Encefalitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Encefalitas – infekcinis galvos smegenų audinio uždegimas. Priklausomai nuo ligos sukėlėjo, sunkumo, uždegimo intensyvumas bei išeitys būna skirtingos. Uždegimo zonos gali išgyti be liekamųjų reiškinių arba jose prasideda randėjimas (gliozė), galintis sukelti klinikinius simptomus, kurie išlieka ir praėjus uždegimui, o kartais – visą gyvenimą.

Priežastys

Dažniausi sukėlėjai yra virusai: erkinio encefalito (arbovirusai), tymų, epideminio parotito (kiaulytės), pūslelinės (Herpes grupės), enterovirusai, adenovirusai, kiti sukėlėjai retesni (mikoplazmos, pirmuonys – toksoplazmos, kt.).

Encefalitas gali išsivystyti, sergant meningitu; tada dažniausia priežastis yra bakterijos, o liga vadinama meningoencefalitu, nes kartu pažeidžiami smegenų dangalai ir pačios galvos smegenys.

Dažnai pasitaiko poinfekcinis encefalitas, kuomet sukėlėjas tiesiogiai nesukelia simptomų arba jie yra labai neryškūs, o šiuo atveju smegenų audinį „atakuoja“ viruso sukelta imuninė, uždegiminė reakcija atsiradus daug vėliau nuo užsikrėtimo.

Dažniausi sukėlėjai – Herpes virusai, Epstein-Barr virusas (EBV), citomegalo virusas (CMV), enterovirusai, adenovirusai, pasiutligės virusas, ŽIV.

Apie 80-90 proc. suaugusių žmonių yra užsikrėtę paprastosios pūslelinės virusu (Herpes simplex, HSV) ankstyvoje vaikystėje. Kuo žemesnis šalies socialinis-ekonominis išsivystymas, tuo anksčiau ir didesnė visuomenės dalis esti užsikrėtę šiuo virusu. Užsikrečiama oro-lašeliniu būdu, per gleivines, virusas nukeliauja į nervų sistemos mazgus ir juose užsilieka, o susilpnėjus imunitetui gali suaktyvėti ir sukelti įvairių organų pažeidimą, taip pat ir encefalitą.

Sergamumas herpetiniu encefalitu siekia 3-4 atvejus iš 1 mln. gyventojų per metus, dažnis nepriklauso nuo amžiaus ir lyties, neturi sezoniškumo ir geografinio paplitimo.

Lietuvoje dažnai pasitaiko erkinio encefalito atvejų, tačiau apie tai skyrelyje „Erkinis encefalitas“.

Į viršų

Gydytojai

Neurochirurgas

Reitingas

Vilnius

Neurologas

Vilnius

Į viršų