Kelio sąnario menisko plyšimas


Kelio sąnario menisko įtrūkimas, jo dalies atplyšimas ir vadinamas menisko plyšimu.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Meniskų plyšimai gali būti: 1. Trauminiai – kuomet sąnariui tenka didelis staigus apkrovimas, kai daromi staigūs judesiai (dažniausiai sukamieji) ar nuo stipraus smūgio į kelio sąnario šoną. 2. Degeneraciniai – kuomet dėl senatvinių ar uždegiminių pakitimų meniskas tampa mažiau elastingas, gali užtekti ir nedidelės traumos, kad jis plyštų.

Į viršų

Ligos eiga

Jei pažeistas vidinis meniskas, skaudės vidinę kelio pusę, jei šoninis – šoninę. Sąnarys tarsi užsifiksuoja tam tikroje padėtyje, tuomet būna stiprus skausmas bandant ištiesti koją. Šį sąnario „bloką” sukelia menisko atplaiša, patekusi tarp kaulų sąnarinių paviršių ir įstrigusi ten tarsi pleištas. Dažniausiai kitą dieną po sužeidimo kelio sąnarys patinsta. Skauda ir sukryžiavus kojas ar atliekant sukamuosius judesius per kelio sąnarį. Dėl atitrūkusios nedidelės menisko dalies kelio sąnarys gali „traškėti”. Po staigios traumos davus sąnariui ramybę,dažnai skausmas ir tinimas sumažėja, tačiau vos pradėjus aktyviau judėti vėl atsinaujina. Meniskas negali pats sugyti (jis neturi maitinančių kraujagyslių), todėl dažnai tenka operuoti ir meniską susiūti ar atplaišas pašalinti.

Į viršų

Tyrimas

Dažniausiai diagnozę numatyti galima jau vien išsamiai išsiaiškinus skausmo atsiradimo aplinkybes ir atlikus medicininę apžiūrą (jos metu gydytojas nustatys skausmingus taškus menisko projekcijoje, sąnario patinimą, atliks tam tikrus diagnostinius sąnario testus). Tačiau kartais gali prireikti ir sudėtingesnių tyrimų, pvz., magnetinio rezonanso tyrimo.

Į viršų

Medicininis gydymas

Skubiam gydymui taikoma: · ramybė; · šaltis; · sąnario fiksavimas elastiniu bintu ar elastine kojine; · pakėlimas (gulėdamas laikykite koją pakeltą, kad sumažėtų patinimas); · skausmui malšinti gali būti skirti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Jeigu po sužeidimo atsirado galūnės funkcijos sutrikimas, stiprus skausmas, jei tai ne pirmas menisko plyšimas, ar jei yra būtinybė kuo anksčiau atgauti galimybę judėti (pvz., sportininkams), gali būti nuspręsta atlikti artroskopiją (sąnario apžiūrėjimas per į sąnario ertmę įkištą optinį prietaisą) bei jos metu atitrūkusią kremzlę prisiūti ar ją pašalinti. Ši operacija dažnai atliekama per keletą nedidelių pjūvių, paprastai trunka 30-60min. Po operacijos gydytojas parekomenduos kurį laiką sąnario neapkrauti, vaikščioti su ramentais, bus pradėtas reabilitacinis gydymas (fizioterapinės procedūros, speciali mankšta) kelio sąnario funkcijoms atstatyti.

Į viršų

Gydytojai

med. dr. Dalia Galvydienė

Traumatologas ortopedas, Vaikų ortopedas-traumatologas

Vilnius

Eduardas Bartkevičius

Traumatologas ortopedas

Vilnius

Audrius Gocentas

Reumatologas

Vilnius

Į viršų

Komplikacijos

Laiku nesikreipus į gydytoją, kelio sąnarys nuolat skaudės didesnio apkrovimo metu, ar net ramybėje. Trūkęs meniskas pats nesuauga, todėl yra būtina pasikonsultuoti su gydytoju, ir tik jis gali nuspręsti, ar Jums reikalinga operacija, ar kitos gydymo priemonės. Dažniausia operacijos komplikacija – infekcijos patekimas į operuotą sąnarį.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Po bet kokios didesnės kelio sąnario traumos, ypač jei išlieka skausmas judinant koją, lankstant ją per kelio sąnarį, jei kojos nebegalite pilnai sulenkti ar ištiesti, jei sąnarys patino, būtinai kreipkitės į gydytoją (chirurgą ar traumatologą). Jeigu gydytojas nusprendė, kad Jums nereikalingas operacinis gydymas: 1. Naudokite šaltį skausmui sumažinti (pirmas dvi dienas po sužeidimo dėkite ant kelio maišelius su ledu, prieš tai apvynioję sąnarį audeklu ar bintu, ledą laikykite ne ilgiau 30 min.); 2. Venkite judesių, sukeliančių kelio sąnario skausmą – tai yra sukamųjų judesių, kojų kryžiavimo, nevaikščiokite nelygiu paviršiumi. Stenkitės miegoti ištiestomis kojomis, nesusisukite į kamuolį; 3. Naudokite kelio sąnario įtvarus; Po operacijos: laikykitės gydytojo nurodymų dėl aktyvumo, operuoto sąnario apkrovimo. Taisyklingai atlikite pratimus, kuriuos Jums parodys gydytojas-kineziterapeutas. Kreipkitės į gydytoją, jei operuoto sąnario skausmas didėja, jei siūlės ima pūliuoti, ar jei atsiranda kitų problemų.

Į viršų

NUROFEN FORTE EXPRESS 400MG TAB. N12
NUROFEN FORTE EXPRESS 400MG TAB. N12
PIGU
2.00 Eur
6.91 Lt
CALCIGRAN FORTE LEMON 500MG/800TV, 60...
CALCIGRAN FORTE LEMON 500MG/800TV, 60 kramtomų tablečių
PIGU
8.70 Eur
30.04 Lt
IBUMETIN 5% GELIS 50 mg/g, 50g
IBUMETIN 5% GELIS 50 mg/g, 50g
PIGU
3.53 Eur
12.19 Lt

Raktiniai žodžiai

Kelias, Sąnarys, Meniskas, Plyšimas, Kremzlė

SUSIJĘ STRAIPSNIAI