Živ, aids. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, naikinantis žmogaus imuniteto ląsteles, saugančias organizmą nuo bakterijų, virusų, grybelių, pirmuonių. Negydant ŽIV visiškai sunaikina žmogaus imuninę sistemą, išsivysto taip vadinamos oportunistinės infekcijos (infekciją sukelia paprastai žmogui visai nepavojingos jo viduje nuolatos gyvenančios bakterijos) ir žmogus miršta. Paskutinė ŽIV infekcijos stadija vadinama AIDS (angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) – įgytu imunodeficito sindromu.

Yra žinomos dvi žmogaus imunodeficito viruso atmainos – ŽIV-1 ir ŽIV-2. Pastarasis dažniau sutinkamas vakarų Afrikoje, jo sukelto AIDS eiga būna ilgesnė.

Priežastys

Ligą sukelia žmogaus imunodeficito virusas. Jo yra labai daug tipų, tačiau žmogui pavojingi yra HIV-1 ir HIV-2. Užsikrėtimo kelias – tai sergantis ŽIV arba AIDS žmogus. Virusų randama kraujyje, spermoje, makšties serkrete, motinos piene, seilėse, šlapime. Taigi užsikrėsti galima  per lytinius santykius (ypatingai analinius), per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiojo krauju, taip pat motina gali virusą perduoti savo vaisiui nėštumo arba gimdymo metu ir kūdikiui žindymo metu. Virusas yra jautrus temperatūrai (56°C temperatūroje žūsta per 30 min, o 100° - iš karto). Kambario temperatūroje virusai išlieka 11 dienų. Virusus greitai sunaikina 70 proc. spiritas.

Į viršų