Kolpitas (makšties uždegimas). Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Kolpitas – tai makšties gleivinės uždegimas. Simptomai: gelsvos, žalsvos išskyros iš lytinių takų, išskyros panašios į varškę, makšties perštėjimas, niežėjimas, opelės, pūlinukai.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Makšties gleivinės uždegimą sukelia įvairūs mikrobai – streptokokai, stafilokokai, žarninės lazdelės (Escherichia coli), anaerobinės bakterijos (dažniausiai Clostridium genties), pirmuonys – trichomonos (Trichomonas vaginalis), grybeliai (ypač Candida genties), virusai (Herpes virusas), chlamidijos (Chlamydia trachomatis) ir kt. Infekcija į makšties gleivinę gali patekti nuo išorinių lytinių organų (nuo didžiųjų lytinų lūpų, šlaplės, makšties prieangio), su infekuotomis iš gimdos ištekančiomis išskyromis (sergant gimdos gleivinės ar gimdos priklausinių uždegimu), lytinių santykių metu (jei lytinis partneris serga trichomoniniu ar chlamidijiniu uretritu, prostatitu). Iš išorės į makštį mikrobų patenka, kai yra senų tarpvietės plyšimų gimdant, nusileidusios makšties sienelės dėl senatvės, audinių elastingumo sumažėjimo bei atrofijos. Infekcija gali įsiskverbti pažeidus makšties sienelės vientisumą dėl traumos ar patekus svetimkūniui. Kolpitą prasidėti skatina ir susilpnėjusi kiaušidžių funkcija, ir dėl to nepakankamas estrogenų kiekis organizme. Šiai ligai atsirasti įtakos turi cukrinis diabetas, nutukimas, dažna lytinių partnerių kaita, elementarių asmens higienos taisyklių nesilaikymas arba atvirkščiai – pernelyg dažnas makšties plovimas įvairiais šarminiais muilais. Pagal kolpitą sukėlusias priežastis ir simptomus, kuriais jis pasireiškia, skiriamos įvairios kolpito rūšys: paprastasis, granulinis, emfizeminis, senatvinis, trichomoninis, grybelinis.

Į viršų

Ligos eiga

Moteris, serganti paprastuoju kolpitu, skundžiasi gausiomis, pūlingomis-vandeningomis išskyromis iš makšties, nemaloniais pojūčiais makštyje (perštėjimu, deginimu, niežėjimu), skausmu lytiškai santykiaujant ar gydytojui apžiūrint makštį skėtikliais.
Sergant granuliniu kolpitu, makšties sienelėje susidaro tamsiai raudoni, maži, segtuko galvutės dydžio mazgeliai.
Sergant emfizeminiu kolpitu, be įprastų uždegimo reiškinių, makšties gleivinėje atsiranda iki žirnio dydžio pūslelių, prisipildžiusių dujų.
Trichomoniniam kolpitui būdingos gausios gelsvai žalsvos putotos išskyros, stiprus perštėjimas, deginimas makštyje.
Grybeliniam kolpitui – balkšvos, į varškės dribsnius panašios gausios, drumstos išskyros, stiprus deginimas ir niežėjimas makštyje.
Senatviniu kolpitu serga vyresnio amžiaus moterys menopauzėje, tada makšties gleivinė atrofuojasi, išplonėja, išsausėja, joje gali atsirasti smulkių kraujosruvų ar opelių.
Nustačius ir pašalinus priežastį bei tinkamai gydant, kolpito prognozė yra gera. Vietinis gydymas paprastai būna efektyvus, po 7-10-12 dienų visiškai pasveikstama. Sergant kolpitu, bendra ligonės būklė nepablogėja. Kai kurių rūšių kolpitas (grybelinis, senatvinis) po gydymo linkęs kartotis ar paūmėti dar nebaigus visiško gydymo kurso. Pakartotinai patekus į makštį dideliam patogeninių mikrobų kiekiui ar esant palankioms sąlygoms jiems ten daugintis, kolpitu galima sirgti keletą kartų per gyvenimą.

Į viršų

Gydytojai

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų