Sausgyslių ir raiščių sužalojimas. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Raiščių ir sausgyslių sužalojimai - patempimai, plyšimai, uždegimai. Raiščių ir sausgyslių sužalojimai dažniausiai įvyksta traumų metu ar nuo staigaus labai stipraus raumens įtempimo.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Raiščių ir sausgyslių sužalojimai dažniausiai įvyksta traumų metu ar nuo staigaus labai stipraus raumens įtempimo. Sausgyslės gali trūkti nuo tiesioginio smūgio buku daiktu, taip pat traumų metu sausgyslės ar raiščiai gali būti nupjauti aštriais daiktais. Raiščio ar sausgyslės patempimas yra ne kas kita, kaip dalinis trūkimas –nutrūksta tik dalis raiščio ar sausgyslės skaidulų. Sausgysles traumuoja ir nuolatiniai monotoniški pasikartojantys judesiai, tada dažniau kyla sausgyslės uždegimas, kuris yra tarsi reakcija į nuolatinį sausgyslės traumavimą ir plyšimus.

Į viršų

Ligos eiga

Po traumos ar staigaus judesio kyla ūmus skausmas. Dažniausiai pažeidžiami čiurnų, kelio sąnarių, rečiau – riešų, pirštų sąnarių raiščiai, taip pat pirštų, dvigalvio raumens (bicepso), Achilo sausgyslės. Sutrinka raumens, sąnario funkcijos – ligonis negali ištiesti ar sulenkti skaudančios galūnės, negali minti skaudančia koja. Plyšus raiščiui, gali atsirasti sąnario nestabilumas (sąnario laisvumas) – sąnarys lenkiasi į tą pusę, į kurią lenktis neturėtų, pvz., kelio sąnarys lenkiasi į šoną. Sužalota vieta dažnai patinsta. Plyšus sausgyslei, po oda gali susidaryti gumbas, tai ne kas kita, kaip nutrūkęs susitraukęs raumuo. Odoje gali atsirasti kraujosruvų. Jau antrąją savaitę po traumos prasideda sausgyslės ar raiščio gijimas, tačiau jungiamojo audinio randas susiformuoja tik maždaug per tris savaites, todėl šiuo laikotarpiu reikia stengtis per daug neapkrauti galūnės, krūvį didinti palengva. Jei yra kulkšnies raiščių patempimas, prie pilno fizinio krūvio patariama grįžti ne anksčiau kaip po 3-6 savaičių, o esant raiščių trūkimui, gali prireikti net iki 12 mėnesių visiškam pasveikimui.

Į viršų

Gydytojai

Traumatologas ortopedas

Reitingas

Vilnius

Traumatologas ortopedas

Reitingas

Vilnius

Traumatologas ortopedas

Vilnius

Į viršų