Sepsis. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Sepsis – tai diagnozuotos infekcijos sukeltas viso organizmo sisteminis uždegiminis atsakas. Sepsis pasireiškia, kai ši reakcija išplinta ir apima net nepažeistus, toliau nuo pirminio infekcijos. Išplitusi infekcija dar nerodo, jog pacientas serga sepsiu; sepsis diagnozuojamas tuomet, kada organizmas į išplitusią infekciją reaguoja ūmiu viso organizmo uždegiminiu atsaku, kuris gali sutrikdyti visų organų normalias funkcijas ir sukelti daugybinį organų disfunkcijos sindromą, kurio mirštamumas yra daugiau nei 50 proc.

Priežastys

Bet kurioj kūno vietoj infekcija atsiranda tuomet kai sutrinka mikroorganizmo (bakterijos, viruso, grybelio ar pirmuonies) santykis su makroorganizmu (žmogumi) – t.y. infekcijos sukėlėjų visuomet yra šalia mūsų, tačiau jie gali mums padaryti žalos tik tuomet kuomet mūsų organizmas nusilpsta ir nesugeba efektyviai gintis. O kad infekcija išsivystytų iki sepsio būklės organizmas turi būti itin nusilpęs.

Sepsio rizikos veiksniai:

  1. Senyvas amžius;
  2. Sunkios lėtinės ligos: cukrinis diabetas, leukemija ir kitos piktybinės kraujo ligos, alkoholizmas, kepenų ligos, įgimtas imuniteto silpnumas.
  3. Sudėtingos chirurginės operacijos, traumos, nudegimai;
  4. Sunki bendra ligonio būklė;
  5. Ilgą laiką trunkanti nepakankama mityba;
  6. Užsitęsusi gydymo ligoninėje trukmė, skirtas didelis kiekis antibiotikų prieš sepsio atsiradimą, gydymas imunitetą mažinančiais vaistais;
  7. Daug invazinių procedūrų (ilgai laikomi ir keli vienu metu kateteriai, kvėpavimo palaikymas dirbtiniais metodais (dirbtinė plaučių vetiliacija)).

Dažniausiai sepsis atsiranda iš kvėpavimo takų infekcijų (pvz.: plaučių uždegimo), šlapimo takų infekcijų, infekcijų, esančių pilvo ertmėje; minkštųjų audinių pūlinių bei nuo ilgai stovinčių ir blogai prižiūrimų kateterių.

Į viršų