Hemofilija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Hemofilija – tai paveldima liga, pasireiškianti dėl nepakankamo tam tikrų (VIII, IX, XI) krešėjimo faktorių aktyvumo, kai yra struktūrinių baltyminės faktorių dalies pokyčių.

Medicininis gydymas

Pagrindinis hemofilijos gydymo būdas – kraujo plazmos arba plazmos preparatų perpylimas. Sergantiesiems hemofilija A skiriama plazmos preparatų, kuriuose yra VIII faktoriaus. Išsivysčiusiose šalyse plačiai taikomas profilaktinis hemofilijos gydymas, kuomet sunkiai sergančiajam hemofilija 2-3 kartus per savaitę švirkščiama į veną VIII ar IX faktorių koncentratų. Tokia terapija palaikomas pastovus trūkstamų faktorių kiekis kraujo plazmoje, labai sumažėja kraujavimo pavojus. Lietuvoje antihemofilinių preparatų skiriama tik esant kraujavimui.

Kuomet yra ūminis kraujavimas į sąnarius, rekomenduojama galūnę imobilizuoti 2-3 dienoms, arba uždėti spaudžiamąjį tvarstį ir sutvarstyti galūnę elastiniu tvarsčiu. Prieš tvarstant, 5 minutėms uždedamas ledas. Spaudžiamasis tvarstis laikomas tol, kol sąnaryje yra kraujo. Kai kraujuoti nustoja, sąnario srityje dedama ledo 30 min. 3-5 kartus per parą, kol skauda ir patinę.

Sergant hemofilija, svarbu laikytis atsargumo priemonių, vengti mechaninių traumų, neleisti vaistų į raumenis, prieš visas medicinines procedūras informuoti gydytoją apie ligą ir papildyti kraujo krešėjimo faktorių (net prieš traukiant dantį ligonis turi būti guldomas į ligoninę, kur jam perpilama krešėjimo faktorių).

Į viršų