Limfadenopatija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Limfadenopatija – tai limfmazgių padidėjimas. Limfmazgiai – tai imuninės sistemos dalis.  Žmogaus limfinę sistemą sudaro limfmazgiai, limfagyslės, blužnis, limfoidinis audinys, esantis kvėpavimo takuose, žarnyno gleivinėje. Limfinė sistema labai svarbi patekus į organizmą infekcijai, svetimam baltymui ar pan. Patekęs svetimkūnis sukelia imuninę reakciją ir suaktyvina limfinę sistemą. Dėl to gali padidėti vienas ar keli limfmazgiai. Daugiausiai limfmazgių turi 10 metų vaikai.

Ligos eiga

Limfmazgių padidėjimas (limfadenopatija) yra požymis, kuris rodo, kad organizme yra tam tikrų sutrikimų. Pati limfadenopatija pasireiškia:

 • Limfmazgių padidėjimu. Limfmazgiai gali būti pupelės dydžio ar didesni
 • Skausmingi

Priklausomai nuo limfadenopatiją sukėlusios priežasties, kartu gali būti šie požymiai ir simptomai:

 • Sloga, gerklės skausmas, karščiavimas ir kiti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymiai
 • Viso kūno limfmazgių padidėjimas gali indikuoti infekciją (ŽIV ar mononukleozę), ar kitą imuninį sutrikimą, tokį kaip sisteminė raudonoji vilkligė ar reumatoidinis artritas
 • Galūnės patinimas, susijęs susijęs su limfos nutekėjimo sutrikimu
 • Kieti, nepaslankūs, greitai didėjantys limfmazgiai būdingi onkologiniams susirgimams
 • Karščiavimas
 • Naktinis prakaitavimas.
 • Staiga atsiradę minkšti, skausmingi, judrūs limfmazgiai paprastai būdingi ūminei infekcijai, kuri kilo arba pačiame limfmazgyje, arba jo „aptarnaujamoje srityje. Būna, kad oda virš pažeisto limfmazgio parausta, atsiranda žaizdelė.
 • Kaklo limfmazgiai dažnai padidėja sergant virusine infekcine liga (pvz., ryklės uždegimu), bakterine infekcija (pvz., tonzilitu), burnos ertmės, dantų infekcija (pūliniu alveolitu, gingivitu), balso stygų uždegimu, komplikuojantis tonzilitui – kai vystosi pūlinys šalia tonzilių.
 • Pakaušio limfmazgių padidėjimas gali būti susijęs su plaukuotosios galvos dalies pažeidimu – pvz., vabzdžiui įkandus, esant grybelinei infekcijai, taip pat sergant raudonuke.
 • Infekcija akių, akiduobės srityje sukelia paausio limfmazgių padidėjimą, visai gretimi užausiniai limfmazgiai gali padidėti esant infekcijai (pvz., toksoplazmozei, raudonukei) netoli išorinės klausomosios landos ir joje.
 • Žmonėms, kurie dirba rankas traumuojantį darbą gali padidėti limfmazgiai, esantys pažastyje, alkūnės duobėje.
 • Skausmingi, padidėję kirkšnies limfmazgiai dažnai siejasi su lyties organų, kojų infekcija, vietine infekcija (pvz., po depiliacijos). Šiuo atveju reikėtų nepamiršti ir tokios nemalonios ligos, kaip sifilis.
 • Įdrėskus katei taip pat galimas skausmingas vietinis limfmazgių padidėjimas (dažniausiai pažasties, alkūnės duobėje), taip pat gali atsitikti po šuns įkandimo, patekus rakščiai. Limfadenopatija paprastai išryškėja po 2 sav. po įbrėžimo, kai kada pirminė žaizdelė būna jau užgijusi. Kartu gali būti karščiavimas, į gripą panašių simptomų, netgi komplikacijų, pažeidžiančių nervų sistemą (pvz., meningitas), tačiau tiek ligos, tiek komplikacijų prognozė gera.

Bakterinės infekcijos ir išplitusi limfadenopatija Iš pradžių dažniausiai būna vietiškai padidėję limfmazgiai, plintant pažeidimui, reaguoja ir kitos limfmazgių grupės. Čia reikėtų paminėti antrinį sifilį, vidurių šiltinę, bruceliozę, leptospirozę, tuliaremiją. Šios ligos nėra labai paplitusios. Jų simptomatikoje (išskyrus sifilį) vyrauja organų pažeidimo požymiai, keliantys žymiai daugiau nerimo, nei vien limfadenopatija, galima labai sunki bendra būklė. Norėtųsi išskirti toksoplazmozę – t.y. liga, kuria užsikrečiama dažniausiai nuo kačių. Limfmazgių padidėjimas dažnai simetriškas (kaklo, užausio), jie neskausmingi. Gali kartu būti karščiavimas(dažnai nesiekia 38 laipsnių), bendras silpnumas, galvos, gerklės skausmas, rečiau – bėrimas odoje, raumenų, sąnarių skausmai. Liga gali praeiti savaime, gali tęstis ir keletą mėnesių.

Piktybinės ligos ir limfadenopatija Išorėje čiuopiami padidėję limfmazgiai gali būti esančių piktybinių navikų metastazės. Limfmazgiai dažnai kieti, gali būti judrūs, gali būti ir tarsi –fiksuoti. Į kaklo limfmazgius dažniausiai metastazuoja odos, liežuvio, dantenų, nosiaryklės navikai. Į viršraktikaulinius limfmazgius – plaučių, stemplės, krūties navikai, į kairįjį viršutinį – virškinamojo trakto(skrandžio) navikai Į pažastų limfmazgius – dažniausiai krūties vėžys. Į kirkšnies limfmazgius – išorinių lytinių organų,prostatos, tiesiosios žarnos ir kiti navikai. Limfmazgių padidėjimas būdingas ir pirminėms limfinių liaukų ligoms – limfogranuliomatozei (Hodžkino ligai), limfosarkomai. Taip pat šia sindromas būdingas – baltųjų kraujo ląstelių vėžių grupei – leukozėms.

Į viršų