Pienligė (Makšties kandidozė)


Pienligė (kitaip vadinama išorinių moters lytinių organų (vulvos) ar makšties kandidoze) – tai išorinių moters lytinių organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas (lot. candidus – blizgantis). Tai labai dažna grybelinė infekcija. Kaip teigia statistika, maždaug 75% moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šia liga. Apie 5% visų moterų pienligė kartojasi. Simptomai: baltos, panašios į varškę išskyros, niežulys, deginimo pojūtys makštyje.

Pienligės (makšties kandidozės) SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Moterims išorinių lytinių organų ir makšties kandidozę, arba populiariai vadinamą pienligę, sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans grybelis). Šis mikroorganizmas yra plačiai paplitęs aplinkoje. Neretai jo randama maiste ir dirvožemyje. Jis aptinkamas daugumos sveikų žmonių kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos, taip pat tūno apie 20% sveikų moterų makštyje. Dažniausiai grybelis nesukelia jokių problemų. Kartais dėl tam tikrų priežasčių grybelis pradeda daugintis ir sukelia uždegimą. Nepažeista moters makšties gleivinė veikia antimikrobiškai. Todėl patekęs nedidelis Candida grybelių kiekis nesidaugina, neišplinta ir nesukelia jokių požymių. Vartojant plataus spektro antibiotikus, užslopinama natūrali makšties bakterinė flora. Tuomet ir atsiranda palankios sąlygos daugintis Candida grybeliams. Be to, dėl įvairių priežasčių susilpnėjus organizmo imunitetui, pvz., sergant cukriniu diabetu, kitomis lėtinėmis ligomis, po operacijų, vartojant imunitetą slopinančius, hormoninius vaistus, nepakankamai maitinantis, trūkstant maiste vitaminų, susidaro palankios sąlygos sparčiai tarpti grybelinei infekcijai. Pienligė – įvairaus amžiaus moterų liga. Daugelis moterų pirmą kartą su pienlige susiduria nėštumo metu. Tuo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams. Menopauzėje ir vėliau vykstantys hormonų pusiausvyros pokyčiai taip pat dažnai provokuoja pienligės atsiradimą. Reikėtų priminti, kad neretai pienligė išsivysto ir dėl perdėtos higienos. Gydytojai-ginekologai pataria neplauti makšties, o išorinius lytinius organus prausti intymiai higienai skirtomis priemonėmis. Dažniausiai pienlige susergama dėl jau minėtų priežasčių makštyje suvešėjus grybeliui. Nors vulvos ar makšties kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, tačiau lytinis kontaktas su infekuotu Candida grybeliu partneriu – vienas iš galimų užsikrėtimo būdų. Jei moteriai pienligė kartojasi dažnai, būtina gydyti ir partnerį.

Į viršų

Tyrimas

Candida grybelių sukeltam uždegimui būdingi tipiniai požymiai. Jie nesunkiai atpažįstami ir liga nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Kai yra neaiškumų, diagnozės patvirtinimui gydytojas-ginekologas iš makšties paima tiriamosios medžiagos tepinėliui. Jei tiriant tepinėlį mikroskopu aptinkama Candida grybelių, neabejotinai diagnozuojama pienligė. Kai pacientė serga lėtine, pasikartojančia pienlige, gali būti atliekamas tiriamosios medžiagos pasėlis į specialias mikrobiologines terpes.

Į viršų

Pienligės (makšties kandidozės) medicininis gydymas

Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Jie gali būti įvairių formų: makšties kremas, makšties tabletės, makšties žvakutės ar geriamosios kapsulės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Pienligė gydoma ir nėštumo metu. Kai moteris pirmą kartą suserga pienlige, paprastai ji gydoma makšties žvakutėmis ar makšties tabletėmis. Tokių formų vaistai veikia vietiškai, beveik nepatekdami į bendrąją kraujotaką. Kitais atvejais skiriami geriamieji vaistai nuo grybelio (tabletės arba kapsulės), kurie veikia visą organizmą ir todėl gali sukelti kai kurių nepageidaujamų reakcijų. Kai pacientę nustoja varginti pienligei būdingi požymiai, konstatuojama ligos epizodo pabaiga. Lytinis partneris gydomas tik esant varpos galvutės ar apyvarpės uždegimui (balanopostitui), kurį sukėlė Candida albicans, arba kai moteriai pienligė dažnai kartojasi.

Į viršų

Gydytojai

Danguolė Vildaitė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Birutė Ramanauskienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Diana Bužinskienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Į viršų

Pienligės (makšties kandidozės) natūralus gydymas

Eterinis arbatmedžio aliejus. Naudojamas makšties grybelio profilaktikai (nupjauti tamponą, ilašinti 2 lašelius eterinio aliejaus, įdėti į makštį nakčiai). Dar naudojama kartu ir su koloidiniu sidabru makšties žaizdelėm gydyti (pusė šaukštelio koloidinio sidabro į makštį ir tas tamponas).

Į viršų

Komplikacijos

Labai retai (kai moteris išsekinta sunkių ligų), susergama generalizuota kandidoze – grybeliai išplinta ir pažeidžia odą, nagus, vidaus organus, gali būti net kandidozinis sepsis.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Patariama vartoti kaloringą, daug vitaminų turintį maistą. Laikytis intymios higienos reikalavimų. Tiksliai laikytis gydytojo nurodymų. Pastebėjus pirmuosius simptomus, kreiptis į gydytoją.
Pastaruoju metu vis daugėja grybelinių makšties infekcijų, kurių sukėlėjai yra atsparūs vaistams nuo grybelio. Todėl, pajutusios pirmuosius simptomus, kreipkitės į savo gydytoją. Tik jis parinks Jums tinkamiausią gydymą. Nesigydykite pati.

Į viršų

Raktiniai žodžiai

Pienligė, Baltos, Panašios į varškę, Išskyros, Niežulys, Deginimo pojūtis, Makštis, Makštyje

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Atsargiai – pavasaris!
Atsargiai – pavasaris!

Norime to gaivumo, šviežumo ir energijos, deja, kažkodėl būtent pavasarį pasijaučiame be jėgų, o kartais net kamuoja depresyvios mintys. Kas vyksta su mūsų organizmu? Daugiau...

Kelnaitės su juostele: sveika ar nesveika?
Kelnaitės su juostele: sveika ar nesveika?

Vienos jas dievina, kitos – negali pakęsti. O trečiosios sako: nesveika! Vyrai iškart atitaria: ne, tai – seksualu. Gydytojos akušerės-ginekologės Auros Bartaškienės klausėme: ar sveika dėvėti siaurikes? Daugiau...

Čiobrelių eterinis aliejus
Čiobrelių eterinis aliejus

Eterinis čiobrelių aliejus – tai antiseptinis ir priešuždegiminis aliejus. Stimuliuoja imunitetą, leukocitozę sergant infekcinėmis ligomis, padeda įveikti infekcinius viršutinių kvėpavimo takų susirgimus, bronchitą ir plaučių uždegimą, kokliušą, chlorozę, mikozę, tuberkuliozę, astmą, lengvina atsikosėjimą, skreplių pasišalinimą, gydo peršalimo ligas. Daugiau...

Nemalonioji pienligė
Nemalonioji pienligė

Pienligė – labai dažna grybelinė infekcija. Kaip teigia statistika, maždaug 75 proc. moterų bent kartą yra sirgusios šia liga. Apie 5 proc. visų pacienčių pienligė kartojasi. Daugiau...

Skaudžios nesaugios meilės pasekmės
Skaudžios nesaugios meilės pasekmės

Užsikrėsti lytiškai plintančia liga gali kiekvienas lytiškai aktyvus žmogus. Jeigu Jūs mylitės su užsikrėtusiu partneriu Jūs taip pat galite užsikrėsti. Kuo dažniau keičiate partnerius ir santykiaujate be apsauginių priemonių, tuo labiau rizikuojate užsikrėsti patys ir užkrėsti kitus.
Daugiau...