Kolpitas (makšties uždegimas)


Kolpitas – tai makšties gleivinės uždegimas. Simptomai: gelsvos, žalsvos išskyros iš lytinių takų, išskyros panašios į varškę, makšties perštėjimas, niežėjimas, opelės, pūlinukai.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Makšties gleivinės uždegimą sukelia įvairūs mikrobai – streptokokai, stafilokokai, žarninės lazdelės (Escherichia coli), anaerobinės bakterijos (dažniausiai Clostridium genties), pirmuonys – trichomonos (Trichomonas vaginalis), grybeliai (ypač Candida genties), virusai (Herpes virusas), chlamidijos (Chlamydia trachomatis) ir kt. Infekcija į makšties gleivinę gali patekti nuo išorinių lytinių organų (nuo didžiųjų lytinų lūpų, šlaplės, makšties prieangio), su infekuotomis iš gimdos ištekančiomis išskyromis (sergant gimdos gleivinės ar gimdos priklausinių uždegimu), lytinių santykių metu (jei lytinis partneris serga trichomoniniu ar chlamidijiniu uretritu, prostatitu). Iš išorės į makštį mikrobų patenka, kai yra senų tarpvietės plyšimų gimdant, nusileidusios makšties sienelės dėl senatvės, audinių elastingumo sumažėjimo bei atrofijos. Infekcija gali įsiskverbti pažeidus makšties sienelės vientisumą dėl traumos ar patekus svetimkūniui. Kolpitą prasidėti skatina ir susilpnėjusi kiaušidžių funkcija, ir dėl to nepakankamas estrogenų kiekis organizme. Šiai ligai atsirasti įtakos turi cukrinis diabetas, nutukimas, dažna lytinių partnerių kaita, elementarių asmens higienos taisyklių nesilaikymas arba atvirkščiai – pernelyg dažnas makšties plovimas įvairiais šarminiais muilais. Pagal kolpitą sukėlusias priežastis ir simptomus, kuriais jis pasireiškia, skiriamos įvairios kolpito rūšys: paprastasis, granulinis, emfizeminis, senatvinis, trichomoninis, grybelinis.

Į viršų

Ligos eiga

Moteris, serganti paprastuoju kolpitu, skundžiasi gausiomis, pūlingomis-vandeningomis išskyromis iš makšties, nemaloniais pojūčiais makštyje (perštėjimu, deginimu, niežėjimu), skausmu lytiškai santykiaujant ar gydytojui apžiūrint makštį skėtikliais.
Sergant granuliniu kolpitu, makšties sienelėje susidaro tamsiai raudoni, maži, segtuko galvutės dydžio mazgeliai.
Sergant emfizeminiu kolpitu, be įprastų uždegimo reiškinių, makšties gleivinėje atsiranda iki žirnio dydžio pūslelių, prisipildžiusių dujų.
Trichomoniniam kolpitui būdingos gausios gelsvai žalsvos putotos išskyros, stiprus perštėjimas, deginimas makštyje.
Grybeliniam kolpitui – balkšvos, į varškės dribsnius panašios gausios, drumstos išskyros, stiprus deginimas ir niežėjimas makštyje.
Senatviniu kolpitu serga vyresnio amžiaus moterys menopauzėje, tada makšties gleivinė atrofuojasi, išplonėja, išsausėja, joje gali atsirasti smulkių kraujosruvų ar opelių.
Nustačius ir pašalinus priežastį bei tinkamai gydant, kolpito prognozė yra gera. Vietinis gydymas paprastai būna efektyvus, po 7-10-12 dienų visiškai pasveikstama. Sergant kolpitu, bendra ligonės būklė nepablogėja. Kai kurių rūšių kolpitas (grybelinis, senatvinis) po gydymo linkęs kartotis ar paūmėti dar nebaigus visiško gydymo kurso. Pakartotinai patekus į makštį dideliam patogeninių mikrobų kiekiui ar esant palankioms sąlygoms jiems ten daugintis, kolpitu galima sirgti keletą kartų per gyvenimą.

Į viršų

Tyrimas

Gydytojas ginekologas apžiūri ligonės makštį makštiniais skėtikliais, įvertina makšties gleivinės uždegiminius pokyčius, išskyrų pobūdį. Atliekami makšties, šlaplės išorinės angos, gimdos kaklelio kanalo išskyrų tepinėliai, jų bakterioskopinis, prireikus, ir pasėliai bei bakteriologinis tyrimas. Rekomenduojama atlikti kaklelio kolposkopinį tyrimą – apžiūrėti gimdos kaklelio makštinę dalį specialiu aparatu – kolposkopu – ir įvertinti padidintą gimdos kaklelio vaizdą.

Į viršų

Medicininis gydymas

Moterys, sergančios kolpitu, gydomos ambulatoriškai. Skiriamas vietinis gydymas antibakterinio poveikio žvakutėmis į makštį, kurios vartojamos po vieną vienąkart per dieną, vakare, prieš miegą nakčiai. Be to, kelis kartus per dieną išoriniai lytiniai organai švariai apiplaunami. Makštis gali būti plaunama šiltais dezinfekuojančiais tirpalais – furacilino, kalio permanganato. Į makštį gali būti įkišami tamponai, suvilgyti 1-5-10 proc. sintomicino emulsija. Gydymas žvakutėmis, vonelėmis, apiplovimais tęsiamas 7-10-12 dienų. Jei liga linkusi paūmėti, kartotis, skiriami geriamieji antibiotikai. Grybelinio kolpito gydymui gali būti naudojami sistemiškai veikiantys geriamieji vaistai nuo grybelio.

