Moters lytinių takų kondilomos. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Kondilomos – tai karpučių pavidalo išaugos, atsiradusios ant išorinių lytinių organų. Simptomai: trapios, linkusios greitai kraujuoti, žiedinio kopūsto formos, gaidžio skiauterės formos išaugėlės.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Kondilomos yra viena iš dažniausių lytiniu keliu plintančių ligų. Pagrindinė kondilomų atsiradimo priežastis yra infekcija. Daugelį metų buvo manoma, jog kondilomos yra lytiniu keliu plintančios venerinės ligos gonorėjos padarinys. Pastaruoju metu tai paneigta ir tiksliai nustatyta, jog kondilomų atsiradimą sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kurių žinoma apie 70 tipų. Nustatyta, kad 10-30 proc. visų seksualiai aktyvių suaugusiųjų yra apsikrėtę ŽPV. Vyrų ir moterų, apsikrėtusių šiuo virusu, santykis yra panašus. Užsikrečiama tik lytiniu keliu. Kondilomų atsiradimą skatina įvairūs dirgikliai:
  • gausios pūlingos ar kitokio pobūdžio uždegiminės išskyros iš šlaplės, gimdos kaklelio, makšties;
  • užsikrėtimo galimybė padidėja, jei išorinių lytinių organų srityje yra įbrėžimų, įdrėskimų, opelių, traumų; tuomet virusui įsiskverbti yra lengviau.
Kondilomos dažniau atsiranda labai jaunoms moterims, nėštumo metu ir esant visoms kitoms būklėms, kuomet sumažėja bendras organizmo imunitetas. Ne visi, užsikrėtę ŽPV, suserga kondilomomis – tai priklauso nuo imuniteto stiprumo ir bendro organizmo atsparumo. Taip pat pastebėta, kad ŽPV nešiotojų, didėjant amžiui, akivaizdžiai mažėja. Vyresnėms kaip 35 metų moterims ŽPV nustatomos gerokai rečiau. Riziką užsikrėsti ŽPV padidina dažna lytinių partnerių kaita.

Į viršų

Ligos eiga

Moterims kondilomos paprastai atsiranda ant išorinių lytinių organų, makšties prieangyje, tarpvietės srityje, aplink išangę, šlaplės angutėje, ant šlaunų vidinio paviršiaus, kartais apima makšties šonines sieneles, išplinta į makšties skliautus ir gimdos kaklelį. Iš pradžių atsiranda pavienė, mažutė, balsvos ar švelniai rožinės spalvos, nelygiu, smulkiai gruoblėtu paviršiumi, į karputę panaši išaugėlė, kuri laikui bėgant nepranyksta, o atvirkščiai – linkusi sparčiai augti ir daugintis: šalia jos atsiranda vis daugiau įvairaus dydžio tokių pat karpučių. Ypač jos mėgsta augti tose vietose, kurios nuolat dirginamos (pvz., lytinio akto metu), kur šilta, drėgna ir daug išskyrų, todėl pirmiausia atsiranda išorinių lytinių organų srityje – makšties prieangyje ir ant lytinių lūpų. Pavienės kondilomos gali būti įvairaus dydžio (nuo 1 mm iki 1 cm skersmens). Daugybinės, greta viena kitos augančios kondilomos gali sudaryti į „gaidžio skiauterę”, „žiedinį kopūstą” ar „plokščią kietą padą” panašius darinius, kurių skersmuo gali būti įspūdingas – net iki 10-12 cm. Kartais šių kondilominių išaugėlių būna priaugę tiek daug, kad jos iškraipo moters išorinių lytinių organų normalų anatominį vaizdą. Lytinių organų kondilomos yra trapesnės ir lengviau pažeidžiamos negu kitose kūno vietose užaugančios karpos. Užgautos jos linkusios greitai rasoti krauju, o prisidėjus infekcijai atsiranda pūlingų išskyrų. Kondilomos yra neskausmingos. Makštyje esančios daugybinės kondilomos paprastai į vientisą „padą” nesuauga, o taip ir lieka daugybinių įvairaus dydžio karpučių pavidalu, užstojančių net makšties spindį. Inkubacinis (arba slaptas) laikotarpis, gali būti nuo kelių savaičių iki 1-8 mėn. Kondilomos pačios savaime niekada neišnyksta, jas galima išnaikinti tik gydant. Kondilomos visuomet atsiranda lytinių organų lėtinio uždegimo fone: išgydžius uždegimą, pašalinus kondilomas, laikantis švaros ir asmens higienos taisyklių, sustiprinus organizmo imunitetą, dažniausiai jos daugiau nebepasikartoja. Tačiau priešingu atveju, likusios augti ir daugintis toliau. Specifinio vaisto nuo ŽPV nėra, todėl viruso pašalinti iš organizmo neįmanoma. Gydymo esmė – sunaikinti klinikinį infekcijos pasireiškimą. Recidyvai dažniausiai pasitaiko per 3 mėn. po gydymo (iki 25-30 proc.). Priežastis yra padidėjęs jau esančios organizme infekcijos aktyvumas, o ne pakartotinė infekcija, gauta iš lytinio partnerio.

Į viršų

Gydytojai

Akušeris ginekologas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Kretinga, Klaipėda

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų