Gimdos gleivinės uždegimas (endometritas). Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Endometritas – tai gimdos gleivinės uždegimas. Simptomai: gausios, nemalonaus kvapo, skystos, pūlingos, susimaišiusios su krauju išskyros iš lytinių takų, skausmas pilvo apačioje, šaltkrėtis, karščiavimas.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Ligą sukelia stafilokokai, streptokokai, žarninės lazdelės (Escherichia coli), gonokokai (Neisseria gonorrhoeae), virusai, Candida grybeliai, pirmuonys – trichomonos (Trichomonas vaginalis), mikoplazmos, chlamidijos (Chlamydia trachomatis). Infekcija gali būti mišri. Endometritas gali prasidėti po aborto, instrumentinio gimdos ertmės išgrandymo diagnostiniu ar gydomuoju tikslu dėl kraujavimo, po savaiminio persileidimo, po histerosalpingografijos ir kitų intervencijų į gimdos ertmę, jei nesilaikoma sterilumo taisyklių; taip pat po infekuoto gimdymo (nėščiajai ar gimdyvei sergant chorionamnionitu – vaisiaus vandenų pūslės dangalų uždegimu). Kartais endometritą sukelia mechaninės kontraceptinės priemonės, pavyzdžiui, gimdinė spiralė, įvesta į gimdą neprisilaikant aseptikos taisyklių ir būtinų reikalavimų šiai procedūrai atlikti (neišgydžius kolpito, endocervicito). Endometritu gali komplikuotis ilgai negydytos ir užleistos uždegiminės moters lytinių organų ligos (makšties, gimdos kaklelio kanalo, gimdos priklausinių uždegimai), nes negydoma infekcija plinta ir neapsiriboja tam tikro vieno organo ribomis. Lytiškai santykiaujant per mėnesines, pro pravirą gimdos kaklelio kanalą į gimdos ertmę su sperma (ypač prostatitu sergančio vyro) taip pat gali patekti patogeninių mikrobų, sukeliančių endometritą.

Į viršų

Ligos eiga

Ligonei skauda apatinę pilvo dalį, skausmas plinta į strėnas, į kirkšnis. Pakyla aukšta kūno temperatūra (iki 38-39oC), kamuoja šaltkrėtis. Būdingos gausios, skystos, pūlingos susimaišiusios su krauju, kartais aitraus, nemalonaus kvapo išskyros iš lytinių takų. Pablogėja bendra savijauta: moteris blogai miega, netenka apetito, jaučia didelį bendrą silpnumą, gausiai prakaituoja. Sergant endometritu, gimdos gleivinė paburksta, padidėja jos kraujagyslių sienelių pralaidumas, todėl į gimdos ertmę iš kraujo pro kraujagyslių sieneles patenka leukocitų, histocitų, plazmocitų ir kt. uždegiminių ląstelių, gimdos ertmėje susikaupia pūlingų išskyrų, kurios išteka pro gimdos kaklelio kanalą į makštį. Sergant sunkia endometrito forma, uždegimas plinta gilyn į gimdos sienelės raumeninį sluoksnį. Tuomet gimdos sienelės raumeninis sluoksnis sustorėja, yra gausiai išraizgytas smulkių kraujagyslių, į jį priteka daugiau kraujo, vyksta audringa uždegiminė reakcija, gimda padidėja, suminkštėja, tampa labai skausminga. Sulėtėjus kraujo apytakai gimdos sienelės kraujagyslėse, jose susidaro smulkių trombų, kurie dar labiau sutrikdo normalią gimdos sienelės audinių mitybą. Sergant lėtiniu endometritu, gimdos gleivinės uždegimas silpniau išreikštas, paburkimas mažesnis, išskyros skaidresnės, išskyrose mažiau pūlingų priemaišų, gimdos sienelės raumuo standesnis ir kietesnis. Paskyrus teisingą gydymą, moters būklė pagerėja jau per pirmas 1-3 paras. Visiškai pasveikstama per 10-14 dienų. Nepakankamai gydytas ūminis endometritas gali pereiti į lėtinį. Išvis negydant ūminio endometrito, infekcija išplinta, ir jis gali komplikuotis septinėmis būklėmis, grėsmingomis gyvybei.

Į viršų

Gydytojai

Akušeris ginekologas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų