Kolpitas (makšties uždegimas). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Kolpitas – tai makšties gleivinės uždegimas. Simptomai: gelsvos, žalsvos išskyros iš lytinių takų, išskyros panašios į varškę, makšties perštėjimas, niežėjimas, opelės, pūlinukai.

Patarimai ir profilaktika

Svarbu laiku gydyti tiek makšties gleivinės uždegimą, tiek kitas organizmo ligas, kurios sudaro palankias sąlygas kolpitui prasidėti ar jam kartotis.
Senatvinio kolpito atveju pacientės vėlai kreipiasi į gydytoją ginekologą ir namie ilgai gydosi pačios įvairiais tepalais, turinčiais riebalinį pagrindą, ar aliejais. Šios priemonės dažniausiai esti neefektyvios. Tokiu atveju gali padėti tik specialūs kremai ar makšties žvakutės, turinčios hormonų (estrogenų ir gliukokortikoidų).
  • Jei kolpitai dažnai kartojasi, reikia atidžiai ir kruopščiai ieškoti tikrosios jų priežasties. Teisingai plauti išorinius lytinius organus (jie turi būti plaunami ir šluostomi iš priekio išeinamosios angos link, o ne atvirkščiai), reikia stengtis nesužeisti makšties ir išorinių lytinių organų prausiantis, įsidedant tamponą į makštį, lytiškai santykiaujant.
  • Negalima dažnai plauti makšties, patartina vengti dažnų karštų vonių. Geriau nenaudoti muilų, vonios putų, vonios druskų, dezodorantų ar dušo želė, skirtų intymiai higienai, kurių sudėtyje yra šarminių ar alergizuojančių medžiagų, kurios sutrikdo makšties natūralią rūgštinę terpę ir leidžia įsivyrauti patogeninėms bakterijoms.
  • Patartina nedėvėti aptempto, ankšto apatinio trikotažo, pagaminto iš sintetinio pluošto, vengti kasdieninių higieninių įklotų, kurie alergizuoja, sutrikdo oro cirkuliaciją, be to, prakaitas, šiluma, drėgmė didina mikrobų – ir ypač grybelių – galimybes prasiskverbti į audinius.
  • Makštinius tamponus reikėtų naudoti tik keletą dienų per mėnesines, kai kraujuojama gausiausiai; jei kraujingų išskyrų nedaug, geriau vartoti higieninius įklotus, nes makštiniai tamponai sugeria ne tik kraują, bet ir makšties, gimdos kaklelio kanalo sekretą, todėl makšties gleivinė sausėja, sumažėja jos atsparumas, suardomas jos natūralus apsauginis barjeras.
  • Jei dažnai kartojasi kolpitas, kurį sukelia Candida grybeliai, pravartu profilaktiškai išsitirti dėl cukrinio diabeto ir kitų endokrininių ligų.
  • Jei diagnozuotas trichomoninis kolpitas, antibiotikai skiriami ir lytiniam partneriui, nes jau sekančio lytinio akto metu bus neišvengta pakartotino užsikrėtimo trichomonomis.

Į viršų