Bronchinė (bronchų) astma


Astma (bronchinė astma) – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga. Bronchų astma pasireiškia dusulio ir/ar kosulio priepuoliais ypač naktį ir paryčiais, praeinančiais savaime ar gydant. Lietuvoje bronchine astma serga apie 5 proc. gyventojų.

Bronchų astmos SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Bronchine astma susirgusiems  vaikystėje, dažnai nustatomas padidėjęs jautrumas įvairiems alergenams (tam tikroms baltyminėms medžiagoms, veikiančioms organizmą kaip antigenai).
Dažniausi alergenai – dulkių erkės, plunksnos, gyvūnų plaukai, pelėsiniai grybeliai, žiedadulkės, kai kurie maisto produktai (pienas, kiaušiniai, žuvis, žemuogės ir kt.) ir vaistai (aspirinas, penicilinas ir kt.).
Alergija – pagrindinė vaikų bronchinės astmos atsiradimo priežastis.
Bronchų astma glaudžiai susijusi su alerginiu rinitu, atopiniu dermatitu bei kitomis alerginėmis ligomis. Suaugusiems, sergantiems bronchine astma, alerginis komponentas nustatomas retai.
Bronchinės astmos išsivystymui svarbūs ir kiti veiksniai: virusinė ir bakterinė kvėpavimo takų infekcija, rūkymas, stresas, cheminiai dirgikliai, fizinis krūvis, užterštas oras, gastroezofaginis refliuksas, bronchų ir plaučių formavimosi ypatumai, nespecifiniai klimato ir aplinkos pakitimai.
Be to, manoma, kad yra genetinis bronchinės astmos polinkis (dažnai serga paciento šeimos nariai). Tačiau tiksli bronchinės astmos išsivystymo priežastis iki galo nėra žinoma.

Į viršų

Ligos eiga

Bronchų astmai būdingas dusulys, apsunkintas kvėpavimas, kosulys, sunkumo (veržimo) jutimas krūtinėje, švokštimas (švilpimas), rečiau skrepliavimas. Šios ligos sukelti negalavimai gali pasireikšti tik tam tikrais metų laikais, nepriklausyti nuo metų laikų arba būti visus metus. Bronchinės astmos simptomai atsiranda staiga, jie dažniausiai trumpalaikiai (trunka tik kelias minutes ar valandas), tačiau gali kartotis keletą kartų per parą.
Paprastai astmos priepuolį išprovokuoja alergenai arba nealerginiai dirgikliai (kvapai, šaltas oras, fizinis krūvis ir pan.). Dažnai dusulio ir/ar kosulio priepuoliai pasireiškia naktį arba ankstyvą rytą.
Ligoniai tarp priepuolių dažniausiai jaučiasi gerai. Esant ligos paūmėjimui, simptomai sunkesni, tęsiasi kelias dienas ar savaites, pasireiškia progresuojantis dusulys. Ilgainiui deguonies trūkumas pažeidžia ir kitas organizmo sistemas: sutrinka miegas, atsiranda nerimas, kito priepuolio baimė ir pan. Bronchinės astmos eiga labai nevienoda. Liga gali būti epizodinė ir nuolatinė. Epizodinė astma pasireiškia tam tikrais periodais, dažniausiai po trumpalaikio kontakto su alergenu. Jai būdinga lengva eiga ir ilgi pagerėjimo periodai. Esant nuolatinei astmai, bronchų uždegimas yra pastovus.
Išgijimo požiūriu bronchų astmos prognozė yra abejotina. Tik vaikų astma dažniausiai vėliau (bręstant) kartais išnyksta. Todėl jos prognozė daug geresnė nei suaugusių.

Į viršų

Tyrimas

Ne priepuolio metu gali nepavykti rasti jokių pakitimų. Priepuolio metu stuksendamas plaučius, gydytojas girdi garsą, artimą dėžės garsui, nustatomi nusileidę plaučių kraštai. Klausydamas plaučius gydytojas girdi pailgėjusį iškvėpimą, šiurkštų arba susilpnėjusį kvėpavimą, švilpiančių, sausų karkalų.
Atlikus krūtinės ląstos rentgeno nuotrauką, stebimi skaidrūs (daug oro turintys) plaučiai, paryškėjęs plaučių piešinys, nusileidusi nelabai judri diafragma.
Kraujo tyrime gali būti padidėjęs eozinofilų skaičius ir imunoglobulino E koncentracija.
Skreplių tyrime gausiau aptinkama eozinofilų ir neutrofilų skaičius, Kreolos kūnelių, Kuršmano spiralių, Šarko ir Leideno kristalų.
Atlikus plaučių funkcijos tyrimą (spirometriją), nustatomas kvėpavimo takų pralaidumo sutrikimas (obstrukcija). Be to, atliekami bronchus plečiantys mėginiai – kvėpavimo rodikliai didėja nuo bronchus plečiančių vaistų.
Gali būti atliekami fizinio krūvio mėginiai (vaikams), provokaciniai mėginiai.
Alerginės būklės įvertinimui dažniausiai atliekami odos dūrio mėginiai, kurie padeda nustatyti ligos formą.

