Galvos svaigimas


Galvos svaigimas – žmogaus pusiausvyros išlaikymo sutrikimas. Tai yra sindromas, būdingas daugeliui susirgimų ir gali pasireikšti keliomis skirtingomis formomis, priklausomai nuo priežastinės pažeidimo vietos. 

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Kadangi šis sindromas pasireiškia daugelyje susirgimų, čia paminėsime tik kelis – pačius dažniausius ir aktualiausius:

 • Gerybinis paroksizminis vertigo – atsiranda dėl šalia vidinės ausies esančio labirinto (organas, atsakingas už pusiausvyros palaikymą) pažeidimo.
 • Kraujagyslinės kilmės vertigo – dar kitaip vadinamas galvos svaigimas prieš alpimą. Atsiranda, kai sutrinka smegenų kraujotaka ir sumažėja specifinių smegenų sričių aprūpinimas krauju.
 • Vestibiulinis neuronitas – jo priežastis nėra iki galo žinoma, tačiau manoma, kad gali sukelti virusinė infekcija, kuri pažeidžia nervus, perduodančius informaciją iš pusiausvyros aparato į smegenų žievę.
 • Menjero liga – yra vidinės ausies skysčio hiperprodukcija, dėl ko ir atsiranda svaigimo simptomai.
 • Navikai. Dažniausias smegenų navikas, sukeliantis svaigimą, yra neurinoma.
 • Psichogeninis svaigimas – atsiranda esant emociniams sutrikimams: dideliam nerimui, isterijai, depresijai, baimei.
 • Potrauminis galvos svaigimas. 

Į viršų

Ligos eiga

 • Gerybinis paroksizminis vertigo pasireiškia epizodiniu ir trumpai trunkančiu priepuoliu, kurio metu jaučiamas galvos svaigimas. Jį dažniausiai sukelia galvos judesiai arba, tiksliau tariant, kažkokia viena galvos pozicija. Trukmė: nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Klausos sutrikimai nėra būdingi. Tačiau dažnas ir būtinas elemantas yra nistagmas -  tai  greiti nevalingi ritmiški akių obuolių judesiai. Liga daugeliui pacientų praeina savaime per keletą savaičių ar mėnesių. Dažniau būna vyresnio amžiaus moterims.
 • Menjero liga – galvos svaigimas pasireiškia priepuoliais, kurie trunka nuo kelių minčių iki valandų. Stiprėja ligoniui judant. Kartu gali būti ir klausos sutrikimai: prikurtimas, užesys, užgulimas. Gali atsirasti pykinimas. Po priepuolio jaučiamas nuovargis, tačiau atsistato klausa. Deja, esant progresuojančiai ligos eigai ir dažniems priepuoliams, klausa pamažu silpnėja, gali prieiti net iki visiško kurtumo.
 • Vestibiulinis neuritas – dažniau vyresnio amžiaus žmonėms pasitaikanti liga. Vienodai dažnai būna ir moterims ir vyrams. Pasireiškia galvos svaigimu, stiprėjančiu judant. Trunka iki keletos dienų. Klausos sutrikimų nebūna, nebent gali būti jaučiamas nežymus ūžesys ar užgulimas, bet jis visuomet praeina ir nebūna liekamųjų reiškinių. Būdingas nistagmas – tai greiti nevalingi ritmiški akių obuolių judesiai. Taip pat pasireiškia po neseniai persirgtos virusinės infekcijos.
 • Trauminiam svaigimui dažniausiai būdingi galvos sukimosi/pusiasvyros sutrikimo simptomai, jaučiami iškarto po traumos. Greta būna ir pykinimas, vėmimas, nistagmas. Po kurio laiko pacientas jaučia tik pavienius trumpus svaigimo epizodus, kurie per keletą savaičių ar mėnesių praeina savaime.

Į viršų

Tyrimas

Diagnozė yra nustatoma remiantis paciento skundais ir atliekant išsamų neurologinį ištyrimą. Jis paremtas specifinių refleksų ištyrimu ir specialių diagnostinių testų taikymu. Jų metu pacientas paprašomas atlikti specialius pratimus. Bendras kraujo tyrimas, uždegiminiai rodikliai ar elektrokardiograma yra rekomenduojami, siekiant atskirti vieną susirgimą nuo kito. Taip pat gydytojas gali paskirti kompiuterinės tomografijos tyrimą, norėdamas įvertinti, ar nėra kokių anatominių pakitimų.

