Burnos kandidamikozė. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Burnos kandidamikozė (burnos kandidozė) – tai burnos gleivinę pažeidžianti liga, kurią sukelia mieliagrybių genties grybeliai, dažniausiai Candida albicansCandida albicans – tai mieliagrybis, kuris kaip ir kepimo mielės, tarpsta drėgnoje ir šiltoje (35° C) terpėje, dažniausiai gleivinėje, odoje, ypač žarnyne.

Ligos eiga

Dažniausiai pasitaiko pseudomembraninė burnos kandidamikozės forma, kuriai būdinga: deginimas, perštėjimas, svetimkūnio jausmas burnoje, išplitęs gleivinės paraudimas, blogas burnos kvapas. Gleivinę padengia baltas, lengvai nusibraukiantis apnašas, kurį sudaro grybelio kolonijos ir nusilupusios gleivinės dalelės. Nubraukus apnašą, gleivinė po juo būna paraudusi, bet nekraujuoja. Kartais gali būti stebimos raudonos, be spenelių dėmės ant gleivinės – lyg būtų „nuplikytas” liežuvis. Šie simptomai būdingesni eriteminei-atrofinei ligos formai.

Esant hiperplastinei kandidamikozei apnašas prie gleivinės yra stipriai prikibęs, nenusigramdo. Ligos eiga gali būti labai skirtinga, priklausomai nuo jos stadijos, formos, konkretaus organizmo ypatumų. Pacientą gali varginti vienas iš minėtų simptomų, o gali ir visi iš karto.

Vis dėlto, lengviausiai pastebimas ir atpažįstamas simptomas yra baltas apnašas ant gleivinės ir liežuvio. Pastebėję jį, nedelskite kreiptis į gydytoją. Apnašas gali plisti ant liežuvio, žiočių, lūpų, lūpų kampų. Ilgainiui liga gali įgauti į lėtinę (sisteminę) formą – gali prasidėti nagų, tarpupirščių, odos raukšlių ar genitalijų kandidamikozė.

Į viršų