Galvos smegenų trauma. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Galvos smegenų trauma (GST) – tai būsena, kai dėl tiesioginio smūgio į galvą metu yra sutrinkdoma smegenų veikla ir/ar pažeidžiama anatominė smegenų struktūra.Galvos smegenų traumos yra skirstomos į uždaras ir atviras. Uždaros traumos- tai traumos, kuomet nėra atvirų galvos smegenų žaizdų arba jos yra negilios (nepažeidžiamas kaukolės vientisumas). Atviras – kuomet yra žiojėjančios žaizdos, yra pažeistas kaukolės vientisumas.

Ligos eiga

Galvos smegenų trauma skirstoma į tris laipsnius: lengvo, vidutinio ir sunkaus laipsnio:

  • Lengvo laipsnio galvos smegenų trauma: šiai traumos formai būdinga sąmonės netekimas dėl traumos, atminties sutrikimai, pažinimo ar protinės veiklos sutrikimai tuoj po traumos, praeinanti židininė neurologinė simptomatika, galvos skausmai, pykinimas, svaigulys, nuovargis.
  • Vidutinė galvos smegenų trauma diagnozuojama, kai sąmonės netenkama nuo kelių minučių iki kelių valandų ir simptomai yra panašūs kaip lengvos smegenų traumos, tačiau trunka ilgiau ir yra labiau išreikšti. Gali pasireikšti traukuliai. Pacientai dažnai apsivemia.
  • Sunkiai galvos smegenų traumai būdingas ilgalaikis sąmonės netekimas, kuris trunka dienomis ar net mėnesiais, ši būsena vadinama koma.

Į viršų