Kušingo sindromas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Kušingo sindromas pasireiškia kuomet organizme ilgą laiką būna padidėjusi antinksčių žievės hormono kortizolio koncentracija. Simptomai: padidėjęs kraujospūdis, nutukimas, apvalus raudonas veidas, išsausėjusi oda.

Priežastys

Kušingo sindromas pasireiškia dėl padidėjusios kortizolio koncentracijos. Kortizolis – tai antinksčių gaminamas hormonas, kuris padeda reguliuoti arterinį kraujo spaudimą ir yra svarbus normaliai širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijai. Kortizolis svarbus organizmo reakcijose į stresą, baltymų, angliavandenių ir riebalų apykaitai organizme. Kortizolio gamybą organizme reguliuoja hipofizė išskirdama adrenokortikotropinį hormoną (AKTH), kuris skatina antinksčius gaminti didesnius kortizolio kiekius.
Kušingo sindromas gali atsirasti dėl taip vadinamų endogeninių bei egzogeninių priežasčių. Endogeninis Kušingo sindromas atsiranda kuomet dėl tam tikrų sutrikimų organizmas pats gamina perteklinį kortizolio kiekį, o egzogeninis Kušingo sindromas pasireiškia dėl gliukokortikoidų vartojimo.

Egzogeninis kilmės Kušingo sindromas

Ilgą laiką vartojant gliukokortikoidus (ypač didelėmis dozėmis) yra rizika susirgti Kušingo sindromu. Gliukokortikoidai – tai prednizolonas, metilprednizolonas ir kiti hormoninį poveikį turintys vaistai, kurių poveikis atitinka organizmo gaminamo hormono kortizolio poveikį. Gydytojas gliukokortikoidus Jums gali paskirti jei Jūs sergante tokiomis ligomis kaip bronchinė astma, sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas ir kt. arba jei Jums buvo atlikta organų transplantacija (gliukokortikoidai vartojami transplantato atmetimo prevencijai). Šių ligų gydymui vartojamos gliukokortikoidų dozės dažniausiai yra didesnės nei natūraliai organizmo gaminamo kortizolio kiekiai, todėl organizme gali atsirasti kortizolio perteklius. Verta paminėti, kad inhaliuojami gliukokortikoidai (vartojami astmos gydymui) ar steroidiniai odos kremai (vartojami odos susirgimams, tokiems kaip egzema gydyti) yra sąlyginai saugūs ir Kušingo sindromą sukelia itin retai (tik vartojant dideles dozes).

Endogeninės kilmės Kušingo sindromas

Žmogaus organizmas gali pradėti gaminti per didelį kortizolio kiekį sutrikus antinksčių veikai, ar dėl hipofizės patologijos padidėjus adrenokortikotropinio hormono (AKTH) gamybai. AKTH – tai kortizolio sekreciją antinksčiuose reguliuojantis hormonas.

Endogeninio Kušingo sindromo priežastys:

  • Hipofizės adenoma – tai hormoniškai aktyvus navikas, išskiriantis perteklinį AKTH kiekį, kuris skatina antinksčius gaminti perteklinį kortizolio kiekį. Kuomet Kušingo sindromą sukėlė hipofizės navikas, šį susirgimą vadiname Kušingo liga. Tai dažniausia endogeninio Kušingo sindromo priežastis. Moterys Kušingo liga serga dažniau nei vyrai.
  • Ektopinis AKTH sekretuojantis navikas. Retais atvejais įvairiose organizmo vietose gali atsirasti AKTH gaminantis navikas. Šie navikai gali būti tiek piktybiniai, tiek gėrybiniai ir dažniausiai yra randami plaučiuose, kasoje, skydliaukėje ar čiobrialiaukėje.
  • Antinksčių patologija. Kai kuriems Kušingo sindromu sergantiems žmonėms, kortizolio perteklius organizme atsiranda ne dėl padidėjusios stimuliacijos, bet dėl antinksčių patologijos. Dažniausiai tai būna dėl antinksčių adenomos – nepiktybinio antinksčių žievės naviko, sekretuojančio kortizolį. Antinksčių piktybiniai navikai (adrenokortikinė karcinoma) yra reti, tačiau ir jie gali sukelti Kušingo sindromą.
  • Šeiminis Kušingo sindromas. Retais atvejais, žmonės paveldi polinkį formuotis augliams vienoje ar keliose endokrininėse liaukose, o tai gali paveikti kortizolio gamybą bei sukelti Kušingo sindromą.

Į viršų

Gydytojai

Endokrinologas

Reitingas

Vilnius

Endokrinologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų