Dismenorėja. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Dismenorėja, mėnesinių ciklo sutrikimas – tai skausmingos mėnesinės, kurioms būdingas apatinės pilvo dalies spazminio pobūdžio skausmas. Pirminė dismenorėja. Antrinė dismenorėja

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Dismenorėjos atsiradimui labai svarbus prostaglandinas F2a (PG F2a), jo metabolitai bei leukotrienai. Jie sukelia gimdos susitraukimus, gimdos kaklelio stenozę ar susiaurėjimą, didina kraujagyslių pralaidumą, didina vazopresino atsipalaidavimą. Šių biologiškai veiklių medžiagų perteklius didėja, kai mėnesinių metu suyra sekrecinio endometriumo ląstelės. Minėtos veikliosios medžiagos, skatindamos gimdos lygiųjų raumenų susitraukimus, sukelia išemiją, kuri, kartu su padidėjusiu nervų galūnėlių jautrumu, ir lemia skausmingumą. Elgsenos ir psichologiniai faktoriai taip pat turi reikšmės pirminės dismenorėjos etiologijai. Pirminė dismenorėja atsiranda tik esant ovuliaciniams ciklams.
Antrinė dismenorėja dažniausiai yra nulemta endometriozės, adenomiozės, gimdos pogleivio miomų, gimdos spiralės ir, daug rečiau - lėtinio kiaušintakių uždegimo ir sąaugų mažajame dubenyje arba įgimtos ar įgytos obstrukcijos lytiniuose takuose, įskaitant gimdos kaklelio stenozę, kiaušidžių ir kitų dubens organų gerybinių ir piktybinių auglių, šlapimo pūslės patologijas.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Gali būti pirminė dismenorėja, kai nėra jokios organinės patologijos bei priešmenstruacinio sindromo (PMS), ir antrinė dismenorėja, kai yra aiški ne tik genitalinės, bet ir ekstragenitalinės kilmės organinė patologija.
Apie 50 proc. reprodukcinio amžiaus moterų skundžiasi pilvo skausmais menstruacijų metu. 10 proc. būna labai stipri dismenorėja, sutrikdanti darbingumą 2-3 dienas per mėnesį. Dismenorėja dažniausiai pasireiškia 20-24 metų amžiaus moterims. Pirminė dismenorėja dažniausiai pasireiškia 6-36 mėnesių laikotarpiu po pirmųjų mėnesinių ir susireguliavus ovuliaciniam ciklui.

Į viršų

Ligos eiga

  • Aštrus, spazminis pilvo apatinės dalies skausmas (suprapubinėje srityje), galintis plisti į apatinę nugaros ir viršutinę šlaunų dalį, mažąjį dubenį, išorinius lytinius organus.
  • Nerezultatyvi dubens apžiūra nemenstruacijų metu.
  • Gretutiniai simptomai: pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, nerimas, irzlumas, nuovargis, silpnumas, viduriavimas, alpimas, pilvo pūtimas.
  • Skausmai gali prasidėti praėjus kelioms valandoms nuo mėnesinių pradžios, dažniausiai trunka <24 val. ir tik labai retais atvejais 2-3 dienas. Esant antrinei amenorėjai, dispareunija yra dažnas negalavimas
  • Bimanualinio ginekologinio tyrimo metu galima nustatyti gimdos ir jos priedų skausmingumą, fiksuotą retrofleksinę gimdos padėtį, padidėjusią netaisyklingos formos gimdą.

Į viršų

Gydytojai

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius, Kaunas

Į viršų