Mioma (miomos). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Miomos – tai nepiktybiniai gimdos augliai, kuriems susidaryti didžiausios įtakos turi gimdos  raumeninių ląstelių genetiniai pokyčiai, moters organizme besigaminančių lytinių hormonų estrogenų ir progesterono disbalansas, taip pat imuniteto sutrikimai, paveldimumas, aplinkos užterštumas, antsvoris. Paprastai miomos formuojasi 30–50 metų moterims, nors pasitaiko ir jaunesnėms. Ši liga vargina vaisingo amžiaus moteris, po menopauzės miomos nustoja vystytis ir dažniausiai išnyksta. Gali būti, kad moters organizme vystosi ne viena, bet keletas miomų, jos gali augti skirtingose vietose – gimdos sienelėje, jos vidinėje arba išorinėje pusėje. Nuo miomos padėties ir dydžio priklauso moters jaučiami simptomai, taip pat gydymo būdas.

Komplikacijos

Ir miomektomijų ir histerektomijų dažnis yra panašus – 3%–9%. Miomų recidyvavimo galimybė – 15%. Sąaugos po operacijos atsiranda 15%–53% moterų. Dažna miomektomijų komplikacija yra pooperacinis karščiavimas. Literatūros duomenimis maždaug 33% moterų, kurioms buvo atlikta miomektomija, per pirmas 48 val. temperatūra pakilo iki 38,5 laipsnių Celsijaus. Lyginant su tais atvejais, kai buvo atlikta histerektomija, tai buvo 3,9 karto dažniau. Šis „miomektominis“ karščiavimas gali atsirasti dėl nežinomų pirogeninių faktorių, išsiskiriančių šalinant miomas, poveikio ar dėl kraujo susirinkimo miomų vietose.

Kartais šalinant miomas būtina atlikti histerektomiją. Taip gali įvykti kai šalinama daug smulkių miomų ar  vienas auglys yra didelių matmenų ir neįmanoma rekonstruoti gimdos. Kita operacijos išplėtimo priežastis – gausus kraujavimas operacijos metu.

Laparoskopinės miomektomijos komplikacijos daugiau susiję su laparoskopijos komplikacijomis, tai yra su šlapimo pūslės, žarnų, ureterių ar kraujagyslių pažeidimu. Šiais atvejais iki 10% atveju reikia atlikti laparotomiją. Reta vėlyva laparotominės ar laparoskopinės miomektomijos komplikacija – gimdos plyšimas nėštumo metu. Histerektominės miomektomijos komplikacijos yra kraujavimas, gimdos perforacija, gimdos kaklelio pažeidimas, sąaugos gimdos ertmėje. Rimčiausia šio operacijos būdo komplikacija yra per didelis gimdos ertmei išplėsti naudojamo skysčio pasisavinimas. Tai gali sukelti plaučių edemą, hiponatremiją, smegenų edemą ar netgi mirtį.

Jei sergate cukriniu diabetu, Jums yra didesnė infekcinių komplikacijų rizika. Jei vartojate antikoaguliantus yra didesnė kraujavimo rizika.

Į viršų