Negimdinis nėštumas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Negimdinis nėštumas – tai nėštumas, kuris vystosi ne gimdos ertmėje. Apvaisintas kiaušinėlis dėl tam tikrų priežasčių negali pakliūti į gimdos ertmę, todėl implantuojasi ir vystosi kitose vietose: kiaušintakyje, pilvo ertmėje, kiaušidėje, rudimentiniame gimdos rage. dažniau jis būna jaunoms 20-35 metų moterims.

Medicininis gydymas

Konservatyvus gydymas: metotreksatas per os, į raumenis, į veną. Įprasta dozė – 0,5–1mg/kg svorio. Šis gydymas vartojamas kai nėra gausaus kraujavimo į pilvo ertmę, stabili ligonės būklė, nėštumo elementų dydis iki 4 cm, ChGT kiekis kraujyje mažiau nei 30000 mLU/ml.

Kitais atvejais vienintelis gydymo būdas yra operacija. Geriausia, kai ji savalaikė, atliekama tuoj po diagnozės nustatymo, kad dar neplyšęs kiaušintakis ir neprasidėjęs vidinis kraujavimas. Bendroje nejautroje atliekama videolaparoskopinė operacija, kurios metu pašalinamas vien tik žuvęs gemalas arba pažeistas kiaušintakis kartu su gemalu. Kadangi kraujas į pilvo ertmę dar nebūna išsiliejęs, po operacijos susidaro nedaug sąaugų, moteris greit pasveiksta, pooperacinio laikotarpio eiga dažniausiai be komplikacijų. Jei moteris atgabenama į ligoninę labai silpna, nukraujavusi, hemoraginio šoko būsenoje, pirmiausia lašinių skysčių infuzijų į veną pagalba atstatomas netekto kraujo kiekis organizme, stabilizuojama bendra būklė ir kuo greičiau operuojama. Tokiais atvejais atliekama didesnė operacija, darant pjūvį priekinėje pilvo sienoje ir atveriant pilvo ertmę: pirmiausia nustatoma kraujavimo vieta ir sustabdomas kraujavimas, po to pašalinami kraujo krešuliai, žuvęs gemalas, pilvo ertmė švariai išplaunama fiziologiniu natrio chlorido tirpalu. Stengiamasi maksimaliai išsaugoti kiaušintakį, ypač jaunoms moterims, norinčioms ateityje pastoti ir gimdyti. Todėl atliekamos kiaušintakį tausojančios plastinės operacijos. Jeigu kiaušintakis labai pažeistas dėl didelių plyšimų, kraujosrūvų, jo nebeįmanoma nei susiūti, nei atstatyti ankstesnio gyvybingumo, šalinamas ir tos pusės kiaušintakis, paliekant kiaušidę. 22% operuotų moterų vėliau būna kartotinų negimdinių nėštumų, padidėja gausių pooperacinių sąaugų susidarymo tikimybė. Šešis mėnesius po operacijos moteriai rekomenduojama vengti nėštumo, todėl skiriami geriamieji kontraceptikai (efektyvios ir barjerinės kontraceptinės priemonės – prezervatyvai, spermicidai į makštį prieš lytinį aktą), geriamieji fermentiniai preparatai, mažinantys sąaugų susidarymą po operacijos, antianeminiai preparatai, turintys savo sudėtyje geležies, vitaminai (ypač vitaminai C, E, multivitaminai). Moteriai leidžiama pastoti tik tada, kai įsitikinama, jog kiaušintakių anatominė ir funkcinė būklė yra atsistačiusi, normali, išgydyta mažakraujystė po nukraujavimo (geri kraujo tyrimai), gera moters savijauta.

Į viršų