Osteochondrozė


Osteochondrozė- degeneracinė sąnarių liga, kuri išsivysto tuomet, kai dėl kokių nors priežasčių pažeidžiamas stuburo kremzlinis audinys- tarpslanksteliniai diskai.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Osteochondrozė – tai yra artrozė, kuri pažeidžia stuburą, o tiksliau – tarpslankstelinius diskus. Šie diskai – tai kremzlinės pagalvėlės, skiriančios vieną stuburo slankstelį nuo kito. Žmogui senstant, veikiant kitiems faktoriams, kremzlės susidėvėjimas ima vykti greičiau nei naujos kremzlės susidarymas – diskų elastingumas mažėja, jie plokštėja, tarpai tarp slankstelių mažėja. Dažnai susiformuoja slankstelių kaulinės išaugos, vadinamos osteofitais („ataugos”). Kauliniai slankstelių paviršiai ima liestis, trinasi vienas į kitą, tuomet vystosi aplinkinių sričių uždegimas, atsiranda skausmas. Palaipsniui stuburas praranda lankstumą, tampa sustingęs. Dažniausiai pažeidžiamos stuburo vietos yra kaklas ir juosmuo, nes tai - labiausiai apkrautos stuburo dalys. Tikslios osteochondrozės priežastys nėra žinomos, bet yra faktorių, didinančių riziką susirgti:
 • Vyresnis amžius (45 metai ar daugiau);
 • Moteriška lytis;
 • Įgimtos sąnarių ar kremzlės ligos;
 • Stuburo traumos dirbant ar sportuojant;
 • Nutukimas;
 • Kai kurios ligos, keičiančios normalią sąnario ir kremzlės struktūrą (reumatoidinis artritas, hemochromatozė, Pedžeto liga, podagra ir kitos).

Į viršų

Ligos eiga

Ligos pradžioje būna stiprus sprando, kaklo, juosmens ir nugaros skausmas, dažnai stipresnis fizinio krūvio metu ar po jo. Ilgainiui skausmas silpnėja, tačiau visiškai nepraeina. Progresuojant ligai, stuburas praranda savo lankstumą, sumažėja jo judesių amplitudė.

Į viršų

Medicininis gydymas

 • Pagrindinis tyrimas, kurio metu galima pamatyti stuburo pakitimus yra Rentgeno tyrimas;
 • Laboratoriniuose tyrimuose (kraujo, šlapimo) pakitimų paprastai nerandama.
Vaistų, galinčių išgydyti osteochondrozę, nėra. Vaistai, kurie skiriami osteochondroze sergantiems, tik mažina skausmą ir uždegimą:
 • Skiriami vietiškai veikiantys vaistai – kremai, geliai, tepalai, skirti skausmui ir uždegimui malšinti;
 • Acetaminofenas (paracetamolis) – tai vienas iš saugiausių skausmą malšinančių vaistų. Rekomenduojamas žmonėms, sergantiems osteochondroze ir jaučiantiems nestiprų ar vidutinio stiprumo skausmą;
 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, rofekoksibas) – ne tik mažina skausmą, bet ir kovoja su uždegimu;
 • Kiti skausmą malšinantys vaistai: tramadolis – dažniausiai naudojamas trumpalaikiam gydymui, esant ligos paūmėjimui, labai stipriam skausmui;
 • Antidepresantai – derinami su kitais vaistais, antidepresantai padeda malšinti lėtinį skausmą. Be to, didelė dalis sergančiųjų lėtinėmis ligomis bei patiriančių nuolatinius skausmus turi polinkį depresijai, skundžiasi blogu miegu. Šiais atvejais antidepresantai padeda pagerinti ligonio gyvenimo kokybę;
 • Pastarųjų metų tyrimai parodė kai kurių maisto papildų (gliukozamino ir chondroitinsulfato preparatų) teigiamą poveikį sergant artroze;
 • Taikomos fizioterapinės procedūros, masažas.

