Priešmenstruacinis sindromas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Priešmenstruacinis sindromas, PMS – tai cikliškai pasireiškiančių simptomų kompleksas, kuris atsiranda antrojoje mėnesinių ciklo pusėje ir išnyksta mėnesinių pradžioje bei gali įtakoti moters darbą ir gyvenimo būdą.

Natūralus gydymas

Priešmenstruacinių simptomų gydymas turėtų būti kompleksiškas.

  • psichoterapijos priemonės;
  • akupunktūros seansai;
  • vandens procedūros;
  • įvairūs fiziniai pratimai, dažnesni pasivaikščiojimai gryname ore;
  • visavertė bei kaloringa mityba. Reikėtų vengti saldžių, sūrių bei aštrių maisto produktų bei prieskonių. Apriboti stiprios kavos, arbatos ir kitų kofeino turinčių gėrimų vartojimą, nes tai stiprina įtampą bei dirglumą. Rūkymas taip pat paaštrina PMS simptomus. Prieš mėnesines rekomenduojama valgyti daugiau salierų, petražolių, džiovintų slyvų, figų, agurkų, nes šie produktai skatina šlapimo išsiskyrimą.

Vaistiniai augalai (fitoterapija)

Nakviša. Dvimetės nakvišos sėklų aliejuje yra daug nepakeičiamų riebalų rūgščių - linoleinės ir gama linoleno (GLR). Gama linoleno rūgštis reikalinga prostaglandinų sintezei, kurie reguliuoja moteriškų hormonų apykaitą. Nakvišų sėklų aliejus padeda palengvinti priešmenstruacinį sindromą, ypač pasireiškiantį krūtų tempimu, skausmingumu, odos spuoguotumu. Taip pat nakvišų sėklų aliejus pasižymi teigiamu poveikiu odai, palaiko jos barjerinę funkciją, mažina paraudimą. Yra nustatyta, kad gama linoleno rūgštis dalyvauja ir kalcio apykaitoje.

Melisa. Ji veikia raminančiai, atpalaiduoja pilvo spazmus, mažina pykinimą ir skausmą. Jos rekomenduojama vartoti padidėjus dirglumui, varginant įtampos galvos skausmui, sutrikus miegui. Todėl melisos arbatos arba maisto papildų su melisa tinka vartoti ir kai vargina PMS. Kaip nerimą mažinančią ir užmigimą lengvinančią priemonę, melisą galima vartoti derinyje su valerijonu.

Ramunėlės. Jos atpalaiduoja lygiuosius raumenis, todėl gali sumažinti pilvo spazmus, mažina uždegimą. Ramunėlių naudinga vartoti prieš miegą, nes veikia raminančiai, padeda atsipalaiduoti ir greičiau užmigti.

Skaistminas. Jo uogų ekstraktas palaiko estrogenų ir progesterono balansą, mažina prolaktino įtaką krūtims. Todėl tikrojo skaistmino preparatai padeda sumažinti krūtų tempimą, skausmingumą, galvos skausmą, dirglumą, atsiradusius prieš mėnesines. Geram efektui pasiekti, tikrojo skaistmino preparatų reikia vartoti keletą mėnesių.

Asiūklių, sukatžolės, bruknių lapų, alpinės raktažolės, pipirmėtės, paprastosios kiaulpienės, raudonųjų serbentų lapų ar žemuogių arbatos. Šie augalai skatina skysčių pertekliaus pasišalinimą iš organizmo ir gali palengvinti PMS simptomų pasireiškimus. Analogišku poveikiu pasižymi ir ananasai, turintys riebalus deginančio fermento bromelaino, – jie patartini antroje menstruacinio ciklo pusėje. Bromelainas slopina galvos skausmus bei kitus nemalonius PMS simptomų keliamus pojūčius.

Pasiflora  – Pietų Afrikos augalas, pasižymi švelniu raminamuoju veikimu, šalina stresines būsenas.