Į viršų

Medicininis gydymas

Galvos svaigimo gydymas yra sudetingas ypač dėl to, kad dažnai priežastis taip ir lieka nežinoma, o ligai būdingas savaiminis išgyjimas. Tačiau pacientams simptomai yra ytin nemalonūs, tad jiems palengvinti būna skiriamas trumpalaikis gydymas. Dažniausiai skiriamos vaistų grupės yra:

 • Antihistamininiai preparatai
 • Antiholenegriniai preparatai
 • Neuroleptikų grupės vaistai
 • Nootropų grupės preparatai

Sergant gerybiniu paroksizminiu galvos svaigimu ir užsitęsus ligos simptomams gali būti taikomas otolitų repoliarizacijos metodas. Jo metu būna atliekami specialūs pratimai. Teigiama, kad jie veiksmingi net apie 60-90 proc. atvejų. O ligos atsikartojimo tikimybė po jų - tik 15 proc.

Panšūs simptomai gali būti ir esant vidinės ausies bakterinei infekcijai, tuo atveju gydoma skiriant antibiotikus.

Į viršų

Natūralus gydymas

Apynio spurgai – valgomasis šaukštas džiovintų apynio spurgų užplikomas stikline karšto vandens ir 15 min. šildoma vandens vonioje. Nukošiama ir geriama 1/4 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

Palemonas – 6 g susmulkintų palemono šaknų užpilama  200 ml karšto vandens, uždengiama dangčių ir, įstačius į kitą indą su vandeniu, virinama 15 min. Po to 45 min. paliekama nusistoti. Perkošus pripilamas nugaravęs skysčio kiekis. Geriama po 1 valg. š.  3-4 k./d. po valgio.

Pipirmėtė – 1 mažas šaukštelis smulkintų lapų užpilamas 200 ml karšto vandens ir kaitinama 15 min. ant mažos ugnies. Po to 45 min. paliekama nusistoti ir nukošiama. Geriama po 100 ml 2-3 kartus per dieną prieš valgį.

Pipirmėtės tinktūra – 1 dalis smulkintų lapų ir 20 dalių etilo alkoholio. Vartojama po 10-15 lašų.

Sukatžolių užpilas – 4 valgomieji šaukštai smulkintos žolės užpilami 200 ml verdančio vandens ir virinama 15 min. ant mažos ugnies. 45 min. paliekama nusistoti ir po to perkošiama. Geriama po 80 ml 2 k./d. valandą prieš valgį.

Sukatžolių tinktūra – susmulkintos sukatžolės užpilamos spiritu santykiu 1 su 5 ir, sandariai uždarius, palaikoma savaitę laiko, vis laikas nuo laiko sukratant. Gerti po 30 lašų 2 kartus per dieną.

Į viršų

Komplikacijos

Nors galvos svaigimas ir reiškiasi ytin nemaloniais pojūčiais, trikdančiais kasdienio gyvenimo veiklą, tačiau sunkesnių komplikacijų tai nesukelia. Čia paminėsime kelias, tačiau tikrai gana retas komplikacijas:

 • Visiškas apkurtimas segant Menjero liga.
 • Traumos staiga pasireiškus galvos svaigimui. Gal būti įvairūs kaulų lužiai ar smegenų sutrenkimai dėl kritimo esant alpimui ar sutrikus pusiausvyrai. Taip pat gali būti pavojinga vairuoti. Priepuoliai, kurių metu ima svaigti galva, prasideda labai netikėtai ir tai gali sukelti grėsmę ne tik paties žmogaus, bet ir aplinkinių gyvybei.
 • Taip pat gali pasireikšti depresija, jei liga ilgai užtruko ir tai iš esmės pakeitė gyvenimo ritmą ir režimą. Pavyzdžiui, žmogus buvo pripratęs daug ir aktyviai judėti ar dirbti ilgai stovimą darbą, taip pat užimti atsakingas pareigas, reikalaujančias labai didelio kruopštumo ir atidumo – susirgus jam gali tekti viso to atsisakyti. Ir tai gali būti prasidėjusios depresijos priežastis.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Paradoksalu, tačiau mokslininkų yra įrodyta, kad po ūmaus pusiausvyros funkcijos sutrikimo geriau sveikimo procesą veikia judėjimas, nei gulėjimas lovoje.

Taip pat, kai susirgimo priežastis buvo pusiausvyros aparato pažeidimas, naudinga pasveikus taikyti reabilitacines priemones t.y. specialiai gyjimo po šių ligų gerinimui skirtos mankštos ir pratimai. Juos rekomenduojama pradeti kuo anksčiau ir tęsti ne mažiau kaip 4-6 sav.

Asmenims, kuriems buvo nustatyta Menjero liga, rekomanduojama mažinti druskos kiekį maiste. Tai gali palengvinti ligos eigą ir sušvelninti simptomus.

Į viršų

Raktiniai žodžiai

Galvos svaigimas, Svaigsta galva, Galvos kraujotaka, Kraujagyslių užkalkėjimas

SUSIJĘ STRAIPSNIAI