Į viršų

Gydytojai

Rūta Kurtinaitienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Diana Bužinskienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Lina Varaneckienė

Akušeris ginekologas

Klaipėda

Į viršų

Natūralus gydymas

Aktyvuotas vanduo. Pašildyti iki 38-40 laipsnių gyvojo  ir negyvojo vandens dozes ir įsišvirkšti nakčiai: iš pradžių negyvojo vandens, o po 10-15 minučių - gyvojo. Gyvojo galima įsišvirkšti keletą kartų iš eilės darant nedideles pauzes. Manoma, kad kolpitas praeina per 2-3 dienas. Dėmesio! Prieš naudodami aktyvuotą vandenį pasitarkite su gydytoju.
Gydymas gintaro rūgštmi. Gintaro rūgštis sustiprina audinių energijos apykaitą, taigi atstatomieji procesai vyksta žymiais greičiau ir gydymas tampa efektyvesniu.
Vonelės. Naudotinos tik šiltos ramunėlių ar medetkų žiedų nuoviro vonelės. Senatvinio kolpito atveju netinka kalio permanganato tirpalo vonelės, nes kalio permanganatas turi sutraukiantį, gleivinę sausinantį poveikį.
Medaus tamponai. Jie taikomi gydant trichomoninį kolpitą. Procedūras skirti ir jas kontroliuoti gali tik gydytojas ginekologas.
Liekninamasis diržas.Tai mikrokompiuterinio valdymo aparatas, atliekantis vibracinį masažą, turintis šildomąjį ir magnetinį gydomąjį poveikį. Diržas gali būti naudojamas profilaktiškai, esant kraujo stazei mažajame dubenyje, sergant  kolpitu.

Į viršų

Komplikacijos

Negydomas kolpitas gali komplikuotis gimdos kaklelio kanalo uždegimu (endocervicitu), gimdos gleivinės uždegimu (endometritu). Nėščioms moterims infekcija makštyje yra pagrindinė priešlaikinio gemalinių vandenų nutekėjimo, savaiminio persileidimo, priešlaikinio gimdymo priežastis.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Svarbu laiku gydyti tiek makšties gleivinės uždegimą, tiek kitas organizmo ligas, kurios sudaro palankias sąlygas kolpitui prasidėti ar jam kartotis.
Senatvinio kolpito atveju pacientės vėlai kreipiasi į gydytoją ginekologą ir namie ilgai gydosi pačios įvairiais tepalais, turinčiais riebalinį pagrindą, ar aliejais. Šios priemonės dažniausiai esti neefektyvios. Tokiu atveju gali padėti tik specialūs kremai ar makšties žvakutės, turinčios hormonų (estrogenų ir gliukokortikoidų).
 • Jei kolpitai dažnai kartojasi, reikia atidžiai ir kruopščiai ieškoti tikrosios jų priežasties. Teisingai plauti išorinius lytinius organus (jie turi būti plaunami ir šluostomi iš priekio išeinamosios angos link, o ne atvirkščiai), reikia stengtis nesužeisti makšties ir išorinių lytinių organų prausiantis, įsidedant tamponą į makštį, lytiškai santykiaujant.
 • Negalima dažnai plauti makšties, patartina vengti dažnų karštų vonių. Geriau nenaudoti muilų, vonios putų, vonios druskų, dezodorantų ar dušo želė, skirtų intymiai higienai, kurių sudėtyje yra šarminių ar alergizuojančių medžiagų, kurios sutrikdo makšties natūralią rūgštinę terpę ir leidžia įsivyrauti patogeninėms bakterijoms.
 • Patartina nedėvėti aptempto, ankšto apatinio trikotažo, pagaminto iš sintetinio pluošto, vengti kasdieninių higieninių įklotų, kurie alergizuoja, sutrikdo oro cirkuliaciją, be to, prakaitas, šiluma, drėgmė didina mikrobų – ir ypač grybelių – galimybes prasiskverbti į audinius.
 • Makštinius tamponus reikėtų naudoti tik keletą dienų per mėnesines, kai kraujuojama gausiausiai; jei kraujingų išskyrų nedaug, geriau vartoti higieninius įklotus, nes makštiniai tamponai sugeria ne tik kraują, bet ir makšties, gimdos kaklelio kanalo sekretą, todėl makšties gleivinė sausėja, sumažėja jos atsparumas, suardomas jos natūralus apsauginis barjeras.
 • Jei dažnai kartojasi kolpitas, kurį sukelia Candida grybeliai, pravartu profilaktiškai išsitirti dėl cukrinio diabeto ir kitų endokrininių ligų.
 • Jei diagnozuotas trichomoninis kolpitas, antibiotikai skiriami ir lytiniam partneriui, nes jau sekančio lytinio akto metu bus neišvengta pakartotino užsikrėtimo trichomonomis.
 • Į viršų

  MACMIROR COMPLEX 500 SUPP. VAG. N8
  MACMIROR COMPLEX 500 SUPP. VAG. N8
  PIGU
  9.85 Eur
  34.01 Lt
  GYNALGIN 100 MG/250 MG TAB. VAG. N10
  GYNALGIN 100 MG/250 MG TAB. VAG. N10
  PIGU
  3.24 Eur
  11.19 Lt
  Šampūnas nuo plaukų slinkimo VICHY...
  Šampūnas nuo plaukų slinkimo VICHY DERCOS ENERGISING 200 ml
  -40%
  7.39 Eur 12.31 Eur
  25.52 Lt 42.5 Lt

  Raktiniai žodžiai

  Kolpitas, Makšties gleivinės uždegimas, Maksties uzdegimas

  SUSIJĘ STRAIPSNIAI