Laukinės aguonos pasižymi kraujavimą stabdančiu veikimu ir vartojamos esant gausioms menstruacijoms. Liaudies medicinoje vartojamos menstruacijų ir pilvo skausmams mažinti.

Eteriniai aliejai:

mandarino (ramina, tonizuoja),

pelergonijos (antiseptikas, reguliuoja hormonų pusiausvyrą),

daugialapio erškėčio (tvarko hormoninę sistemą, turi priešuždegiminį poveikį)

Įspėjame: Šalavijų eterinio aliejaus jokiu būdu negalima naudoti menstruacijų metu ar tuoj pat po jų, nes gali iššaukti dar didesnį kraujavimą!

Vonia, masažas  

Kedrų eterinis aliejus. Voniai: 4-7 lašai (lašus ištirpinti stiklinėje kefyro, jogurto, pieno ar grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, ar sumaišyti su trupučiu medaus). Masažui: 5 lašai į 10 ml pagrindinio masažo aliejaus.

Šalavijų eterinis aliejus. Voniai: 3-4 lašai (lašus ištirpinti stiklinėje kefyro, jogurto, pieno ar grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, ar sumaišyti su trupučiu medaus). Masažui: 2-3 lašai į 20 g pagrindinio masažo aliejaus (simondsijų, persikų, migdolų, abrikosų, kviečių gemalų, kedrų riešutų). Namų sąlygomis kaip pagrindinį aliejų galima naudoti kukurūzų, alyvų ar sojų aliejų.

Kitos naudingos medžiagos

Kalcis. Manoma, kad trūkstant mityboje kalcio, gali stipriau pasireikšti PMS. Nedidelių tyrimų metu nustatyta, kad moterims keletą mėnesių papildomai vartojusioms kasdien po 1000 - 1200 mg kalcio, PMS simptomų sumažėjo. Kol kas neaišku kokiu būdu kalcis galėjo padėti. Tačiau specialistai pasisako, kad kalcio vartoti bet kuriuo atveju moterims yra naudinga jau vien dėl kaulų stiprumo. Ypač svarbu užtikrinti pakankamą kalcio kiekį mityboje moterims, kurios vartoja geriamųjų kontraceptikų.

Kalis. Kalis palaiko organizmo druskų ir skysčių balansą, širdies veiklą, reguliuoja kraujo spaudimą. Kai PMS metu būna labai išreikšti tinimai, pilvo pūtimas, krūtų tempimas, patariama papildomai vartoti kalio arba kalio ir magnio derinio. Reikėtų daugiau valgyti ir vaisių, turinčių kalio: bananų, apelsinų, riešutų, sojos pupelių, pomidorų.

Magnis. Magnis reguliuoja nervinių impulsų plitimą, mažina dirglumą, dalyvauja cukraus kiekio kraujyje reguliacijoje. Šis mineralas atpalaiduoja raumenis ir plečia kraujagysles, tuo būdu padeda palaikyti gerą kraujotaką, sumažinti įtampą. Yra duomenų, kad moterims, kurias vargina PMS gali trūkti magnio. Todėl svarbu užtikrinti pakankamą magnio kiekį mityboje.

B grupės vitaminai. Šių vitaminų poreikis padidėja patiriant didesnius fizinius krūvius, stresą. Jų trūkumą didina gausus kavos, alkoholio vartojimas, taip pat kai kurie vaistai, pavyzdžiui geriamieji kontraceptikai. Nepakankamai gaunant su maistu B grupės vitaminų gali sutrikti miegas, padidėti dirglumas, odoje atsiranda spuogų. Kai vargina PMS, ypač svarbu pakankamai gauti vitamino B6. Yra duomenų, kad keletą mėnesių papildomai vartojant vitamino B6, PMS simptomų sumažėjo. Norint papildyti mitybą B grupės vitaminais, galima rinktis multivitaminų preparatus, kuriuose būna visų svarbiausių B grupės vitaminų arba specialius B vitaminų kompleksus, kuriuose būna didesnės dozės. Jei trūksta ir magnio, tuomet tinka magnio ir vitamino B6 derinys.

