Mastitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Mastitas – tai mikrobų sukeltas ūminis infekcinis pieno liaukos uždegimas. Simptomai: paraudusi, pamėlusi krūties oda, krūties sustandėjimas, sukietėjimas, diegiantis skausmas, šaltkrėtis, karščiavimas.

Medicininis gydymas

Gydymas priklauso nuo ligos stadijos.
  • Esant laktostazei ar nedideliems sukietėjimams, svarbiausias yra nutraukti pieną: dažniau duodama žįsti naujagimiui, o likęs pienas po maitinimo nutraukiamas rankomis arba pientraukiu. Tai daroma taip: sukietėjimai švelniai pamasažuojami sukamaisiais judesiais, po to pienas varomas spaudant pirštų galiukais nuo krūties periferijos link spenelio išilgai pieno latakėlių ir, dviem pirštais – nykščiu ir smiliumi – suspaudus pigmentinį laukelį, pro spenelį išbėga nedidelė pieno čiurkšlytė. Judesiai vėl kartojami nuo pradžių. Pieno nutraukimas yra lėtas, atkaklus, ir sunkus darbas, reikalaujantis daug kantrybės; jis negali būti atliekamas grubiai ir greitai. Reikia atsiminti, kad anatomiškai pieno latakėliai krūtyje išsidėstę radialiai aplink spenelį („lyg saulytė”), todėl jokiu būdu negalima krūties masažuoti ar trinti skersai jų eigai. Nutraukus pieną, rekomenduojama uždėti šaltą kompresą 15-20 min. su 5-10 min. pertraukomis 1-1,5 val. (tinka šalto vandens ar ledų pūslė, į švarios medžiagos skiautę suvyniotas sniegas iš šaldytuvo). Nutraukus pieną, pieno liauka suminkštėja, sumažėja sunkumo pojūtis, atlėgsta veržimas, tempimas, nukrenta kūno temperatūra.
  • Pūlingas ir flegmoninis mastitas gydomas ligoninėje: atliekami nedideli pjūviai krūtyje virš pūlinių buvimo vietos, išleidžiami pūliai, pašalinami nekrozavę audiniai, pūlinių ertmės išplaunamos dezinfekciniais tirpalais Skiriami plataus veikimo spektro antibiotikai injekcijoms į veną ar į raumenis, laktaciją slopinantys vaistai.
  • Intoksikacijos požymiams likviduoti kasdien į veną sulašinama 1,5-2 l skysčių.
  • Karščiavimas ir skausmas malšinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.
  • Organizmo atsparumas stiprinamas vitaminais.
  • Ligonei skiriamas tausojantis režimas (kol karščiuoja – lovos režimas), lengvai virškinamas, vitaminingas, kaloringas maistas, turintis pakankamą mikroelementų (kalcio, geležies ir kt.) bei skysčių kiekį.

Į viršų