Į viršų

Gydytojai

Simonas Sereika

Traumatologas ortopedas

Vilnius

Eduardas Bartkevičius

Traumatologas ortopedas

Vilnius

Į viršų

Natūralus gydymas

Reumatinis poliartritas, osteochondrozė, radikulitas

Vonios:

Žalias kadagių šakeles užpilkite verdančiu vandeniu, palikite 2 val. pritraukti. Atvėsusiame iki 37 laipsnių C temperatūros užpile 30 min. mirkykite kojas. Paskui užsimaukite vilnones kojines ir gulkite į lovą. Taip gydomas reumatinis poliartritas. Gydymo kursas 6–7 vonios (kas antrą dieną).

300 g ramunėlių žiedų užplikykite 5 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, nukoškite ir supilkite į vonią.

300 g takažolių žolių užplikykite 5 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, nukoškite ir supilkite į vonią.

200 g šalavijų lapų užplikykite 5 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

Reumatinis artritas, podagra

Vonios:

200–300 g susmulkintų avižų ir šiaudų užplikykite 5 l vandens, pavirinkite 30 min. Ataušusiame iki 37 laipsnių C temperatūros nuovire mirkykite kojas 20–30 min. Gydymo kursas 6–8 vonios.

 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Pagrindinė osteochondrozės komplikacija yra skausmas. Skausmas gali būti labai įvairaus intensyvumo, nuo nestipraus iki nepakeliamo. Ilgainiui skausmas mažėja, nors visiškai neišnyksta.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

 • Venkite antsvorio;
 • Rūpinkitės savo laikysena, sportuokite, tačiau neperkraukite stuburo;
 • Laiku gydykite įgimtas stuburo ligas, iškrypimus, bei kitas ligas, galinčias pagreitinti osteochondrozės vystymąsi.
Reguliuokite savo svorį. Antsvoris papildomai apkrauna jūsų stuburą ir kitus sąnarius. Valgykite sveiką maistą, daugiau vaisių, daržovių. Specialios dietos osteochondrozei nėra. Pasitarę su gydytoju ar kineziterapeutu pradėkite reguliariai mankštintis. Tinka nugaros raumenis stiprinantys pratimai, plaukiojimas, atsipalaidavimo pratimai. Kiekvieną dieną stenkitės judinti stuburą maksimalia įmanoma amplitude, tačiau darykite tai lėtais judesiais, venkite staigių judesių, nesulaikykite kvėpavimo, stenkitės išlaikyti pusiausvyrą. Jei po mankštos atsirado naujas skausmas, trunkantis ilgiau nei 2 valandas, reiškia, persistengėte. Jei tas skausmas išlieka keletą dienų, kreipkitės į gydytoją. Jei dirbate, darykite pertraukėles atsipalaidavimui ir prasimankštinimui. Vaistus vartokite reguliariai, o ne tuomet, kai jau nebegalite iškęsti skausmo. Šiluma ant skaudančių vietų padės numalšinti skausmą, atpalaiduoti raumenis, pagerins kraujotaką. Ypač gerai šilumos kompresai prieš mankštą. Lengviausias būdas – 15 minučių trukmės šiltas dušas ar vonia. Kiti būdai – karšti kompresai, šildytuvai. Nenaudokite šilumos procedūrų, jei dėl kokių nors priežasčių jūsų odos jautrumas yra sumažėjęs. Ypač stipraus skausmo atveju padės šaltis. Pasirinkite tinkamą avalynę. Stenkitės išlaikyti taisyklingą laikyseną. Būkite atsargus, jei renkatės alternatyvius gydymo būdus (homeopatinius preparatus, manualinę terapiją ar kt.) – dauguma jų yra labai brangūs, o kai kurie gali būti žalingi. Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdamas vartoti kokius nors maisto papildus ar kitus preparatus.

Į viršų

NUROFEN FORTE EXPRESS 400MG TAB. N12
NUROFEN FORTE EXPRESS 400MG TAB. N12
PIGU
2.00 Eur
6.91 Lt
HIGHWAY VITAMIN E 400IU ,40kapsulių.
HIGHWAY VITAMIN E 400IU ,40kapsulių.
-35%
5.32 Eur 8.18 Eur
18.37 Lt 28.24 Lt
SANARVIT, 30 kaps.
SANARVIT, 30 kaps.
-30%
7.46 Eur 10.65 Eur
25.76 Lt 36.77 Lt

Raktiniai žodžiai

Osteochondrozė, Sąnariai, Stuburas, Kremzlė, Diskai

SUSIJĘ STRAIPSNIAI