Į viršų

Bronchų astmos medicininis gydymas

Jei įtariate, kad sergate bronchine astma, būtinai kreipkitės į gydytoją – jis patars, kuriuos vaistus ir kaip vartoti. Bronchinės astmos gydymas yra individualus ir pakopinis. Iš pradžių skiriamas intensyvesnis gydymas, vėliau, jei yra įmanoma, vaistų dozė yra mažinama (pakopa žemyn).
Skiriamas ilgalaikis (bazinis) ir ligos paūmėjimo (priepuolio) gydymas.
Pirmenybė teikiama inhaliacinėms vaistų formoms.
Šiai ligai gydyti vartojami uždegimą slopinantys vaistai: kortikosteroidai (hormoniniai vaistai) ir inhaliaciniai nesteroidiniai preparatai (Natrio kromoglikatas, Nedokromilis). Kortikosteroidai skiriami inhaliacijomis (beklometazonas, Flunizolidas, Budezonidas, Flutikazonas), į veną ir tabletėmis (Prednizolonas).
Bronchinei astmai gydyti vartojami ir bronchus plečiantys vaistai: inhaliuojami antimuskarininiai preparatai (Ipratropiumo bromidas), andrenomimetikai (trumpo veikimo Fenoterolis ir Salbutamolis; ilgo veikimo Formoterolis ir Salmeterolis), kombinuoti vaistai (Ipratropiumas ir Fenoterolis; Ipratropiumas ir Salbutamolis), metilksantinai (teofilinai).
Trumpo veikimo adrenomimetikai vartojami priepuolio metu, todėl vadinami pirmos pagalbos vaistais.
Vis plačiau vartojami sudėtiniai inhaliuojamųjų kortikosteroidų ir ilgo veikimo adrenomimetikų preparatai (Flutikazonas ir Salmeterolis, Budezonidas ir Formoterolis).
Bronchinei astmai gydyti vartojami ir kiti vaistai: leukotrienų receptorių antagonistai (Zafirlukastas, Montelukastas), antihistamininiai vaistai (Loratidinas ir kt.), mukolitikai (Ambroksolis) ir kt.
Specifinė imunoterapija skiriama tuomet, kai neįmanoma išvengti kontakto su alergenais arba nepavyksta vaistais kontroliuoti ligos simptomų.

Į viršų

Gydytojai

doc. med. dr. Audra Blažienė

Alergologas, Klinikinis imunologas

Vilnius

med. dr. Laura Malinauskienė

Alergologas, Klinikinis imunologas

Vilnius

Į viršų

Bronchų astmos natūralus gydymas

Bronchinei astmai:

Pavasarinių raktažolių šaknys  25,0 g

Piliarožių lapai                         30,0 g

Čiobrelių žolė                           20,0 g

Islandinė kerpena                     25,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 30 min. pritraukti, pakaitinkite vandens vonelėje 10 min., perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės per dieną.

 

Piliarožių šaknys        50,0 g

Čiobrelių žolė             50,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 3 val. pritraukti, paskui pakaitinkite vandens vonelėje 10 min., perkoškite ir gerkite 3 kartus prieš valgį.

 

Pušų pumpurai                  40,0 g

Plačialapių gysločių lapai  25,0 g

Šalpusnių lapai                  35,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 10–15 min. pakaitinkite vandens vonelėje, 40 min. aušinkite, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

 

Čiobrelių žolė                  30,0 g

Šalpusnių lapai                30,0 g

Trispalvių našlaičių žolė  20,0 g

Anyžių vaisiai                  20,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 10 min. vandens vonelėje pritraukti, ataušinkite, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną.

 

Raudonajame vyne virti didžiųjų dilgėlių lapai (pasaldyti medumi) tinka nuo bronchinės astmos.

