Prolaktinoma. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Prolaktinoma -  hipofizės, dar kitaip vadinamos posmegenine liauka, gerybinis auglys. Pasireiškia hormonų sutrikimais, kurie sukelia labai įvairią simptomatiką, susijusią su lytinių organų funkcijos sutrikimais. Šis auglys lokalizuotas priekinėje liaukos dalyje ir pasižymi endokrininiu aktyvumu – išskiria hormoną prolaktiną. Tai natūralus mūsų organizmo hormonas, kurio sekrecija padidėja nėštumo ir pogimdyminio laikotarpio metu – jo dėka moteris gali kūdikį maitinti savo pienu. Esant ne fiziologiniam hormono koncentracijos padidėjimui būtinas atidus asmens sveikatos būklės sekimas ir gydymas.

Medicininis gydymas

Prolaktinimos augliai yra skirstomi į:

  • Mikroprolaktinomas – kuomet augliukas yra labai mažas, neretai visai nesukeliantis simptomų arba tik labai minimalius.
  • Makroprolaktinomas – kuomet  auglys yra didesnis ir pasireiškia ryški tiek hormono hipersekrecijos, tiek spaudimo į smegenų struktūras simptomatika.

Gydymas esant mikroprolaktinomai ir nesant simptomų ar tik labai menkiems, dažniausiai nerekomenduojamas. Tuomet yra vykdomas lygonio sveikatos būklės sekimas, kasmetinis tyrimų kartojimas ir vertinimas.

Kai diagnozuojama makroprolaktinoma gydymas yra būtinas.

  • Medikamentinis – dažniausiai skiriamas vaistas Bromkriptinas. Jį vartojant iki 90% mikroprolaktinomos atvejų sumažėja prolaktino sekrecija ir atsistato lytinės funkcijos. Pagrindiniai pašaliniai poveikiai yra: pykinimas, nosies užgulimas, nuotaikos pokyčiai.
  • Radioterapija taikoma ypač retai, nes turi daug nepageidaujamų reiškinių ir nevisuomet būna efektyvi.
  • Chirurginis gydymas yra sudėtingas ir gali sukelti nemažai komplikacijų. Dažniausiai skiriamas tiems pacientams, kurie netoleruoja medikamentinio gydymo arba jis nėra jiems efektyvus.

Į viršų