Cezario pjūvis. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Cezario pjūvis – tai akušerinė operacija, kai per pilvo sienos ir gimdos pjūvį išimamas vaisius ir placenta, atliekama, kai gimdymas natūraliais gimdymo keliais kelia grėsmę gimdyvės, vaisiaus gyvybei.

Patarimai ir profilaktika

Po operacijos kelis kartus per parą matuojamas moters arterinis kraujospūdis, pulsas, vertinama jos bendra savijauta, sąmonė, kvėpavimas. Stabilios būklės ir visiškai atsigavusi po narkozės moteris tolesniam gydymui perkeliama į pooperacinę palatą. Pirmąsias 4-5 val. ji turi gulėti ant nugaros, be pagalvės, tačiau jau pirmą parą po operacijos leidžiama judėti, verstis ant šono, lenkti rankas ir kojas. Virš operacinės žaizdos tvarsčio dedama ledo pūslė, kuri laikoma apie 3-5 val. su 15 min. pertraukomis. Pirmą parą po operacijos negalima valgyti, o gerti galima tik tada, kai išklausoma žarnų peristaltika. Moteris šlapinasi per kateterį, įkištą per šlapimo kanalą į šlapimo pūslę. Šlapimas teka į specialius graduotus maišelius ir skaičiuojamas bendras per parą išskirto šlapimo kiekis - diurezė (pagal tai sprendžiama, ar nesutrikusi inkstų funkcija). Praėjus kelioms valandoms po operacijos, jei nėra priešparodymų, mamai atnešamas maitinti naujagimis. Tai skatina pieno sekreciją, greitesnį priešpienio virtimą pienu. Iš gimdos kelias dienas po operacijos būna gana gausios kraujingos išskyros, vadinamos lochijomis. Maitinant naujagimį, organizme išsiskiria endogeninis oksitocinas, susitraukia gimda, suskausta pilvo apačią, išskyrų padaugėja (tai normalu). Pirmą parą po operacijos visi vaistai yra tik leidžiami (injekcijomis į veną, į raumenis), o ne geriami. Ligonę gali pykinti, ji gali vemti, todėl skiriami vaistai nuo pykinimo, lašinės skysčių infuzijos į veną (izotoninis 0,9 proc. natrio chlorido, Ringerio, 5proc. gliukozės tirpalas), antibiotikai, nuskausminantys (narkotiniai ir nenarkotiniai analgetikai), gimdą sutraukiantys vaistai. Jei naujagimio kraujyje nustatytas rezus (Rh) faktorius, neigiamą rezus (Rh) turinčioms moterims per 72 valandas po operacijos į raumenis suleidžiamas anti D gamaglobulinas.
 
Kad nekiltų pooperacinių komplikacijų, būtina kuo greičiau sėstis, stotis, pradėti vaikščioti, pakankamai judėti (tada greičiau gyja operacinė žaizda, mažiau trombembolinių komplikacijų, pooperacinio plaučių uždegimo atvejų). Jau antrą dieną, pašalinus kateterį iš šlapimo pūslės, moteris turi pati nueiti į tualetą ir pasišlapinti, o per tris dienas po operacijos - pasituštinti (pati savaime, naudojant klizmą ar vidurius laisvinančias žvakutes į tiesiąją žarną). Palaipsniui pereinama prie normalaus maisto, užtikrinančio gerą žarnyno veiklą. Pageidautina, kad motina pati maitintų vaikutį (tada greičiau susitraukia gimda, pasišalina kraujingos išskyros iš gimdymo takų, atsiranda ir gaminasi daugiau pieno). Siūlai iš operacinės žaizdos pašalinami 5-6 dieną po operacijos. Jei motina ir naujagimis gerai jaučiasi, 5-6 dieną po operacijos jie abu išrašomi iš ligoninės į namus. Toliau vaikelį globoja apylinkės pediatras ir naujagimių slaugytoja, o mamos sveikata rūpinasi gydytojas akušeris ginekologas ir akušerė Moterų konsultacijoje. Čia moteris būtinai turi ateiti pasitikrinti praėjus 6-8 savaitėms po gimdymo, o jei yra kokių nors neaiškumų ar problemų ir anksčiau.
 

Į viršų