Vitaminas E. Šis vitaminas aktyviai dalyvauja hormonų gamyboje, kaip antioksidantas saugo krūtų, odos ir kitas organizmo ląsteles. Didesnėmis dozėmis vitamino E naudinga vartoti kai vargina PMS su išreikštu krūtų tempimu, skausmingumu, taip pat sergant fibrocistine krūtų liga, endometrioze, vaginitu.

5-HTP. Yra duomenų, kad amino rūgštis triptofanas padeda palengvinti PMS simptomus: dirglumą, galvos skausmą, depresinę nuotaiką. Triptofanas dalyvauja serotonino apykaitoje, nuo kurio priklauso geras miegas, nuotaika, apetitas.

PRATIMAI (kineziterapija)

Kvėpavimo pratimai. Jie padės įveikti nerimą ir geriau užmigti. Atsistokite tiesiai, nugara ištiesinta, pečiai — nuleisti. Lėtai įkvėpkite pro nosį, tuo pat metu keldamos rankas į viršų. Sulaikykite kvėpavimą kelias sekundes ir iškvėpkite pro burną nuleisdamos rankas. Pakartokite 10 kartų. Pradėkite daryti kvėpavimo pratimus likus dviem savaitėms iki mėnesinių. Atlikite juos kiekvieną rytą ir vakarą prieš tai išvėdinusios kambarį.

Kiti pratimai

1. Rankomis atsiremkite į sieną. Lankstykitės į šalis: į dešinę, kairę; pirmyn ir atgal. Sukit kūną pagal laikrodžio rodyklę ir atvirkščiai. Kojų pirštų nuo grindų neatkelkite. Kartokite 5-10 kartų.

2. Atsisėskite ant kėdės ar suolelio. Rankomis remkitės atgal, liemuo tiesus. Ištieskite dešinę koją, kairę koją sulenkite ir pėdą padėkite ant dešiniosios kelio. Spauskite kairįjį kelį žemyn lyg norėtumėte pasiekti žemę. Pakeiskite kojas atvirkščiai. Kartokite 5-10 kartų.

3. Atsisėskite ant kėdės ar suolelio. Liemuo turi būti tiesus, o kojos tiesios. Prie liemens kelkite tai kairį, tai dešinį padą. Kartokite kiekvienai kojai 5-10 kartų.

4. Atsisėskite ant kėdės ar suolelio. Liemuo tiesus, keliai sulenkti, o pėdos suglaustos. Plaštakomis sučiupkite pėdų pirštus, rankos nykštys turi būti ant didžiojo pėdos piršto. Nepaleidusios iš rankų pėdų, bandykite kojas ištiesti. Kartokite 5-10 kartų.

5. a) Atsigulkite ant žemės. Rankas sulenkite per alkūnes ir padėkite ant liemens. Kelkite tiesias kojas į viršų. b) Rankas ištieskite prie kūno. Kelkite kojas aukštyn ir stumkite už galvos. Bandykite kojų pirštais paliesti grindis. DĖMESIO: pečiai tvirtai prispausti prie žemės. Kartokite 5 kartus.

6. Atsigulkite ant žemės. Rankas sunerkite už galvos. Kojas sulenkite per kelius. Lėtai judinkite dubenį į kairę – į dešinę. Kartokite 5-10 kartų.

7. Atsigulkite ant žemės. Rankas ištieskite prie kūno. Kojos sulenktos per kelius. Dešinę pėdą dėkite ant kairiojo kelio. Kiek tik pajėgiate, kelkite dubenį aukštyn. Pakeiskite kojas ir kartokite pratimą. Kartokite 5-10 kartų.

8. Atsigulkite ant pilvo. Remkitės plaštakomis į grindis ir kiek tik pajėgiate atkelkite krūtinę nuo žemės.

Į viršų