Pasiutligė. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pasiutligė (lot. rabies) – tai ūminė žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos liga (encefalomielitas), kuri per 10 dienų nuo klinikinių simptomų pradžios baigiasi koma ir mirtimi.

Priežastys

Pasiutligė yra paplitusi beveik visame pasaulyje. Lietuvoje pasiutligė yra ypač aktuali problema. Kasmet Lietuvoje nuo laukinių ir naminių gyvūnų nukenčia apie 6-7 tūkstančiai žmonių.
Ligos sukėlėjas – pasiutligės virusas. Užsikrečiama pasiutusiam gyvūnui įkandus arba apseilėjus sužeistą odą. Pasiutlige serga mėsiaėdžiai, žoliaėdžiai gyvuliai, paukščiai, šikšnosparniai. Dažniausiai pasiutlige serga laukiniai mėsiaėdžiai – lapės, vilkai, usūriniai šunys, laukinės katės, kiaunės, žebenkštys. Pasiutlige gali sirgti ir naminiai gyvūnai (šunys, katės). Pasiutligės virusai labai neatsparūs išorinėje aplinkoje, todėl užsikrečiama tik tuomet, kai pasiutlige sergančio gyvūno seilės patenka į žaizdą per pažeistą odą arba gleivines. Pasiutligės virusas labai jautrus išdžiūvimui, dezinfekcinėms medžiagoms, dėl šios priežasties viruso plitimas per išorinės aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Į viršų