Mikoplazminė kvėpavimo organų infekcija


Mikoplazminė kvėpavimo organų infekcija yra bakterijų – mikoplazmų sukeliamos kvėpavimo organų uždegiminės ligos.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Mikoplazminę kvėpavimo takų infekciją sukelia pneumonijos mikoplazma – maža, pailga, judri bakterija, sukelianti kvėpavimo organų gleivinės pažeidimą. Gamtinis pneumonijos mikoplazmų rezervuaras – žmogus. Tik nedidelė mikoplazmų nešiotojų dalis suserga kliniškai ryškia infekcija, pavyzdžiui, plaučių uždegimu suserga tik 3-10 proc. mikoplazmomis užsikrėtusių žmonių. Tačiau mikoplazminės pneumonijos sudaro nuo vieno iki dviejų trečdalių visų pneumonijų, tik apie 5 proc. mikoplazminių pneumonijų yra būtina gydyti ligoninėje. Ši infekcija dažnai plačiai paplitusi žmonių kolektyvuose (kareivių, studentų, vaikų darželių kolektyvuose). Glaudus kontaktas uždarose populiacijose skatina infekcijos plitimą. Ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu. Rizikos grupėse yra vaikai ir jauni suaugusieji, dažnai šie asmenys ir „parneša“ infekciją į namus, o tuomet apserga visa šeima.

Į viršų

Ligos eiga

Laikas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo yra nuo 2 iki 3 savaičių. Dažniausias mikoplazminė infekcijos pasireiškimo būdas – bronchitas,gerklų uždegimas arba ausies uždegimas.

Rečiau užsikrėte mikoplazma pneumoniae suserga plaučių uždegimu. Mikoplazminio plaučių uždegimo simptomai dažnai būna kiek kitokie nei tipiško plaučių uždegimo. Liga prasideda santykinai pamažu. Atsiranda bendras negalavimas, galvos ir raumenų skausmas, karščiavimas ir kosulys (dažniau sausas). Paprastai pacientai, sergantys šia infekcija karščiuoja iki 39 °C ir daugiau, jaučia šaltį, tačiau nebūna šaltkrėčio. Po keleto dienų gali atsirasti vandeningų skreplių, kartais netgi su kraujo priemaiša. Dažnai sutrinka ir virškinimo sistema: gali varginti pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas.  Negydomas plaučių uždegimas gali labai užtrukti (net iki 3-6 savaičių) ir labai išsekinti organizmą. Susidaręs imunitetas, persirgus šia infekcija, nėra visavertis, o jo trukmė tiksliai nežinoma, todėl galima sirgti pakartotinai.

Į viršų

Tyrimas

Mikoplazminė kvėpavimo takų infekcija turėtų būti įtarta mokyklinio amžiaus vaikams bei jauniems suaugusiems, susirgusiems kokia nors viršutinių, apatinių kvėpavimo takų ar plaučių liga. Sergant mikoplazminiu plaučių uždegimu, gydytojas, klausydamas krūtinės ląstą, gali girdėti karkalų tose vietose, kur vystosi plaučių pakenkimas. Plaučių uždegimui nustatyti svarbus krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas, kuris padeda nustatyti plaučių audinio sutankėjimą. Nuo kitų ligų skiriasi tuo, jog esant aktyviam uždegimui, kraujyje nebūna padidėjęs leukocitų skaičius. Mikoplazminei infekcijai patvirtinti gali būti atliekamos specialios imunologinės reakcijos, kuriomis nustatomi antikūnai prieš mikoplazmas organizme. Tiksliausias mikoplazmų nustatymo metodas yra jų išskyrimas ir padauginimas specialiose terpėse iš skreplių (kvėpavimo takų sekreto), tačiau tai nėra greitas nustatymo būdas.

Į viršų

Medicininis gydymas

Paprastai plaučių uždegimo ir kitų ligos formų ligos eiga nėra sunki ir gali būti gydoma ambulatoriškai. Hospitalizacija reikalinga tuomet, kai yra laiku negydytas plaučių uždegimas, sutrikusi imuninės sistemos veikla ar ligonis serga kitomis sunkiomis ligomis. Šiai infekcijai gydyti skiriama makrolidų, fluorchinolonų ar tetraciklinų grupės antibakterinių vaistų. Tetraciklinų negalima vartoti vaikams iki 8 metų ir nėščioms moterims. Gali būti taikomos kitos bendrosios gydymo priemonės (pvz.: vaistai nuo karščiavimo, gausus skysčių vartojimas), tačiau jos yra pagalbinės ir priklauso nuo infekcijos pobūdžio.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Vengti glaudaus kontakto su užsikrėtusiais asmenimis, t.y. sergančiaisiais ar infekcijos nešiotojais. Infekcijos pasikartojimo profilaktikai gali būti vartojami tie patys antibakteriniai vaistai kaip ir gydymui. Vakcina nuo šios infekcijos nesukurta.

Į viršų

ENHANCIN TAB. 500/125 mg N21
ENHANCIN TAB. 500/125 mg N21
8.62 Eur
29.76 Lt
OSPAMOX 1000MG PLEVELE DENGTOS TAB.N12
OSPAMOX 1000MG PLEVELE DENGTOS TAB.N12
2.73 Eur
9.43 Lt
DALACIN C 300 mg, 16 kaps.
DALACIN C 300 mg, 16 kaps.
9.58 Eur
33.08 Lt

Raktiniai žodžiai

Mikroplazminė kvėpavimo organų infekcija, Infekcija