Klimaksas (menopauzė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Klimaksas – tai moters gyvenimo tarpsnis nuo vaisingo amžiaus pabaigos iki kiaušidžių hormoninės funkcijos išnykimo. Klimakso metu vyrauja lytinės sistemos organų senėjimo procesai. simptomai: nereguliarios mėnesinės, karščio pylimai, dirglumas.

Natūralus gydymas

FITOTERAPIJA (gydymas vaistiniais augalais)
 
  • Dilgėlių užpilai padeda esant gimdos negalavimams, ypač sutrikus menstruacijoms klimakteriniu laikotarpiu.
  • Trūkažolės žiedynų arbatą rekomenduojama gerti esant šlapimo nelaikymui.
  • Vaistinis šalavijas stimuliuoja estrogeno gamybą, mažina prakaitavimą.
  • Pušies eterinis aliejus stimuliuoja antinksčių veiklą, jaunina odą, atitolina klimaksą. Patariama uostyti, garinti.
  • Kvapiosios kanangos eterinis aliejus  – tonizuoja.
  • Pasiflora – Pietų Afrikos augalas padeda lengviau išgyventi klimakterinį laikotarpį.
 
Dėl estrogenų stygiaus menopauzės metu išplonėja šlapimo takų bei lytinių organų gleivinė. Tai ne tik sukelia nemalonius pojūčius, bet ir atveria vartus infekcijoms. Jei šlapime atlikus tyrimus kartkartėmis vis randama bakterijų bei rusenančio uždegimo liudininkų leukocitų, patartina daugiau valgyti spanguolių, gerti šių uogų sulčių arba vartoti specialių maisto papildų. Tai padeda išvengti šlapimo takų infekcijos ir uždegimo.
Jei moteris jaučia nemalonius klimakso simptomus, verta pavartoti maisto papildų su soja. Sojose ir kai kuriuose kituose augaluose yra izoflavonų. Tai biologiškai veiklios medžiagos, dalinai pakeičiančios moteriškus hormonus. Jos padeda sumažinti karščio bangas ir naktinį prakaitavimą. Yra duomenų, kad vartojant kas dieną 40 mg izoflavonų, šie nemalonūs simptomai sumažėja po 2-3 savaičių. Nemalonų prakaitavimą gali sumažinti prausimasis obuolių actu. Pusė stiklinės obuolių acto sumaišoma su vienu litru vandens. Šiuo tirpalu apsiprausiama vakarais, tuomet naktį mažiau prakaituojama.
 
Puikiai padeda augalai, raminantys nervų sistemą: valerijonas, melisa, apelsinų žiedai, pipirmėtė. Sergant depresija galima vartoti jonažolę. Ženšenio šaknis reguliuoja nuotaikų kaitą. Amerikinė blakėžudė veikia panašiai kaip estrogenas. Ją galima vartoti dideliems psichiniams-nerviniams svyravimams, nerimui, nervingumui bei prakaitavimui, susijusiems su menstruacijomis bei klimaksu, gydyti.  Gerybinių krūtų ligų prevencijai, odai naudingi žoliniai preparatai su nakvišos aliejumi. Medicininiai tyrimai įrodo, kad ilgesnį laiką vartojant nakvišų aliejaus, smarkiai sumažėja krūtų skausmas ir sukietėjimai.
Dėmesio! Vaistažolių poveikis jaučiamas ne iš karto, tačiau tokių preparatų negalima vartoti ilgiau kaip pusę metų.
 
Vaistažolių vonios
 
Dirvinio asiūklio ir jonažoliųvonios ypač gerai padeda esant klimakterinio periodo negalavimams. Vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 38 laipsniai C, trukmė – 30 min. Po vonios patartina 30 minučių gulėti lovoje. (Wolfgang Mohring, Gydomųjų arbatų knyga, l-kla Tyrai, 1999 m.)
 
KITI:
 
Gintaro rūgštis. Priešlaikinis klimaksas pirmiausia siejamas su skydliaukės veiklos sutrikimu. Kaip įrodyta klinikiniais tyrimais, gintaro rūgštis normalizuoja skydliaukės funkcijas, ir neturi jokio poveikio normaliai funkcionuojančiai skydliaukei.
Taip pat naudinga papildyti mitybą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, nes daugelio jų metams bėgant reikia vis daugiau.

Jei moteris nenori gydyti klimakso simptomų hormoniniais preparatais, jai rekomenduojami homeopatiniai – žoliniai vaistai. Be to, moterims postmenopauzėje rekomenduojama daugiau vartoti pieniškų maisto produktų, turinčių kalcio, arba gryno kalcio preparatus osteoporozės profilaktikai, ypač kartu su pakaitine hormonų terapija, nes tada kalcis geriau pasisavinamas.

Į viršų