 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Liga gali komplikuotis užsitęsusiu sunkiu bronchų astmos priepuoliu – astmine būkle, kvėpavimo ir širdies nepakankamumu.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Šalinti rizikos faktorius – mesti rūkyti, vengti dulkių, šalto oro, per didelių fizinių krūvių, gydyti infekcijos židinius. Gerinti darbo ir buities sąlygas. Jei susirgote bronchine astma, vykdykite visus gydytojo nurodymus, tinkamai gydykitės ir išvengsite ligos paūmėjimų bei komplikacijų.
Venkite alergiją sukeliančių maisto produktų.
Venkite prirūkytų patalpų, stenkitės būti gerai vėdinamose ar ventiliuojamose patalpose. J
ei gyvūnai jums sukelia astmos priepuolį, stenkitės jų vengti. J
ei esate jautrus dulkėms, venkite namuose sausų puokščių ir kiliminių dangų.
Jei po fizinio krūvio pradedate dusti, įkvėpkite bronchus plečiantį vaistą prieš fizinį krūvį.
Jei turite PEF-metrą – didžiausios iškvėpimo srovės matuoklį, darykite atžymas ir koreguokite gydymą pagal gydytojo nurodymus.
Sergantiems astma ligoniams rekomenduojami amžių atitinkantys fiziniai pratimai, organizmo grūdinimas ir stiprinimas.
Dažnai ligoniai neteisingai naudojasi inhaliatoriais, tuomet vaistas lieka burnoje, patenka į skrandį, bet ne į plaučius. Todėl yra svarbu, suderinti dozuoto inhaliatoriaus paspaudimą ir įpūtimą, turi būti pakankama įkvėpimo srovė, po inhaliacijų reikia išskalauti burną.

Į viršų

HYCAMTIN 1 mg, kietos kapsulės, 10...
HYCAMTIN 1  mg, kietos kapsulės, 10 kaps.
390.71 Eur
1,349.04 Lt
BUDIAIR 200MCG/DOZEJE...
BUDIAIR 200MCG/DOZEJE SUSL.INHAL.TIRPALAS 200 DOZIU N1
22.81 Eur
78.76 Lt
Tarpinė Babyhaler
Tarpinė Babyhaler
25.00 Eur
86.32 Lt

Raktiniai žodžiai

Bronchai, Bronchinė astma, Bronchų astma, Dusulys, Alergija, Inhaliacijos, Atergenai, Skrepliai, Plaučiai, Kosulys, Priepuoliai

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Alergijos gydymas vandeniu
Alergijos gydymas vandeniu

Apie stebuklingas vandens galias yra daug informacijos. Siūlome paskaityti šį kart apie vandens reikšmę gydant alergiją ir bronchinę astmą.
Daugiau...

Čiobrelių eterinis aliejus
Čiobrelių eterinis aliejus

Eterinis čiobrelių aliejus – tai antiseptinis ir priešuždegiminis aliejus. Stimuliuoja imunitetą, leukocitozę sergant infekcinėmis ligomis, padeda įveikti infekcinius viršutinių kvėpavimo takų susirgimus, bronchitą ir plaučių uždegimą, kokliušą, chlorozę, mikozę, tuberkuliozę, astmą, lengvina atsikosėjimą, skreplių pasišalinimą, gydo peršalimo ligas. Daugiau...

Kokiomis ligomis maskuojasi depresija
Kokiomis ligomis maskuojasi depresija

Kai kam užsitęsęs stresas pasireiškia psichikos reiškiniais - atvira depresija, įvairiomis fobijomis (visokiomis baimėmis), o kitiems provokuoja vidaus organų susirgimus. Tai psichiatrai vadina užsimaskavusiomis arba somatinėmis (soma - kūnas) depresijomis. Daugiau...

Mintys ir ligos: tiesioginis ryšys?
Mintys ir ligos: tiesioginis ryšys?

Astma užklups nemokantį gyventi savarankiškai, atrozė - nedrįstantį pasakyti „ne", nemylimus puola aterosklerozė, opaligė - gyvenančių praeitimi palydovas... Norint atsikratyti ligos, reikia apsivalyti nuo negatyvių minčių, baimių, nerimo - reikia sutvarkyti savo dvasią.
Daugiau...

Specifinė imunoterapija – smūgis alergijai iš vidaus
Specifinė imunoterapija – smūgis alergijai iš vidaus

Žinoma, geriausias būdas neleisti alergijai pasireikšti, tai vengti kontaktų su alergenais. Tačiau neretai tai sunkiai pavyksta, o vaistai gydo tik alergijos simptomus. Todėl, sužinojus koks priešas sukelia alergiją, ją galima pabandyti išgydyti taikant vieną iš alerginių ligų gydymo metodų - specifinę imunoterapiją. Daugiau...

Padėkime akims – ir vėl alergija
Padėkime akims – ir vėl alergija

Konjunktyvitas - tai akių junginės, plonos, skaidrios jungiamojo audinio plėvelės, išklojančios viršutinio ir apatinio akies vokų vidinius paviršius ir jungiančios vokus su akies obuoliu, uždegimas. Ligą sukelia įvairūs mikroorganizmai (virusai, bakterijos), tačiau ji gali būti ir alerginės kilmės. Daugiau...

