Neuralgija. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Neuralgija – aštraus skausmo priepuoliai, kuriuos sukelia pažeisti periferiniai nervai. Tai ypač pavojinga ir užslėpta liga. Žodis „neuralgija“ yra kilęs iš graikų kalbos: „neuron“ reiškia „nervas“, „algos“ – „skausmas“. Moterys dvigubai dažniau serga šia liga negu vyrai.

Neuralgijos SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Priežasčių, galinčių sukelti neuralgiją, yra labai daug. Ją sukelti gali sunkių formų peršalimo ligos, sušalimas arba perkaitimas, traumos, mechaninė stuburo diskų kompresija (suspaudimas), įvairūs toksiniai pažeidimai, pradedant alkoholiu ir baigiant apsinuodijimu sunkiaisiais metalais, uždegiminiai, infekciniai procesai tam tikro nervų rezginio srityje. Neuralgiją gali sukelti didelis psichoemocinis krūvis, gyvenimo tempas, kada žmogus labai daug dirba ir per darbus niekur nebespėja. Dėl staiga prasidedančių stiprių skausmų kaltos gali būti ir alerginės reakcijos, imuninės sistemos sutrikimai, hormonų išsibalansavimas, lėtinės ligos (ne tik nervų sistemos, bet ir kitų organų). Dažniausiai neuralgijos priežastis būna ne vienas veiksnys, o keletas jų.

Į viršų

Ligos eiga

Pagrindinis neuralgijos simptomas yra kankinantis skausmas, kuris gali pasireikšti priepuoliais nuo kelių sekundžių iki kelių valandų. Jaučiamas smarkus širdies plakimas. Skausmas gali pasireikšti krūtinėje, galvoje, galvos odoje. Paprastai neuralginio pobūdžio skausmas išplinta kaktos odoje (vienoje jos pusėje), pasmakrėje, skruoste (trišakio nervo neuralgija), arba skausmas jaučiamas pakaušio srityje (pakaušio didžiojo nervo neuralgija).

Pasireiškus trišakio nervo neuralgijai, skausmo pojūtis išplinta priekinėje galvos dalyje. Neuralgijos židinys geriausiai užčiuopiamas antakio viduryje ir skruoste.

Pasireiškus pakaušio nervo neuralgijai, skausmas išplinta už ausies kaušelio. Ten galima užčiuopti ypač skausmingą ir jautrų tašką.

Esant kaukolės siūlinei neuralgijai, skausmų taškus ne visada pavyksta tiksliai nustatyti. Pavyzdžiui, jauname amžiuje dėl protinio pervargimo dažnai jaučiami išilgai kaukolės pasireiškiantys neuralginiai skausmai, kurie paaštrėja spaudant ją.

Plačiai paplitusi ir tarpšonkaulinio nervo neuralgija. Tai nuolatinis skausmo pojūtis šonkaulių srityje, kurio priežastis gali būti osteochondrozė.

Dar išskiriamos tokios neuralgijos rūšys kaip išorinio šlaunies odos nervo neuralgija, sparninio gomurio mazgo neuralgija ir pakaušio (sprando) nervo neuralgija. Plačiai paplitusi neuralgijos rūšis – išijas arba išalgija. Ją provokuoja juosmens–kryžkaulio šaknelių ar sėdmeninio nervo užspaudimas arba uždegimas, o taip pat radikulitas – stuburo skausmo sindromas, sukeltas nugaros nervų galūnėlių uždegimo.

Neuralginiai skausmai gali būti stipraus, deginančio ir duriančio pobūdžio. Neretai su šiais skausmais pasireiškia mėšlungiškas trūkčiojimas tam tikroje galvos ar veido srityje, refleksiniai žandikaulio raumenų spazmai, seilėtekis, ašarojimas, veido paraudimas bei pabrinkimas. Jie gali sutrikdyti net miegą.

Kadangi nervų galūnės išsidėsčiusios visame žmogaus kūne, neuralgija gali maskuotis visiškai kitų ligų simptomais, pavyzdžiui, inkstų diegliais, širdies priepuoliu, osteochondroze, gastritu ir t. t.

Į viršų

Gydytojai

Neurologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų