Cezario pjūvis. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Cezario pjūvis – tai akušerinė operacija, kai per pilvo sienos ir gimdos pjūvį išimamas vaisius ir placenta, atliekama, kai gimdymas natūraliais gimdymo keliais kelia grėsmę gimdyvės, vaisiaus gyvybei.

Ligos eiga

Parengiamasis laikotarpis operacijai
 
Kai Cezario pjūvio operacija numatoma iš anksto, nėščioji apžiūrima ir visapusiškai ištiriama. Moterų konsultacijoje atliekami laboratoriniai kraujo, šlapimo tyrimai, nustatoma kraujo grupė ir rezus (Rh) faktorius, kraujo krešumo rodikliai, gliukozės, baltymo, bilirubino, elektrolitų (Na, Cl, Ca, Mg, K) kiekis kraujyje, ištiriamas makšties išskyrų tepinėlis, atliekamas pasėlis iš gimdos kaklelio kanalo.
Nėščiąją konsultuoja terapeutas, LOR specialistas, okulistas, stomatologas.
 
Atlikus visus reikalingus tyrimus, nėščioji guldoma į ligoninės akušerijos skyrių. Kad moteris naktį prieš operaciją gerai pailsėtų, išsimiegotų, operacijos išvakarėse skiriama raminamųjų ir migdomųjų vaistų. Gydytojas akušeris ginekologas išsamiai paaiškina moteriai apie operaciją ir nuskausminimo būdą, atsako į visus rūpimus klausimus. Be to, įvertinama vaisiaus būklė: išklausomi ir užrašomi vaisiaus širdies tonai, nustatoma, ar vaisius pakankamai subrendęs, numatoma jo kūno masė. Nėščioji iki operacijos turi būti nevalgiusi ir negėrusi mažiausiai 12 valandų. Jeigu reikia operuoti skubiai, įvertinama gimdyvės ir vaisiaus būklė, skubos tvarka atliekami būtiniausi laboratoriniai tyrimai; jei moteris neseniai pavalgiusi, zondu išvalomas skrandis.
 
Nuskausminimo būdas
 
Nuskausminimo metodo pasirinkimas priklauso nuo to, ar operacija atliekama planine, ar skubos tvarka, nuo akušerinės patologijos, nuo vaisiaus būklės ir gimdyvės ligų. Tikslas yra visiškai numalšinti skausmą, nepakenkiant nei moters, nei vaisiaus sveikatai. Naudojant šiuolaikinius nuskausminimo būdus, komplikacijos pasitaiko retai. Atliekant Cezario pjūvio operaciją, taikomi du pagrindiniai nuskausminimo metodai - spinalinė ir bendroji nejautra.
 
Spinalinė nejautra - tai toks nuskausminimo būdas, kai nuskausminantys vaistai suleidžiami į stuburo kanalą ir žemiau dūrio vietos laikinai apmarinamos nugaros smegenys bei iš jų išeinančios nervinės šaknelės. Procedūra nėra skausminga, nes ji ir pati nuskausminama, prieš tai suleidus nuskausminančius vaistus į odą dūrio vietoje. Moteris nemiega, viską suvokia, mato ir girdi. Ji išgirsta pirmąjį savo vaikelio riksmą, gali jį pamatyti tuojau pat po gimimo, netgi paliesti jį ranka, tačiau nejaučia jokio skausmo žemiau juosmens ir laikinai (operacijos metu) negali valdyti kojų (jos būna tarsi nutirpusios). Visi jutimai visiškai atsistato per 2-3 val. po operacijos.
 
Bendroji nejautra - tai toks nuskausminimo būdas, kai į veną suleidžiami specialūs migdomieji vaistai, vadinami bendraisiais anestetikais, nuskausminantys ir skeleto raumenis atpalaiduojantys preparatai (miorelaksantai). Moteris užmiega, nebejaučia jokio skausmo. Kadangi ji pati negali kvėpuoti dėl vaistų poveikio atpalaiduotų tarpšonkaulinių raumenų, jai užmigus, per burną į trachėją įkišamas specialus vamzdelis, kuris prijungiamas prie dirbtinės ventiliacijos aparato, ir per jį į moters plaučius patenka deguonis. Šis nuskausminimo būdas taikomas dažniausiai skubių operacijų metu, kai nėra laiko atlikti spinalinei nejautrai, arba planinių operacijų metu, kai dėl kokių nors priežasčių negalima atlikti spinalinės nejautros (pvz., esant didelėms stuburo deformacijoms, pūlingam odos uždegimui būsimo dūrio vietoje, alergijai vietiniams anestetikams ir kt.).
 
Cezario pjūvis per apatinį gimdos segmentą
 
Yra įvairių Cezario pjūvio atlikimo technikų, tačiau dažniausiai atliekamas Cezario pjūvis per apatinį gimdos segmentą. Priekinėje pilvo sienoje daromas skersinis (virš gaktos) arba išilginis (nuo bambos iki gaktos) pjūvis, atveriama pilvo ertmė. Apatinio gimdos segmento žemutinė dalis įpjaunama skersai, praplėšiama vaisiaus vandenų pūslė, į gimdos ertmę įkišama ranka ir už galvutės, sėdynėlės arba kojyčių ištraukiamas vaisius. Iš naujagimio nosytės, burnytės išsiurbiamos gleivės, gemalinių vandenų likučiai. Virkštelė perspaudžiama spaustukais ir perkerpama. Ištraukiama placenta su dangalais, gimdos vidinių sienelių vientisumas patikrinamas ranka. Gimdos pjūvis gerai susiuvamas trijų aukštų siūle tirpiais siūlais. Iš pilvo ertmės išvalomas kraujas, krešuliai, ten patekę vaisiaus vandenys. Pilvo siena pasluoksniui užsiuvama.

Į viršų