai pūlingo.

Gyjant mazgeliams, mazgams ir cistoms odoje gali likti randai.

Į viršų