Laimo liga (boreliozė)


Laimo liga (boreliozė) yra infekcinė liga, kuriai būdingas odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo požymiai. Laimo ligos pavadinimas kilęs nuo miesto Lyme Konektikuto valstijoje (JAV), kur antroje 70-jų metų pusėje pirmą kartą užregistruota ši liga.

Laimo ligos (boreliozės) SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Laimo ligą sukelia bakterijos borelijos. Nuo to kilęs antrasis ligos pavadinimas – boreliozė. Šios bakterijos yra elnių, smulkių graužikų paukščių, driežų organizme. Ligos sukėlėjus nuo šių gyvūnų žmogui perneša tam tikrų rūšių erkės.

Į viršų

Ligos eiga

Ligos eiga skirstoma į tris stadijas Pirmai stadijai būdinga vietinė infekcija, antrai – infekcijos išplitimas, trečiai – išlikę ligos padariniai. Dažniausiai per pirmą mėnesį erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda išplitęs, ryškiais kraštais paraudimas – migruojanti eritema, kurio vidurinė dalis dažnai būna šviesi. Šis paraudimas palaipsniui plinta į šalis. Jo neskauda, neniežti, jis nebūna patinęs. Kartu būna padidėjusi kūno temperatūra, skauda galvą, sąnarius, raumenis. Vėliau per kelias savaites ar mėnesius infekcija gali išplisti ir pasireikšti odos, nervų (dažnai veido), smegenų, smegenų dangalų, sąnarių, raiščių, inkstų, širdies, limfmazgių, sėklidžių, akių pažeidimo požymiais. Šių organų pakenkimas ir jo padariniai, gali išlikti ar kartotis. Išlikusių ligos padarinių stadija – ji diagnozuojama, kuomet centrinės nervų sistemos, sąnarių ar odos pažeidimo simptomai išlieka ilgiau nei 6 mėnesius.

Į viršų

Tyrimas

Liga įtariama remiantis simptomais, epidemiologine anamneze (pvz., faktu, kad buvo įsisiurbusi erkė). Diagnozė patvirtinama kraujo serumo, smegenų skysčio tyrimais. Jų metu nustatomi specifiniai baltymai – antikūnai, kuriuos gamina organizmas, reaguodamas į borelijų struktūros daleles. Aukso standartas diagnozei patvirtinti – tai antikūnų  radimas smegenų skystyje.

Į viršų

Laimo ligos (boreliozės) medicininis gydymas

Anksti pradėtas antibakterinis gydymas sutrumpina ligos eigą ir perspėja vėlyvąsias ligos stadijas. Esant nervų sistemos pažeidimui – prognozė nepalanki. Išliekančių vėlyvųjų ligos požymių buvimą palaiko borelijų žmogaus organizme sukeltos imuninės reakcijos, todėl antibakterinis gydymas neefektyvus. Skirdamas gydymą, gydytojas atsižvelgia į organų pažeidimus, paciento amžių, fiziologinę (pvz., nėštumą) ar patologinę (pvz., sutrikusią kepenų veiklą) organizmo būklę ir pagal tai skiria antibakterinį vaistą. Pirmojoje ir antrojoje stadijose yra skiriama doksiciklino, amoksicilino, cefuroksimo, klaritromicino, azitromicino. Vaisto vartojama ilgai – 2-3 savaites. Nežiūrint į greitą ligos požymių išnykimą, nutraukti gydymo negalima. Antroje stadijoje, kuomet borelijos prasiskverbia į smegenis, patenka į sąnarių skystį, gali būti skiriama kitų vaistų. Smegenų, smegenų dangalų pažeidimo atvejais, skiriama į veną leidžiamų vaistų formų. Kartais skiriami 2 antibiotikų kursai. Gydymui naudojami ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Venkite erkių įkandimų. Erkė patenka ant kūno tik tiesiogiai kontaktuojant su žole, krūmais. Todėl rekomenduojama dėvėti šviesius rūbus, kurie leidžia anksti pastebėti erkę. Kelnes galima sukišti į kojines, užveržti rankoves. Erkėms atbaidyti naudojamos specialios priemonės (repelentai). Grįžus iš miško reikia apžiūrėti kūną. Įsisiurbusios erkės nereikėtų tepti jokiais skysčiais, nespausti jos pilvelio. Ištraukti erkę galima smailiu pincetu ar adata, juos įterpus tarp erkės galvutės ir odos. Sukite erkę prieš laikrodžio rodyklę palaipsniui, traukite staigiu judesiu. Pažeistą vietą patepkite dezinfekuojančiu skysčiu. Po gydymo ligonis stebimas, tyrimai kartojami po pusės metų.

Į viršų

RIBOMUNYL SACHETS 500 mg, N4
RIBOMUNYL SACHETS 500 mg, N4
5.64 Eur
19.47 Lt
RIFAMAZID 300 mg +150 mg, 100 kaps.
RIFAMAZID 300 mg +150 mg, 100 kaps.
23.86 Eur
82.38 Lt
CIPROFLOXACIN ACTAVIS 500 mg, 10 tabl.
CIPROFLOXACIN ACTAVIS 500 mg, 10 tabl.
5.06 Eur
17.47 Lt

Raktiniai žodžiai

Laimo liga, Boreliozė, Infekcija, Išplitęs ryškiais kraštais paraudimas, Karščiavimas, Galvos, Raumenų, Sąnarių skausmas

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Laimo liga ar erkinis encefalitas?
Laimo liga ar erkinis encefalitas?

Erkės. Šie mažučiai parazitai gali nepadaryti nieko blogo, tačiau taip pat gali lemti ir pavojingas ligas. Laimo liga ir erkinis encefalitas - vienos pavojingiausių. Kaip atskirti, kuria liga galėjote apsikrėsti?
  Daugiau...

Vilniuje didžiausias erkių pavojus
Vilniuje didžiausias erkių pavojus

Specialistai perspėja, kad besibaigiant vasarai vertėtų būti budriems – rugpjūtį tradiciškai pastebima antroji erkių suaktyvėjimo banga. Vykstant į parkus, miškus ar savo namų kieme prisėdus ant žolės derėtų nepamiršti atsargumo priemonių. Daugiau...