Nugaros skausmas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Nugaros skausmas – dažnas skundas, kurį gali sukelti daugybė priežasčių: degeneraciniai stuburo tarpslankstelinių diskų pokyčiai, diskų išvaržos; raumenų patempimas; stuburo iškrypimai, netaisyklinga laikysena ir kt. Šiuolaikiniu požiūriu skausmas suprantamas ne tik kaip paprastas ligos ar audinio pažeidimo simptomas. Skausmas yra nemalonus sensorinis ir emocinis patyrimas, susijęs su esamu ar galimu audinio pažeidimu ar nusakomas kaip toks pažeidimas.

Patarimai ir profilaktika

 1. Taisyklingos laikysenos ugdymas nuo mažens;
 2. Teisingas mitybos, darbo ir poilsio režimas, fizinis aktyvumas;
 3. Jauniems žmonėms, pasirinkusiems stuburą apkraunančią jėgos sporto šaką (sunkioji atletika,kt.), prieš pradedant sportuoti reikėtų pasitikrinti stuburą.
 • Svarbu išlaikyti pakankamą fizinį aktyvumą. Tinka pasivaikščiojimai, plaukimas, bėgiojimas, slidinėjimas, nugaros gimnastika, bendroji mankšta. Tačiau pratimus reikia atlikti taisyklingai: pvz., jei skauda strėnas, plaukiojimas krūtine aukštai iškėlus galvą skausmus gali tik sustiprinti, nes dar labiau įtempiami juosmens, nugaros raumenys. Geriau plaukti krauliu ar nugara. Nerekomenduojamos sporto šakos: tenisas, badmintonas, vandens slidės, burlenčių sportas, irklavimas, šuoliai nuo tramplino, imtynės, kalnų slidinėjimas. Pasitarkite su gydytoju-kineziterapeutu – jis pamokys tinkamų tempimo bei jėgos pratimų, parekomenduos sporto šaką. Išmokite atsipalaidavimo pratimų – jie padės sumažinti slegiančią įtampą, o tuo pačiu ir skausmus.
 • Esant ūmiam skausmui, rekomenduojama vieną-dvi dienas pagulėti. Ilgiau gulint dar labiau susilpnės raumenys, stabilizuojantys stuburą.
 • Stenkitės atsikratyti antsvorio.
 • Dažnai sergantieji tikisi palengvėjimo ar išgijimo vien gerdami vaistus. Turite suprasti, kad taisyklinga laikysena, mankšta, fizinis aktyvumas yra svarbesni veiksniai, padėsiantys įveikti lėtinį nugaros skausmą.
 • Kasdienė avalynė neturėtų būti su aukštesniais kaip 2-4 centimetrai kulnais.
 • Pasirinkite tinkamą kėdę (kojos sėdint turi remtis į grindis, o kelių sąnariai turi būti sulenkti stačiu kampu, atlošas – tvirtas ir patogus) ir rašymo stalą. Jei didesnę dienos dalį praleidžiate sėdėdami, jums gali padėti stuburo linkius koreguojanti priemonė – už juosmens užkišta pagalvėlė, ritinėlis ar pleišto formos intarpas ant kėdės.
 • Venkite ilgai dirbti pasilenkę. Jeigu dirbant tenka ilgai būti nepatogioje padėtyje, bent kas valandą darykite trumpas pertraukėles, pasimankštinkite.
 • Nekelkit ir neneškit labai sunkių daiktų. Nekelkit jų ištiestomis rankomis ir sulenkta nugara (pasilenkę), keldami sulenkit kelius ir klubus (pritūpkit), laikykit nugarą tiesią.
 • Miegokite ant standaus, neįdubusio čiužinio, pagalvė turi būti nedidelė.

Į viršų