Neramių kojų sindromas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Neramių kojų sindromas (NKS) – tai lėtinė jutiminė – motorinė liga, pasireiškianti intensyviu, nenugalimu noru judinti kojas ir nemaloniais ar skausmingais pojūčiais jose ramybės metu. Dažnai jis pasireiškia miegant (miegant paprastai nebūna nemalonių pojūčių). Apie 90 proc sergančiųjų šis sindromas sukelia ilgalaikę nemigą naktį ir nuolatinį mieguistumą dieną.

Ligos eiga

NKS pirmą kartą aprašė Tomas Vilis 17 amžiuje, o jo simptomus gerai išstudijavo ir suteikė pavadinimą 1940 m. švedų neurologas Karis Ekbomas.

NKS susergama bet kuriame amžiuje – nuo vaikystės iki senyvo amžiaus. Tačiau dažniausiai liga prasideda jaunesniems negu 50 m. asmenims. Priverstinį norą judinti kojas dažniausiai sąlygoja nemalonūs pojūčiai jose. Ligonis gali jausti, kad jo kojomis plinta impulsai, perbėga elektros srovė, karštis, kad jo kojas bado adatėlės, kad jos niežti, stingsta.

Ligos pradžioje nemalonūs pojūčiai ligonį vargina tik naktį, o ligai pažengus, jie atsiranda ir dienos metu. Todėl toks ligonis negali ilgiau pasėdėti nejudėdamas. Jis negali ramiai atsisėdęs pavalgyti, skaityti, rašyti ar važiuoti mašinose. Todėl ligonis, siekdamas išvengti nemalonių pojūčių, ima vaikščioti. Vaikštant nemalonūs pojūčiai sumažėja ar išnyksta. Tačiau ne visiems ligoniams šis vaikščiojimas padeda, bet jie jaučia nenumaldomą norą vaikščioti ir tiki, kad bus geriau – simptomai sumažės.

Daugumai ligonių NKS turi cirkadiškumą. Nemalonūs pojūčiai ima varginti ligonį vakare, prieš vidurnaktį ar tuoj po vidurnakčio. Ligai pažengus ar esant sunkiai jos formai NKS simptomai ligonį vargina ir dieną, tačiau vakare ar naktį jie sustiprėja.

NKS 3 – 5 kartus dažnesnis pirmos eilės giminaičiams (2,3,6). Ypač sunkios ligos formos yra kai liga prasideda vyresniems negu 50 m. amžiaus asmenims. Daugumai ligonių būdinga natūrali NKS eiga. Pirminis NKS yra lėtinė progresuojanti liga, tačiau skiriant gydymą, gali įgyti remituojančią eigą. Antrinį NKS sąlygoja kitos ligos: nėštumas, inkstų nepakankamumas, anemija. Gydant šias ligas, NKS simptomai mažėja.

Sergantiems NKS būdingi miego sutrikimai. Ligoniai dėl nemalonių pojūčių yra priversti lovoje judėti ar atsikėlę vaikščioti. Ypač miego sutrikimai yra būdingi ligoniams, sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkia NKS forma.

NKS gali varginti ir vaikus. Jiems, kaip ir suaugusiems, būdingi 4 diagnozės kriterijai. Tačiau vaikai, ypač maži, nemoka papasakoti apie nemalonius pojūčius kojose. Todėl juos apibūdina kaip kojų skausmą, kutenimą, voro ar musės bėgiojimą, norą bėgti ir kt. Tačiau gydytojas turėtų atkreipti dėmesį į vaiko miego sutrikimus, šeiminę anamnezę, kojų judesius miego metu (ne mažiau kaip 5 kartus per valandą). Apie galimybę sirgti NKS vaikystėje teigia 40% suaugusiųjų, kad pirmieji ligos simptomai pasireiškė dar esant vaikų amžiuje (2,3).

Diagnozuojant NKS, būtina bendra ligonio apžiūra, neurologinis ištyrimas siekiant atmesti polineuropatiją, radikulopatiją, neuropatiją, mialgiją, kojų mėšlungį, artritus, neuroleptikų ar alkoholio sukeltą pasireiškimą ir kitas ligas.

Į viršų