Bakterinė vaginozė


Bakterinė vaginozė (makšties disbakteriozė) – yra ne lytiniu keliu plintanti liga, tačiau būklė susijusi su lytiniu aktyvumu ir lytinių partnerių skaičiumi, nors serga ir lytinio gyvenimo negyvenančios moterys ir mergaitės. Simptomai: niežulys, perštėjimas, deginimo pojūtis, žuvies kvapo išskyros.

bakterinės vaginozės SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Tai būklė, kai dėl sutrikimų makšties ekologinėje aplinkoje pakinta makšties rūgštingumas ir mikroorganizmų tarpusavio pusiausvyra.

Bakterinė vaginozė – tai ne tik nemalonaus kvapo diskomfortą sukeliančios išskyros. Bakterinė vaginozė sukelia rimtas komplikacijas ne tik akušerijoje, bet ir ginekologijoje.

Į viršų

Ligos eiga

Žmogaus organizme gyvena apie 400-500 ivairių rūšių bakterijų ir grybelių. Jų galima rasti virškinamajame trakte, kvėpavimo, šlapimo ir lytinių organų sistemose. Šie mikroorganizmai (mikrobiota) sąveikauja tarpusavyje ir su mūsų organizmu.
Moters genitalijų mikroaplinka funkcionuoja kaip mikrobinės ekosistemos dalis. Mikroflora labai įvairi ir skirtinga, ją sudaro nuo 5 iki 15 skirtingų rūšių bakterijų.
Normaliąją mikroflorą sudarančių mikroorganizmų tarpusavio ryšių pakitimai nulemia makšties infekcijų atsiradimą. Makštyje esančių laktobacilų kiekis varijuoja menstruacinio ciklo metu, pavyzdžiui prieš mėnesines jų sumažėja. Pieno rūgšties bakterijų kiekis priklauso ir nuo moters amžiaus bei estrogenų lygio: daugiausia laktobacilų randama naujagimystėje ir reprodukciniame amžiuje, mažiausiai vaikystėje ir pomenopauzėje, kuomet ir estrogenų lygis žemiausias.
Makšties ekosisitemos pokyčiams turi įtakos vidiniai ir išoriniai veiksniai: įvairios lėtinės ligos (pvz. cukrinis diabetas), antibiotikoterapija, imunoglobulinai, kontraceptikų naudojimas (ir hormoninių tablečių, ir gimdinių spiralių), makšties plovimai antiseptiniais tirpalais bei lytinis partneris.
Bakterinė vaginozė prasideda tada, kai makšties aplinka sušarmėja ir čia tarpstančios anaerobinės bakterijos pradeda intensyviai daugintis, aerobų skaičių viršydamos šimtus ir tūkstančius kartų. Pagrindiniai sukelėjai: Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Peptostreptococcus spp., Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Mobiluncus spp.

Į viršų

Tyrimas

Gydytojas gali nustatyti diagnozę mikroskopu, ištyręs makšties tepinėlį dar pacientei neišėjus iš kabineto.
Diagnozuojama remiantis Amsel kriterijais: pilkšvos nemalonaus kvapo išskyros, padidėjęs išskyrų rūgštingumas – pH > 4,5, teigiamas aminų mėginys, tepinėlyje matomos ląstelės indikatoriai.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Liga gali būti savaime išnykstanti, pasikartojanti ir lėtinė. Jai būdinga:
  • nemalonus „žuvies” kvapas iš lyties organų;
  • „žuvies” kvapas gali dar sustiprėti ir būti jaučiamas po lyties santykių;
  • atsiradę pilkšvos vienalytės išskyros.
Dauguma moterų gali visai neturėti nusiskundimų ir nepastebėti jokių patologijos požymių. Apie 50 proc. moterų skundžiasi pagausėjusiomis išskyromis, turinčiomis specifinį „žuvies” kvapą iš makšties, gali jausti niežulį. Bakterinė vaginozė yra dažniausia makšties infekcija reprodukcinio amžiaus moterų tarpe, sukelianti 40-50% visų makšties uždegimų.

Į viršų

Bakterinės vaginozės medicininis gydymas

Liga gydoma tik esant simptomams. Jeigu moteris nieko nejaučia, dėl gydymo sprendžia gydytojas – ginekologas. Būtina gydyti nėščiąsias, nes dėl vaginozės gresia persileidimas arba priešlaikinis gimdymas. 
Bakterinės vaginozės gydymas susideda iš dviejų etapų:
 
1 etapas – šalinama priežastis:
Gydymui skiriama antibiotikų. Tai medikamentai, slopinantys anaerobinių mikroorganizmų augimą (metronidazolis, klotrimazolis). Galima vartoti tiek geriamas tabletes, tiek makšties ovules. Kokią formą pasirinkti, moteris turėtų aptarti su gydytoju. Gydymas trunka 7 dienas. Dažniausiai simptomai praeina per 3 – 4 dienas, tačiau siekiant, kad liga nepasikartotų, reikia gydytis ir toliau tiek, kiek liepė gydytojas. Jei bakterinė vaginozė kartojasi metronidazolio ir klindamicino gydymo kursas pratęsiamas iki 14 dienų arba skiriamas kartu sisteminis ir vietinis gydymas.
Gydymosi metu turėtumėte atsisakyti lytinių santykių.
 
2 etapas – atstatoma makšties ekologija, taikoma pasikartojančios bakterinės vaginozės profilaktikai:
skiriami probiotikai – pieno rūgšties bakterijų kiekį atstatantys preparatai, makšties pH normalizuojantys preparatai, kurie tiesiogiai įvedami  į makštį. Jie greit ir ilgam sumažina makšties pH bei natūraliai išlaiko pastovią makšties florą.
 
Dėl tikslaus tokių preparatų naudojimo pasitarkite su savo gydytoju ginekologu.

Į viršų

Gydytojai

Inga Rudzikienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Rūta Kurtinaitienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Elena Garšvienė

Akušeris ginekologas

Vilnius

Į viršų

Bakterinės vaginozės natūralus gydymas

Dėmesio! Rūkančios du kartus dažniau serga BV, negu nerūkančios. Gydytojas A.Nardone tai aiškina taip: „Tabake esantys chemikalai naikina tam tikros rūšies bakterijas lactobacillus, kurios kontroliuoja  BV mikroorganizmus. Neturint tinkamo kiekio lactobacillus  padidėja tikimybė susirgti. Naujausi tyrimai rodo, kad pataisyti padėtį galite kasdien suvalgydamos po vieną ar du jogurtus, savo sudėtyje turinčius „gyvų" kultūrų, vadinamų acidophilus arba nusipirkusios jų vaistinėje. (Parengta pagal Woman's World).
 Yra sukurta specialių laktobacilų kapsulių, kurios padeda atkurti makšties mikroflorą. Dėl tikslaus naudojimo pasitarkite su savo gydytoju ginekologu.

Į viršų

Komplikacijos

Bakterinė vaginozė sukelia rimtas komplikacijas ne tik akušerijoje (chorioamnionitas, priešlaikinį vaisiaus dangalų plyšimas, priešlaikinis gimdymas, infekcijos po gimdymo), bet ir ginekologijoje - cervicitas, pasikartojančios šlapimo takų infekcijos, pooperacinės komplikacijos, endometritas, mažojo dubens uždegimas.
Moksliniai tyrimai įrodė, kad laktobacilų deficitas padidina ŽIV užsikrėtimo riziką. Moteriai sergančiai bakterine vaginoze padidėja rizika užsikrėsti ŽIV nuo partnerio nešiojančio šį virusą.
Be to, nustatyta, kad daugeliui moterų šis negalavimas, nepaisant visų higienos taisyklių laikymosi, kartojasi, nes, remiantis naujausiais mokslo pasiekimais, bakterinė vaginozė siejama su genetine priežastimi, t.y. tam tikro baltymo makšties gleivinėje stoka. Dėl to ypač svarbu, kad tinkama makšties mikroflora būtų palaikoma kuo ilgiau, tuomet sumažėtų bakterinės vaginozės pasikartojimo rizika"

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Didelę įtaką bakterinei vaginozei atsirasti turi higienos įpročiai, netinkamas tamponų vartojimas, ypač paskutinėmis mėnesinių dienomis. Tamponus reikia keisti kas 3–4 valandas.
 
Neigiamai makšties florą veikia ir sintetiniai įklotai, dėl kurių oda nekvėpuoja, ir taip pažeidžiamas jos apsauginis sluoksnis. Reiktų rinktis iš natūralių medžiagų pagamintus įklotus.
 
Taip pat neigiamai veikia ir kelnaitės su juostele bei netinkamas higieninių prausiklių pasirinkimas.
Ligos išvengti padeda tokios bendros priemonės, kaip imuniteto stiprinimas, tarpvietės plovimas intymios higienos prausikliais, o ne muilu. Rekomenduojama naudoti prausiklį, kurio PH 3,5–4,5.
 

Į viršų

Raktiniai žodžiai

Išskyros, Baltos išskyros, Pilkšvos išskyros, Bakterinė vaginozė, Makšties disbakteriozė, Žuvies kvapas, Žuvies kvapo išskyros, Makštis, Iš makšties, Pienligė

SUSIJUSIOS TEMOS

SUSIJĘ STRAIPSNIAI