Lėtinių ligų mažakraujystė. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Anemija (kitaip mažakraujystė) – tai patologinė būklė, kuriai būdingas per mažas eritrocitų ir/ar hemoglobino kiekis kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies transportas į audinius ir kyla audinių hipoksija. Lėtinių ligų anemija – tai dėl lėtinių ligų (lėtinių infekcijų, uždegimo, onkologinių ligų) atsirandanti anemija. Lėtinių ligų anemija gana paplitusi. Manoma, kad visuomenėje ji užima antrą vietą po geležies stokos anemijos, o tarp ligoninėje gydomų pacientų – pirmąją vietą.

Ligos eiga

Klinikiniai simptomai sergant lėtinių ligų anemija, dažniausiai būdingi pagrindinei ligai (infekcijai, uždegimui, onkologiniam susirgimui).

Dėl pačios mažakraujystės, dažniausiai būna silpnumas, sinkopės, dirglumas, galvos skausmai, blyškumas, dusulys, krūtinės skausmai. Sunkiais atvejais vargina troškulys, nemiga, anoreksija. Būdingas gleivinių blyškumas, tachikardija, ortostatinė hipotenzija, tachipnėja. Kai kada gali būti nustatoma kepenų ir/ar blužnies padidėjimas.

Ligonio skundai ir klinikinio tyrimo metu nustatomi pokyčiai dažniausiai yra susiję su pagrindinės ligos sukeltais simptomais (karščiavimu, staigiu svorio mažėjimu, bendru silpnumu). Pagrindinės ligos ir mažakraujystės pradžia niekuomet nesutampa. Paprastai anemija išsivysto tik praėjus tam tikram laikui nuo pagrindinės ligos pradžios.  

Anemija yra klasifikuojama pagal sunkumą. Anemijos sunkumo rodiklis – hemoglobino koncentracija kraujyje. Mažakraujystės sunkumo laipsnius atitinka šios hemoglobino ribos:

  • Lengva anemija (1 laipsnio) – hemoglobino ne mažiau nei 100 g/l
  • Vidutinė (2 laipsnio) – nuo 100 iki 80 g/l.
  • Sunki (3 laipsnio) – nuo 79 iki 65 g/l
  • Gyvybei pavojinga (4 laipsnio) – hemoglobino koncentracija mažesnė nei 65 g/l.
Įdomu, kad anemijos sunkumą galima apytiksliai nustatyti pagal delnų klosčių spalvą. Jeigu plaštakos klosčių oda, nuleidus ranką, atgniaužus ir ištiesus pirštus, atrodo bekraujė ir visiškai blyški, tai hemoglobino koncentracija paprastai esti mažesnė nei 70 g/l.

Į viršų