Faktai ir mitai apie homeopatija
Faktai ir mitai apie homeopatija

Homeopatija veikia lėtai.Homeopatija gana greitai veikia esant ūmioms kondicijoms: infekcijoms, karščiavimui, viduriavimui, t.t. O štai lėtinės ligos, tokios kaip psoriazė, gydymas homeopatija gali užtrukti kur kas ilgiau. Daugiau...

Rozmarinų eterinis aliejus
Rozmarinų eterinis aliejus

Eterinis rozmarinų aliejus pasižymi skausmą mažinančiomis, antispazminėmis savybėmis, todėl jis efektyvus esant įvairioms traumoms, reumatui, raumenų skausmui ir spazmams, puiki priemonė kitą dieną po ilgų ir intensyvių pratimų, nes užkerta kelią raiščių patempimui. Daugiau...

Citrinų eterinis aliejus
Citrinų eterinis aliejus

Kaip ir kiti eteriniai citrusiniai aliejai, eterinis citrinų aliejus pasižymi antiseptinėmis ir antibakterinėmis savybėmis, todėl sėkmingai vartojamas esant kvėpavimo takų infekcinėms ligoms: peršalimo ir respiracinėms ligoms, viršutinių kvėpavimo takų katarui, anginai, bronchitui, laringitui, astmai, gripui. Tinka karščiavimui mažinti. Daugiau...

Lėtinis kosulys
Lėtinis kosulys

Lėtinis kosulys – tai nuolatos kamuojantis kosulys, dažniausiai sukeltas kokios nors ligos. Lėtinį kosulį gali sukelti astma, alerginis rinitas, sinusų problemos (infekcijos), ezofaginis refliuksas, t.t. Daugiau...

Patarimai alergiškiems žmonėms
Patarimai alergiškiems žmonėms

Sužydėjus gamtai daugelį iš mūsų ima kamuoti alergija. Šiuo gražiu metu žiedadulkėms jautrūs žmonės nebesiskiria su vaistais. Tačiau, svarbiausia, pasistenkite suteikti alergijai kuo mažiau šansų jus kankinti. Daugiau...

Kaip gydoma alergija?
Kaip gydoma alergija?

Dažnai žmonės gana lengvabūdiškai žiūri į šią ligą, nesutekdami jai didelės reikšmės. Dauguma net nesuvokia, kad serga, priskirdami alergijos simptomus kitiems susirgimams. Kartais žmogus kankinasi, nes nežino elementarių ligos simptomų, rūšių ir gydymo metodų. Norėdami nugalėti priešą, turime žinoti apie viską. Šį kart apie tai, kaip alergija gydoma.
Daugiau...

Raidė E produkto sudėtyje. Ką turime žinoti apie maisto priedus
Raidė E produkto sudėtyje. Ką turime žinoti apie maisto priedus

Maisto priedai - tai natūralios ar sintetinės cheminės medžiagos, kurios, nebūdamos maisto sudėtinės dalys, sąmoningai dedamos į maistą gamybos metu, siekiant suteikti pageidaujamų skonio ar kitų technologinių savybių. Kiekvienas maisto priedas turi savo cheminį pavadinimą ir žymimas E raide ir skaičiumi. Daugiau...

Alergija maisto produktams
Alergija maisto produktams

20 proc. žmonių populiacijos serga įvairiomis alerginėmis ligomis, 1-2 proc. suaugusiųjų ir apie 3-5 proc. vaikų iki 3 metų amžiaus diagnozuojama alergija maistui. Pastebėta, kad alergiškiems maistui asmenims simptomus sukelti gali net labai mažos alergeno dozės. Plačiau...
Daugiau...

Mityba ir alergija
Mityba ir alergija

Alergija maistui yra gana dažna odos, virškinamojo trakto, kvėpavimo organų, nervų, šlapimo sistemos ir kitų alerginių ligų priežastis. Daugiau...

Melisų eterinis aliejus
Melisų eterinis aliejus

Šiuolaikinėje aromaterapijoje eterinis melisų aliejus vartojamas įvairiais būdais kaip širdies tonizuojamoji priemonė, tinka gydyti tachikardiją, hipertenziją, šalina menopauzės sindromą, problemas ir priešmenstruacinę įtampą, menstruacijų sutrikimus, neramumo, pykčio, depresijos, panikos, šoko būsenas. Daugiau...

Ypatingi receptai nuo kosulio
Ypatingi receptai nuo kosulio

Beje, vaistažolių receptai iki šiol mieliau vartojami nei cheminiai vaistai, mat neturi šalutinio poveikio, yra paprasti ir patikrinti laiko. Pateiksime keletą paprastų receptų. Daugiau...